Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. august 2022

Osemdesiat dní

ROMEA STRATA je stará pútnická cesta, ktorá spája severnú Európu s Rímom. www.romeastrata.org

Moji predkovia boli viacerí dlhovekí, som pomerne zdravá. Môžem mať pred sebou do smrti odhadom osemtisíc dní. Ako naložiť s týmto darovaným časom, čím ho naplniť?

Prvých zhruba 80 dní sme sa rozhodli stráviť putovaní do Ríma. Priamo z domu, z našej Dúbravky.

Čo putovanie znamená?

Opustiť veci, vzťahy, zázemie, istotu, pohodlie, zvyky. Je to skoro ako nácvik na smrť.

Otvoriť sa Bohu, novým veciam a podnetom.

Ďalšia rovina je zbaliť sa. Tak, aby som mala všetko, čo potrebujem, aby toho nebolo priveľa, aby som to vládala niesť. Koľko človek potrebuje? Čo si treba zbaliť? Na čo sa nachystať? Na čo sa pripraviť? (Cestou som posielala domov už dva balíky, prvý hneď vo Viedni.)

Rozhodli sme sa pripojiť k pútnickej ceste ROMEA STRATA. Je to znovuobjavená cesta viery a kultúry, po ktorej putovávali pútnici od Baltického mora do Ríma. Prechádza stredoeurópskymi krajinami a v Taliansku sa po prechode Apeninami pripája na Via Francigena. Na internete sme našli veľa užitočných a praktických informácií na stránke www.romeastrata.org.

Inzercia

Tak či tak, mať informácie je jedna vec, a vydať sa na cestu druhá. Príprava na smrť, opustenie zaužívanej životnej schémy, pokánie a obeta spojená s nepohodlím a námahou, modlitba, prehĺbenie vzťahu s Bohom a navzájom. To sú asi motívy a skutočnosti, kvôli ktorým sme zbalili batohy a vyrazili z domu 28. júna po rannej svätej omši v našej Dúbravke. Sme vyzbrojení rôznymi bohumilými aplikáciami v telefóne, počnúc liturgiou hodín, cez Bibliu v rôznych jazykoch, piesňami, modlitbami a duchovnými cvičeniami sv. Ignáca z Loyoly v knižnej podobe. Je teraz na nás, či všetko, čo máme k dispozícii, duchovnú potravu, zdravie, čas, krásu prírody a veľkoleposť chrámov, seba navzájom, budem vedieť využiť na väčšiu česť a slávu Božiu, na radosť a na osoh.

Veľmi ťažko sa mi odchádzalo. Opustiť domov, deti, vnúčatá, prácu, zriecť sa všetkého alternatívneho programu. Vystaviť sa námahe, nepohodliu, nečasu, ťažkostiam.

Teraz mi je ťažko i na ceste. Prijať svoje obmedzenia, potiaže. Predstava duchovného povznesenia sa tvrdo bije s realitou. Svätý František, keď ráno vstával z tvrdej zemi, asi chválil Boha. Ja keď ráno vstávam z tvrdej zemr. sama seba ss pýtam, koľko kilometrov ma to dnes čaká a prečo to vlastne robím.

Sme na ceste 5 týždňov a máme za sebou vyše 800 km. Cestu príležitostne dokumentujeme na fb Z Dúbravky do Ríma.

 

Naplno manželka, mama a babka a zároveň celým srdcom v službách laického apoštolátu

Odporúčame

Blog
Domov a holý život je viac ako ropa a plyn

Domov a holý život je viac ako ropa a plyn

Medzinárodný deň žien zastihol mnohé ženy z Ukrajiny v situácii, ktorú si žiadna z nás nevieme ani predstaviť. A my, napriek tomu, sa spokojne zohrievame ruským plynom, jazdíme na ruskej nafte a benzíne a nie sme ochotní vyjsť zo svojej komfortnej zóny a pomôcť zastaviť vojnu spôsobom, ktorý je naozaj účinný, ale ktorý bolí aj nás samých.

Blog
Marta – moja mama

Marta – moja mama

Dnes by mala meniny. Po rakovine v 39 rokoch, ju prenasledovali choroby, operácie a prenasledovania eštebákov. Vyšetrovania a domové prehliadky jej tiež skrátili život. Po prvej operácii sa ešte dožila, ako Ezechiáš, predpovedaných presne 15 rokov (2 Kr, 20, 1-6). V svadobnú noc svojej dcéry zomrela 27.3.1966, na rakovinu pľúc.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.