Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. august 2022

Je ťažké zbaviť sa ruskej ropy a plynu. Aká je šanca na lacný čínsky tovar?

Ceny energií sa kôli chýbajúcej ruskej rope zvýšili 3x. Ceny plynu sa zdvihnú 3x. Aby stredná a nižšia vrstva nevybehla na jeseň do ulíc vlády v celej EÚ dotujú ceny energií. Možno nás zatvoria ďalším lockdownom na pol roka kôli covidu, ktorí bude ako zlá chrípka. Jedine žeby vyprodukovali v labákoch nový silnejší vírus. Je pravdepodobné že covid je naozaj z čínskeho labolatória, kde v jeseni 2019 mali veľkú nehodu ako zistila WHO.
Je ťažké zbaviť sa ruskej ropy a plynu. Aká je šanca na lacný čínsky tovar?

Príliš neskoro si uvedomujeme, že sme našu odolnosť proti globalizácii vymenili za lacné ceny za tovar z Číny.

V pozadí však rýchlo rastie pravdepodobnosť ďalšieho inflačného šoku, ktorý sa v najnovších úvahách Bank of England sotva spomína, hoci má oveľa dlhšiu rozbušku - odpútanie sa Západu od Číny. Ukázalo sa, že je dosť ťažké zbaviť sa ruskej ropy a plynu; aká je šanca na lacný čínsky tovar?

Na západe okamžité uspokojenie spotreby a rastúce ceny aktív dostali prednosť pred investíciami, čo je zrkadlový obraz toho, čo sa dialo v Číne, ktorá sa na základe západnej samoľúbosti stala továrňou na jedno použitie pre zvyšok sveta.

Cesta Nancy Pelosiovej na Taiwan podnietila Čínu, aby sľúbila „cielenú vojenskú akciu“

Ekonomickou zbraňou, ktorú si Putin vybral, je jeho vplyv na dodávky energie. Čína má ešte silnejšiu balistickú strelu, ktorou je hlboká integrácia do západných ekonomík.

Ako je zrejmé z Putinovej invázie na Ukrajinu, hospodárska vojna môže byť oveľa účinnejším spôsobom, ako spôsobiť nepriateľovi škody, než jej vojenský ekvivalent. Hospodárske sankcie ochromujú ruské hospodárstvo. Putin však zároveň ničí životnú úroveň Západu. 

Keď videli, čo sa deje s ruskými dodávkami energie, a s obavami sledovali narastanie napätia s Čínou, mnohí šéfovia firiem už podnikajú kroky na diverzifikáciu dodávok z Číny.

Zatiaľ to len zriedkavo zahŕňa úplné stiahnutie sa z Číny. Zdanlivo lákavé možnosti čínskeho trhu sú stále príliš lákavé na to, aby sa pristúpilo k úplnému bojkotu. Väčšina globálnych spoločností preto presadzuje stratégiu "Čína plus jedna" - to znamená, že sa naďalej angažujú a zároveň diverzifikujú od kráľovstva stredu.

Dovoz čínskeho tovaru do Británie

Západné ekonomiky zatiaľ jednoducho nie sú pripravené na úplné oddelenie; od chvíle, keď prezident Trump pôvodne bil na poplach v súvislosti s Čínou, sa závislosť, ak vôbec, ešte posilnila. Dovoz z Číny do Británie, ktorý už teraz predstavuje viac ako 13 % všetkého dovozu, vlani naďalej prudko rástol a vykazuje len málo známok toho, že by sa mal znížiť. Pandémia túto závislosť ešte zvýšila.

Stojíme na pokraji jedného z veľkých zlomov v hospodárskych dejinách. Západné politické a obchodné elity udržiavali masy v poslušnosti tým, čo Rimania nazývali "chlebom a cirkusom", alebo dnešnými slovami, prísľubom lacnej spotreby.

Bezuzdná snaha o efektívnosť "len teraz" ohrozila všetkých. Prispôsobenie sa novému svetovému poriadku bude dlhé, bolestivé a politicky náročné. Telegraph

Joe Biden sa chystá zničiť svetovú ekonomiku – opäť. Prezidentov zákon o znižovaní inflácie.

Tento zákon je reprízou divokého míňania, ktoré Joe Biden spustil v roku 2021 a ktoré priviedlo svetové hospodárstvo do súčasného marazmu. Spúšťa lavínu nových výdavkov na dotácie na zelenú energiu a zdravotníctvo. Ešte viac zvýši dopyt, čo donúti Federálny rezervný systém ešte výraznejšie zvýšiť úrokové sadzby.

Vyššie dane pre podniky budú nútiť k poklesu investícií a poškodia akciový trh. A rýchlo sa zvyšujúci pomer dlhu Spojených štátov k HDP sa bude približovať k talianskej úrovni. 

Po víkendovej dohode v Senáte to teraz vyzerá tak, že zákon o znížení inflácie bude v priebehu nasledujúcich týždňov schválený.

Návrh zákona zaväzuje vládu k dodatočným výdavkom vo výške 739 miliárd dolárov (610 miliárd GBP). Z toho približne 64 miliárd dolárov pôjde na dotovanie nákladov na zdravotnú starostlivosť, zatiaľ čo zvyšok sa vynaloží na zníženie deficitu a boj proti zmene klímy, pričom celkovým cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov o 40 percent do roku 2050. Vďaka kombinácii štedrých výdavkov na lieky a dosiahnutia čistej nuly je to balík, ktorý by sa páčil Borisovi Johnsonovi.

Ako sa to všetko zaplatí? Zavedie sa nová minimálna daň pre spoločnosti, nový poplatok za spätný odkup akcií a daňový úrad obmedzí vyhýbanie sa daňovým povinnostiam. 

Inzercia

A boj proti klimatickým zmenám je užitočný cieľ, aj keď väčšina plánu obsahuje množstvo bezduchého protekcionizmu.

Balík má však jeden problém, a nie práve zanedbateľný: nijako nepomôže znížiť infláciu - v skutočnosti ju ešte zhorší.

Tieto výdavky nevyhnutne podporia dopyt. Inflácia v USA už prekračuje 9 percentuálnych bodov a len málo naznačuje, že by sa mala dostať pod kontrolu. A na rozdiel od Európy je rast cien spôsobený vyšším dopytom, nie obmedzenou ponukou.

Zatiaľ čo európske ceny sa zvýšili v dôsledku vojny na Ukrajine, v USA to neplatí. USA sú sebestačné v rope a plyne a tiež v obilí (v skutočnosti sú významným vývozcom pšenice). Vojna pre USA nič nezmenila.

Naopak, infláciu vyvolali Biden a Fed: prezidentove divoké výdavky, rozdávanie šekov na 2 000 dolárov každému, a ochota Fedu financovať ich čerstvo vytlačenými peniazmi. 

Druhým problémom je, že Bidenov nový plán zavádza nové obrovské množstvo daní pre podniky. Nová "minimálna daň" je v skutočnosti skrytým zvýšením, pretože bude uvalená na podniky bez ohľadu na štandardné odpočty na investície, výskum a vývoj alebo akékoľvek iné bežné výdavky či úľavy.

Okrem toho Bidenov plán zavádza novú daň vo výške 1 percentuálneho bodu na spätné odkúpenie akcií, čo je opatrenie, za ktoré americká ľavica už roky vedie kampaň. 

Biden rozpúta výdavky, ale plánované príjmy sa nikdy neobjavia a deficit bude rásť a rásť. Pomer dlhu USA k HDP už dosiahol alarmujúcich 137 percentuálnych bodov HDP a môže sa začať približovať k talianskej úrovni (v súčasnosti 148 percentuálnych bodov HDP). Keďže USA sú svetovou rezervnou menou, pravdepodobne im to prejde. Telegraph

Čo píšu anglickì konzervatívci 10. Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 8. Jadrová bomba v americkom močiari.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ruské vyzbrojenie.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Hudba pre Igora

Hudba pre Igora

Ahoj Igor. Neschovávaj sa, aj tak ťa vidím. Spomínal si, že nepočúvaš hudbu, už ťa nezaujme. To ma podnietilo k tomuto počinu ukázať neopočúvanú a interesantnú muzičku. Ak by si sa nudil, tak vyzuj tú papuču, čo ňou šuchoceš pod stolom, a hoď ju po mne!

Blog
  Jozef kardinál Tomko - slovenská stálica Vatikánu

Jozef kardinál Tomko - slovenská stálica Vatikánu

Jeho Eminencia, veľký muž Katolíckej cirkvi a Slovenska, dnes zomrel v Ríme. Isto bude o ňom veľa úvah, dovolím si napísať pár osobných spomienok. Pri mojich návštevách Ríma, ale najmä počas rokov 2000-2005, keď som tam žil, som sa s ním často stretal. Aj on neraz navštívil slávnosti nášho veľvyslanectva.

Blog
Jednotlivec je schopný tvoriť z ničoho!

Jednotlivec je schopný tvoriť z ničoho!

“Potom Boh povedal: 'Urobme človeka na svoj obraz, aby sa nám podobal. Nech vládne nad morskými rybami, nebeským vtáctvom,domácimi zvieratami a všetkými plazmi, ktoré sa pohybujú po zemi. Nech vládne nad celou zemou’.“ - 1 Mojžišova 1:26.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.