Môj hlas za rodinu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Môj hlas za rodinu

Tradičná rodina je základnou jednotkou spoločnosti. A je potrebná na udržanie spoločnosti, ako takej. Každý historický pokus o jej zrušenie zlyhal.

Dôvod?

Posledné desaťročia vidíme, že spoločnosť kladie dôraz na produktivitu a kariéru. A čo je výsledkom? Rastie nám hrubý domáci produkt (HDP). Tento rast štatistického ukazovateľa bol desaťročia vnímaný, ako indikátor vyspelosti danej spoločnosti, či civilizácie. Problém s týmto ekonomickým pohľadom je fakt, že ignoruje reálne šťastie ľudí, alebo nezobrazuje dlhodobú udržateľnosť ekonomického a finančného systému. Inak povedané, ekonómovia často podceňujú komplexitu ekonomického systému hlavne z dlhodobého hľadiska o dopady demografie, či ekológie. Našťastie namiesto HDP a dlhu začínajú ekonómovia viac hovoriť o veľmi zlej demografii a starnutí obyvateľstva. Bohužiaľ demografický pokles vo vyspelých krajinách je tak prudký, že jedinou cestou pre zachovanie ekonomického modelu je asi len masívna imigrácia, ktorá však môže byť  rizikom a nie riešením. Krajiny, ktoré žili na demografický dlh, ako je napríklad Japonsko sa nachádzajú v ekonomickej stagnácii, z ktorej sa nevedia vymaniť ani zvrátiť demografický trend, kde sa predá viac plienok pre seniorov, ako pre novonarodené deti.

Demografický dlh

Slovensko podobne ako aj Japonsko už roky žije na demografický dlh. Jednoducho povedané, počet ľudí zo silných ročníkov vstupuje na trh práce, ale rodí sa čoraz menej detí čo vedie k tomu, že do roku 2030 na Slovensku stratíme 9% pracovnej sily. Tento trend môže byť fatálny a na tento vývoj upozorňuje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

„Kým na Slovensku v roku 2014 pripadalo na jedného seniora 5 ľudí v produktívnom veku, v roku 2030 sa očakáva, že to budú už len traja. V Európskom kontexte ide pritom o jednu z najrýchlejšie prebiehajúcich demografických zmien.“ (RRZ 2016)

Bohužiaľ, o ďalších 30 rokov Slovensko príde o 1,3 mil. aktívnych pracujúcich. Inak povedané, budúcnosť nebude patriť mladým. Takýto vývoj nemá precedens v Slovenskej histórii a nie je vôbec jasné, aký dopad to bude mať na spoločnosť ako takú. Každopádne ide o najväčšiu výzvu pre Slovensko vôbec.

Môj hlas za rodinu

Ideologické spochybňovanie tradičnej rodiny nie je pokrokom. Rodina nie je len formálny zväzok. Je to zväzok medzi mužom a ženou lebo muž a žena prirodzene plodia potomstvo a spolu majú vychovávať potomstvo, ktoré splodili. Netýka sa to len konkrétneho zväzku medzi dvoma ľuďmi: Je v tom záujem spoločnosti, pretože plodenie detí a ich výchova formuje budúcnosť spoločnosti.

Je hlboko nezodpovedné, v časoch, keď je na ústupe slovenská pôrodnosť a rodina sa kvôli finančno-ekonomickým experimentom posledných desaťročí ako inštitút rozpadá, ďalej experimentovať so štruktúrou rodiny, miesto toho aby sa zameriavala pozornosť na stabilizáciu rodiny ako princípu a ekonomickú stabilizáciu skutočných rodín. Zachovanie rodiny nie je stredoveký regresívny pohľad: V súčasnosti je to nevyhnutnosť.

Preto môj hlas za rodinu

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora