Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. august 2022

Jozef kardinál Tomko - slovenská stálica Vatikánu

Jeho Eminencia, veľký muž Katolíckej cirkvi a Slovenska, dnes zomrel v Ríme. Isto bude o ňom veľa úvah, dovolím si napísať pár osobných spomienok. Pri mojich návštevách Ríma, ale najmä počas rokov 2000-2005, keď som tam žil, som sa s ním často stretal. Aj on neraz navštívil slávnosti nášho veľvyslanectva.
  Jozef kardinál Tomko - slovenská stálica Vatikánu

Kardinál Tomko sa narodil 11.3.1924 v Udavskom. Bol najvyšším slovenským predstaviteľom vo Vatikáne, v minulosti ho označovali za muža č. 3 v Cirkvi. Ján Pavol II. ho menoval za kardinála 25.5.1985, stal sa  prefektom Kongregácie pre šírenie viery. Stretal som sa s ním najmä na akciách v Slovenskom ústava sv. Cyrila a Metoda (SÚCM), pri návštevách našich reprezentantov v Ríme a Vatikáne, na bohoslužbách, oslavách Jozefa a jeho narodenín. Bol encyklopédiou č.1 histórie Slovákov v Ríme.

29.4.2001, na slávnosti požehnania SÚCM, kardinál hovoril o jeho histórii. Ústav ustanovil Ján XXIII. apoštolským  listom 13.5.1963, tri týždne nato zomrel. Jeho úlohy boli: formácia kňazov, centrum kultúry, vydávanie náboženských kníh, starostlivosť o Slovákov v zahraničí a o pútnikov. Ján Pavol II. navštívil SÚCM  8.11.1981, hovoril po slovensky: „Zaveďte loď na hlbinu, dovoľte vyraziť spodným prúdom.“ Navrhol, aby sa SÚCM  stal ohniskom Slovákov vo svete. Ustanovil aj pápežské Kolégium pre vzdelávanie kňazov a Inštitút pre kultúru a náboženstvo. 

4.12.2001 sme zorganizovali v Ríme seminár „Slovenskí rodáci v Ríme v 20. storočí“. Jeho cieľom bolo pripraviť projekt knihy o najvýznamnejších Slovákoch, ktorí žili v Ríme, pretože nemohli žiť a realizovať svoje plány v komunizme. Hlavný referát mal kardinál Tomko. Navrhol tieto etapy projektu: do r. 1918, do r. 1939, II. svetová vojna, 1945-1950, do r. 1990. Pripomenul osobnosti, ktoré prešli Rímom, napr. Jána Okáľa, Jozefa Cígera Hronského, Rudolfa Dilonga, Mikuláša Šprinca, Karola Strmeňa. Povedal, že Rím inšpiroval týchto ľudí, ktorí odmietali názov „suchá ratolesť“.  

21.3. 2004 sme kardinálovi Tomkovi v SÚCM zaspievali: „Starý náš, šedivú hlavu máš!“ Povedal: „Nesmieme budovať len múry a budovy, ale živé spoločenstvá. Živý organizmus musí rásť, ináč živorí a zomrie... Nemáme si slúžiť Cirkvou, ale slúžiť Cirkvi... Cirkev – to sú ľudia, nie anjeli, kto pracuje,  robí aj omyly... Slovensko potrebuje kňazov s vyšším vzdelaním, treba ich posielať na štúdiá do Ríma.“

Na príkaz pápeža kardinál zriadil 180 biskupstiev vo svete, vysvätil 61  biskupov. Vyznal sa svojou láskou k Afrike, kde bol za 100 rokov rast katolíkov o 130 miliónov. „V Cirkvi sa rodí čosi veľké. Ak si to uvedomíte, pochopíte, že ste nástrojom Božím“. Pripomenul ťažké začiatky SÚCM, keď mu finančne pomáhali najmä americkí Slováci. Spomenul jedného, ktorý poslal svoje úspory za rok nefajčenia. Pri stretnutiach sa ho krajania pýtali jediné, čo ešte vedeli: „Jak še maš?“

Inzercia

Pri beatifikácii biskupa Pavola Gojdiča a redemptoristu Dominika Trčku sa kardinál J. Tomko v kázni opýtal: „Kde sú tí, čo ich prenasledovali a mučili? Obaja nerobili zázraky, nemali videnia, boli normálnymi ľuďmi, ktorí boli za vieru  väznení. Svätosť je láska k Bohu a k človeku, oni zatiahli na hlbinu a dnes sú pýchou Slovenska. Kristus je Pánom histórie, on rozhoduje o všetkom.“ 

Kardinál Tomko bol najstarším členom kardinálskeho kolégia.  Jeho materským chrámom bol kostol sv. Sabiny z r. 422. Vždy na Popolcovú stredu tam dával popolec aj na čelo pápeža Františka. Kostol patrí dominikánom, má nadherné pomarančové sady, z ktorých sú nádherné výhlady na Tiber a Trastevere. 

Môj posledný rozhovor s kardinálom Tomkom sa uskutočnil v jeho byte v máji 2019. Na Via Conziliazione som ostýchavo zazvonil. Otvoril mi vtedy 95-ročný kardinál, usmiaty a vyobliekaný. Bol milý, otvorený a zhovorčivý. Mnohé, čo už iní nevedia, vie on. Všetko som si mohol natočiť a vyfotografovať. Spomínali sme na jeho prejav 21.4.1991 v SNR, ukázal mi hlavný obraz v pracovni, Matku Božiu od G. B. Salviho zo Sassoferrato (17. stor.). Vyprevadil ma až k výťahu.

 PS.: V r. 1991 sa nám narodila v Bratislave prvá vnučka Lucia. Keď sme požiadali kardinála, ktorý bol náhodou v Bratislave, či by ju nepokrstil, rád to v Blumentáli urobil.

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
Marta – moja mama

Marta – moja mama

Dnes by mala meniny. Po rakovine v 39 rokoch, ju prenasledovali choroby, operácie a prenasledovania eštebákov. Vyšetrovania a domové prehliadky jej tiež skrátili život. Po prvej operácii sa ešte dožila, ako Ezechiáš, predpovedaných presne 15 rokov (2 Kr, 20, 1-6). V svadobnú noc svojej dcéry zomrela 27.3.1966, na rakovinu pľúc.

Blog
Jednotlivec je schopný tvoriť z ničoho!

Jednotlivec je schopný tvoriť z ničoho!

“Potom Boh povedal: 'Urobme človeka na svoj obraz, aby sa nám podobal. Nech vládne nad morskými rybami, nebeským vtáctvom,domácimi zvieratami a všetkými plazmi, ktoré sa pohybujú po zemi. Nech vládne nad celou zemou’.“ - 1 Mojžišova 1:26.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.