Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. august 2022

Konáme racionálne?

Mnohí politici, ministri a vládni činitelia sa sťažujú, že ľudia nekonajú racionálne. Keby všetci konali racionálne, lepšie by sa vládlo a spoločnosť by lepšie fungovala.

Ale je to naozaj tak? Majú tí, čo majú v rukách politickú a ekonomickú moc, aj právo rozhodovať o tom, čo je racionálne? 

Mnohí ekonómovia sa napríklad sťažujú, že ľudia nekonajú racionálne. Nuž, ľudia veľmi často nekonajú v súlade s teóriami ekonómov, lebo žijú v inej realite (skutočnej), nie v definovanej akademikom, nie v takej, ktorá uznáva len peniaze a zisk.

Podľa mojich zistení ľudia konajú zväčša racionálne z relatívneho pohľadu svojho individuálneho sveta. To sa týka  napríklad aj psychiatrických pacientov.

Niektorí z nich majú vidiny alebo bludy, ktoré okrem nich nikto nevníma, preto sú „iní “. Ale tie svoje bludy spracujú racionálne ako realitu.

Dôkazom je aj terapeutický prístup psychiatrie - keď pacienta nejakým spôsobom zbavia bludov, zistia, že sa chová normálne. Je „kompenzovaný“.

Takže na rozdiel od väčšiny moralistických prúdov by som nepožadoval od ľudí, aby sa všetci „chovali racionálne“ podľa väčšiny alebo žiadúceho vzoru.

Ako horí publicista Marián Moravčík. Skôr by sme potrebovali niečo ako „všeobecnú teóriu relativity“ v sociálnych vzťahoch. Aby sme začali chápať realitu takú, aká je (relatívna) a tomu aj prispôsobili svoje sociálne štruktúry.

Inzercia

Vrátim sa úplne na začiatok. Ľudia sa chovajú väčšinou racionálne, naopak väčšina tých čo vstúpi do politiky sa chovajú ku všetkej úcte iracionálne až infantilne  a nereagujú na potreby občanov ale presadzujú svoje videnie sveta.

Čo za dobu to žijeme? Naozaj to bude len o egách tých, ktorí manažujú štáty? Čo za filozofiu nám tu predkladajú? Charizma väčšinou žiadna, ale ego nadrozmerné.  

Ak by niekoho táto téma zaujímala vice, tak behaviorálny ekonóm a psychológ Dan Ariely sa v knihe Aká drahá je intuícia opäť vracia k téme iracionality ľudského správania.

Ukazuje, že aj keď sa správame nerozumne, je za tým racionálne pozadie.

 

 

Dušan Piršel

riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Odporúčame

Blog
Najlepší denný režim - cirkadiánny cyklus - pre zdravý život pre mužov a ženy

Najlepší denný režim - cirkadiánny cyklus - pre zdravý život pre mužov a ženy

"Stravujeme sa v nepredvídateľnom čase, spíme v nepravidelnom čase, pracujeme alebo sa socializujeme online aj v nepravidelnom čase. To sa zahráva s naším rytmom." Dlhodobé narušenie cirkadiánnych hodín naším životným štýlom môže zvýšiť riziko chronických ochorení. Dokonca aj z krátkodobého hľadiska môže obmedziť našu duševnú čulosť, otupiť naše uvažovanie a rozhodovanie, poškodiť našu náladu a sociálne vzťahy. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.