Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. august 2022

Od rozmaru ku skutočnosti - ROMEA STRATA

O putovaní sa dá povedať a napísať veĺa povznášajúcich a zbožných slov.

Keď sme sa podujali putovať do Ríma, z mojej strany to bolo asi dosť neuvedomelé rozhodnutie. Určite to bola aj silná myšlienka prípravy na smrť a snaha o nový pohĺad na môj život - pohľad od konca. Ale netreba si zakrývať aj falošné tóny: Je to niečo výnimočné, budem zaujímavá. Seba som považovala za zdatnú turistku, pomalú, ale vytrvalú, bez problémov zdolávajúcu ťažkosti. A ešte som sa videla ako nenáročná, prispósobivá, pripravená mlčky znášať ťažkosti. Ako pokánie som si naplánaplánovala spanie na zemi na mojej krátkej karimatke (120 cm) a počítala som, že si na to za 2 týždne zvyknem.  Konfrontácia s realitou a mojou fyzicku slabosťou je veĺký úder mojej pýche. K tomu pretrvávajúci problém s kolenom a bolesť. Kebyže som na túre, už by som to bola asi vzdala. Asi nikto iný ako môj manžel by nevydržal moje slimačie tempo. 

Myšlienky  sv. Ignáca o pokání, ale aj stretnutie so skúsenými pútnikmi, zmenili mój pohľad. Pohĺad na samú seba a na to, aká som vlastne fajnovka, pohĺad nato, čo človek vlastne potrebuje a koĺko sa má starať a zabezpečiť sa. Presviedčam sa denne o láskavej ruke Božej, ktorá ma drži, ale i očisťuje a zbavuje pút. Aj predstava, že  neprídem až do Ríma, je niečo, čo by som sa mala naučiť prijať.

O skutkoch pokánia, konkrétne o jedle, sv. Ignác hovorí: Keď so odríekneme to nadbytočné, to nie je pokánie, ale striedmosť. Pokánie je, keď si odriekneme z toho potrebného, a čím viac a z čím lepšieho, tým je pokánie väčšie a lepšie; Len nech sa nezhorší človeku zdravie a nespôsobí to očividnú chorobu

Inzercia

Naplno manželka, mama a babka a zároveň celým srdcom v službách laického apoštolátu

Odporúčame

Blog
Marta – moja mama

Marta – moja mama

Dnes by mala meniny. Po rakovine v 39 rokoch, ju prenasledovali choroby, operácie a prenasledovania eštebákov. Vyšetrovania a domové prehliadky jej tiež skrátili život. Po prvej operácii sa ešte dožila, ako Ezechiáš, predpovedaných presne 15 rokov (2 Kr, 20, 1-6). V svadobnú noc svojej dcéry zomrela 27.3.1966, na rakovinu pľúc.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.