Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. júl 2022

Ovocie vojny

„Každá vojna je prejavom zlyhania človeka ako mysliaceho živočícha.“ (John Steinbeck)
Ovocie vojny

Strach z tretej svetovej vojny, milióny ľudí na úteku, vysoká inflácia, zdražovanie,  nedostatok a vysoké ceny ropy, zemného plynu a iných komodít, prepúšťanie v niektorých podnikoch, a predovšetkým stovky predčasne vyhasnutých životov denne a nesmierne materiálne škody. Výstižne možný dopad (ovocie) celosvetového konfliktu nukleárnych veľmocí vystihol Albert Einstein: Neviem ako sa bude bojovať v tretej svetovej vojne, ale vo štvrtej to budú palice a kamene.“

Pred niekoľkými dňami nás zasiahli fotky ukrajinských rodičov pochovávajúcich ich štvorročnú dcérku Lizu s Downovým syndrómom, ktorá zahynula pri raketovom útoku na mesto Vinnycia. Koho by sa nedotkli fotky dievčatka v truhle s plyšákmi, nad ktorou plačú zlomené srdcia jej rodičov a príbuzných. Ja môžem moju dcérku po práci bezstarostne hojdať na detskom ihrisku, Lizin otec takéto šťastie už nemá. A takýchto prípadov je denne na Ukrajine koľko? Desiatky? Stovky? Rodičia pochovávajúci svoje malé deti, ženy a deti pochovávajúce svojich otcov, ak sa aspoň nejaká časť ich tela zachovala, a pod. Áno, ovocie vojny je predovšetkým smrť, bolesť, hnev, zúfalstvo, nenávisť a skoro vždy túžba po pomste, ktorá robí z celej tej zloby nikdy nekončiaci kruh. Aj to je pravda, že čím je väčšia v noci tma, tým je lepšie vidieť hviezdy a na povrch každého môžu vo vojne vyplávať aj mnohé cnosti, ako obeta, odvaha, nezištná pomoc a pod., a takýto človek môže v celom tom obrovskom zle mašinérie vojny, zažiariť ako nočná hviezda.

My, Slováci popri drobných negatívnych následkoch plynúcich z vojny u nášho suseda však máme zatiaľ stále jednu výhodu. A ňou je čas. Čas, kedy sa môžeme pozrieť na naše domy a dvory, byty, parky a ihriská, na naše dediny a mestá, na našu prírodu a na ľudí žijúcich vôkol nás. Týmto pohľadom môže každý zdravo zmýšľajúci človek usúdiť, že napriek všetkému, čo na nás v posledných časoch dolieha, sme na tom veľmi dobre. Naše „múzy“, hoc s „covidovou fackou“ a neďalekou vojnou, stále kričia, a vďaka Bohu, naše zbrane mlčia.

Úprimne si na  tomto mieste však aj povedzme, ako je to s našou vojenskou pomocou Ukrajine. Z jednej strany s pompou darujeme to, čo je staré a z druhej strany na našich partnerov pomáhajúcim Ukrajine kričíme, vynahraďte nám lepším a novším. Môžeme to nazvať z pohľadu vladára z istého uhla pohľadu rozumným, ale nie aktom nezištnej pomoci, hoc nejaká pomoc Ukrajine to je. Či to ale nie je trochu tak, ako keby sme mali možnosť vymeniť našu starú škodu octaviu za novší mercedes?

Je to čas, kedy môžeme za všetko dobré, čo máme, vysloviť vďaku. Čas, kedy môžeme povedať vojne nie. Čas, kedy sa môžeme zasadiť za mier u nášho suseda a čas pomôcť nášmu susedovi. Veď nie nadarmo sa hovorí, že ak sused horí, aj teba oheň páli. Áno, čím bude u suseda horieť väčší a silnejší oheň, tým nás Slovákov bude tento oheň viac páliť. Nie, nemýľme sa, nijaká vojna nemá víťazov, aj keď sa ju víťazné strany potom tak snažia historicky podať. Sú víťazstvom tisíce mŕtvych, hoc aj na víťaznej strane? Existujú určité hodnoty, ktoré si vážime aj nad svoj život, ale to, že zlyhali mierové riešenia a došlo k vojne, je vždy prehrou.

Dá sa poraziť nukleárna veľmoc? Zvonka určite nie, veď cenou toho by bola práve svetová vojna. Má sa Ukrajina v tomto ponechať sama? Určite nie, sama sa ani do tejto vojny nedostala, veď iné národy jej už vopred ohlasovali: „Sme s tebou“. Rusko a Ukrajina ako dvaja bratia na počiatku dejín. Či sa tomu silnejšiemu Boh neprihovára tak ako Adamovmu synovi Kainovi, ktorý zabil svojho brata Ábela: „A Pán povedal Kainovi: ‚Kde je tvoj brat Ábel?‘ On však odvetil: ‚Neviem. Či som ja strážca svojho brata?‘ Pán povedal: ‚Čo si to urobil?! Hlas krvi tvojho brata hlasno volá zo zeme ku mne. Buď teraz prekliaty zo zeme, ktorá otvorila ústa, aby pila krv tvojho brata z tvojich rúk! Keď budeš obrábať pôdu, neprinesie ti nijakú úrodu. Budeš nestály a túlavý na zemi.‘ Kain povedal Pánovi: ‚Môj zločin je väčší, než aby mi bol odpustený.‘“

Inzercia

Rusko, oslobodzuješ (denacifikuješ) svojho brata Ukrajinu od jeho krvi? Krvi čo prúdi v žilách jeho ľudu? Či nevolá táto krv zo zeme k jeho i tvojmu Bohu? Bude ťa brat, ktorého si dobil, či zabil, milovať? Bude ťa milovať, keď mu zaujmeš časť, či celý jeho dom, opierajúc sa o to, že ty si prvorodený, silnejší, schopnejší, či hoc prehlásiš, že jeho dom je odvždy domom tvojim? Či nenahnal si svojho brata svojim správaním k svojim nepriateľom? Veď, ak by si svojho brata miloval, aj brat by miloval teba.

Nezabúdajme, my, ktorí nemáme iný záujem ako je naše blaho, blaho ukrajinského, ba i ruského ľudu: Blahoslavení tí, čo šíria pokoj, lebo ich budú volať Božími synmi. (Mt 5,9) a Ešte nikdy neexistovala dobrá vojna alebo zlý mier. (Benjamin Franklin).

Pane, náš Bože, daruj nám opäť mier, mier pre Ukrajinu i celý svet, nech zavládne na svete tvoja spravodlivosť, nie naša, nech už nezomrie na následky vojnového zabíjania ani jeden tvoj syn, či dcéra a už vôbec nie malé dieťa. Amen.

 

Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom "...lebo, Ty si so mnou.".

Odporúčame

Blog
Múdrosť, matka všetkého dobrého

Múdrosť, matka všetkého dobrého

„Nádhernejšia je nad slnko, prevyšuje celý hviezdny svet. V prirovnaní k svetlu prislúcha jej prednosť, lebo za ním nasleduje noc, ale proti múdrosti zloba nič nezmôže.“ (Múd 7,29-30)

Blog
G. K. Chesterton - Oživenie filozofie - prečo?

G. K. Chesterton - Oživenie filozofie - prečo?

Najlepším dôvodom na oživenie filozofie je to, že ak človek nemá filozofiu, stanú sa mu isté hrozné veci. Bude praktický, bude progresívny, bude konať efektívne, bude dôverovať vývoju a bude robiť prácu, ktorá mu je najbližšia, odovzdá sa skutkom a nie slovám.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.