Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. august 2022

Nešťastná pravda je, že naši lídri nechcú, aby sme mali lacnú energiu.

Môžme to povedať o našich lídroch Sulíkovi a Hegerovi, ktorí nerokovali o dlhšej dobe 3 roky, ktoré potrebuje Slovnaft na prispôsobenie na spracovanie západnej ropy. Európska únia od nás bude požadovať šetriť, ale šéfka EU sa bude ďalej voziť z Viedne do Bratislavy lietadlom. Minister Naď nás zapredal americkej armáde, americké stíhačky kúpili už smeráci. Drahé energie po 30 rokoch spôsobili že nemci prvý krát po 30-tich rokoch viac dovážajú ako vyvážajú. Dôvodom sú drahé energie, za chvíľu recesia dobehne celú Európu. Tak ako sme kedysi doplácali ekonomicky na Rusko, dnes je to USA. To sú imperialistické krajiny, ktoré neberú ohľad na malé štáty bez armády teda štáty EÚ. Dnes je tu ďalšia konfrontácia s imperialistickou Čínou.
Nešťastná pravda je, že naši lídri nechcú, aby sme mali lacnú energiu.

Ako na to pozerajú Briti?

Nie, energetická kríza nie je nejakým nepredvídateľným dôsledkom ukrajinskej vojny. Je to výsledok dlhoročných zbožných želaní, predstierania a krátkodobého prístupu. Máme zásoby uhlia na 300 rokov. V horninách pod stredným Škótskom, Yorkshirom, Lancashirem a Sussexom máme bohaté zásoby plynu. Ako žiadna iná krajina máme právo na vynález civilnej jadrovej energie. Napriek tomu je neuveriteľné, že čelíme výpadkom a prídelom energie.

Podobne ako kolegovia v iných západných krajinách, aj naši predstavitelia sa teraz snažia napraviť chyby z minulosti. Uvažuje sa o ďalších jadrových elektrárňach. Prehodnocuje sa zákaz ťažby bridlicového plynu. Náhla pozornosť sa venuje potenciálnym novým zdrojom čistého paliva, od vodíka po jadrovú syntézu. Všetko dobré. Všetko príliš neskoro.

Frakovanie

Jadrovú elektráreň nemožno postaviť za menej ako päť rokov. Dokonca aj frakovanie trvá približne desať mesiacov, kým sa uvedie do prevádzky - a to za predpokladu, že ste najprv prekonali všetky prekážky pri plánovaní. Vodík má obrovský potenciál a to, čo Británia robí s jadrovou syntézou, v neposlednom rade v zariadení Úradu pre atómovú energiu v Culhame, je ohromujúce. Je možné, že od vyriešenia všetkých našich energetických problémov nás delia menej ako dve desaťročia. Ale nič z toho nám nepomôže prežiť budúcu zimu, keď sa priemerné účty domácností za palivo zvýšia na viac ako 4 000 libier.

 Väčšina svetových zásob uhľovodíkov sa nachádza pod krajinami s nepríjemnými vládami. 

K dekarbonizácii nakoniec dôjde, pretože alternatívne zdroje energie budú lacnejšie ako fosílne palivá. Je správne, aby sa vlády snažili tento proces urýchliť. To však ďaleko presahuje rámec znižovania emisií CO2. Naši intelektuálni a kultúrni lídri - televízni producenti, spisovatelia, biskupi a mnohí ďalší - považujú za problém samotnú spotrebu palív. Nechcú ekologický rast, ale menší rast.

Myšlienka, že lacnejšia energia je pozitívnym prínosom - že znižuje chudobu a poskytuje ľuďom viac voľného času - sa takmer úplne stratila. Presvedčili sme sa, že ak to nebolí, tak to nefunguje.

Zvýšenie ceny energie však nemôžeme robiť izolovane. Keď zdražie energia, zdražie aj všetko ostatné. Palivo nie je len jednou z mnohých komodít, je to prostriedok výmeny, motor efektívnosti, vektor hospodárskeho rastu.

Kedy ste naposledy počuli politika, ktorý by to priznal? Kedy ste počuli nejakého verejného činiteľa vychvaľovať lacnú energiu ako prostriedok na zmiernenie chudoby? Kedy ste počuli nejakého historika opisovať, ako uhlie a neskôr ropa oslobodili masy ľudstva od ťažkej práce a viedli k odstráneniu otroctva? Desaťtisíc rokov bola hlavným zdrojom energie sila ľudských svalov a panovníci na všetkých kontinentoch našli spôsob, ako využiť svojich blížnych.

Zvyčajne to robia tak, že vyzdvihujú hospodárske príležitosti, ktoré údajne prinesie zelená technológia. Boris Johnson ich vychvaľuje s takou chuťou, že sa zdá, že skutočne presvedčil sám seba. Je to však čistá hlúposť. Ak by takéto príležitosti skutočne existovali, investori by ich našli bez toho, aby štát musel zakazovať niektoré zdroje paliva a dotovať iné.

Zelený rast je klam z rovnakého dôvodu, ako Frédéric Bastiat v roku 1850 ukázal, že mesto sa nestane bohatším, ak rozbijete jeho výklady. Rozbitie okien síce môže okamžite priniesť rast - nominálny HDP často prudko stúpne po prírodnej katastrofe -, ale každý cent, ktorý majiteľ obchodu minie na nové okná (a sklenár, ktorý má teraz ďalší príjem, a ľudia, od ktorých nakupuje, atď.), je cent, ktorý by bol bez rozbitia použitý užitočnejšie. Rovnako každý cent vynaložený na ekologické "investície" je centom, ktorý bol prostredníctvom daní vyradený z produktívnej ekonomiky.

Frédéric Bastiat bol francúzsky liberálny ekonóm a politik. Svojimi satirickými dielami propagoval myšlienky voľného trhu a vysmieval sa protekcionizmu. Napísal knihu Petice za zákaz slunce a jiné absurdity ekonomie

Inzercia

Zvážte toto. Prechod z relatívne špinavého uhlia na relatívne čistý plyn si vyžadoval veľmi malú účasť štátu. Thatcherovej vláda jednoducho zrušila dotácie a nechala trh, aby urobil svoju prácu. Emisie uhlíka klesli a vzduch sa stal čistejším.

Odvtedy sme však mali oveľa intervenčnejší prístup s cenovými stropmi a ekologickými poplatkami, dotáciami pre spotrebiteľov a dotáciami pre výrobcov a zákazmi nových technológií (najmä frakovania). Výsledok? Ceny stúpli a ponuka klesla - až do bodu, keď sa ako nejaká juhoamerická diktatúra chystáme prikázať našim obyvateľom, aby vystačili s menším množstvom.

Prosím, páni ministri, prestaňte sa snažiť pomôcť. Prestaňte míňať, zdaňovať a tlačiť. Prestaňte pokutovať, dotovať a obmedzovať. Prestaňte zakazovať a stanovovať prídely. Prestaňte stanovovať ciele. Už máme dosť pomoci. Potrebujeme čas na uzdravenie. Telegraph

Čo píšu anglickì konzervatívci 10. Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 8. Jadrová bomba v americkom močiari.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ruské vyzbrojenie.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Je ťažké zbaviť sa ruskej ropy a plynu. Aká je šanca na lacný čínsky tovar?

Je ťažké zbaviť sa ruskej ropy a plynu. Aká je šanca na lacný čínsky tovar?

Ceny energií sa kôli chýbajúcej ruskej rope zvýšili 3x. Ceny plynu sa zdvihnú 3x. Aby stredná a nižšia vrstva nevybehla na jeseň do ulíc vlády v celej EÚ dotujú ceny energií. Možno nás zatvoria ďalším lockdownom na pol roka kôli covidu, ktorí bude ako zlá chrípka. Jedine žeby vyprodukovali v labákoch nový silnejší vírus. Je pravdepodobné že covid je naozaj z čínskeho labolatória, kde v jeseni 2019 mali veľkú nehodu ako zistila WHO.

Blog
  Jozef kardinál Tomko - slovenská stálica Vatikánu

Jozef kardinál Tomko - slovenská stálica Vatikánu

Jeho Eminencia, veľký muž Katolíckej cirkvi a Slovenska, dnes zomrel v Ríme. Isto bude o ňom veľa úvah, dovolím si napísať pár osobných spomienok. Pri mojich návštevách Ríma, ale najmä počas rokov 2000-2005, keď som tam žil, som sa s ním často stretal. Aj on neraz navštívil slávnosti nášho veľvyslanectva.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.