Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. február 2016

SNS predbehla KDH – zlá správe pre Slovensko

Podľa prieskumu MVK za január 2016 Slovenská Národná Strana v preferenciách o takmer 2 percentá predbehla Kresťansko-demokratické hnutie. Keďže je veľmi pravdepodobné, že Smer-SD, ani iná strana nedokáže po voľbách vytvoriť jednofarebnú vládu, práve od KDH a SNS môže závisieť kto a ako bude vládnuť. A to naozaj nie je jedno.

Súčasný predseda SNS A. Danko síce nemá za sebou také osobné kauzy a škandály ako jeho predchodca J. Slota, ale ani zlomok tých politických skúseností a verejne známych pozitívnych skutkov ako predseda KDH Figeľ. SNS ani KDH však nie sú stranami jedného vodcu ako Mečiarovo HZDS a Ficov Smer. Preto na ich porovnanie dôležitejšie než ich predsedovia sú ich ideové východiská a politická minulosť. A v tom je medzi nimi viac protikladov ako spoločného.

Ideové základy

Ideové základy či východiská vidno aj z názvu týchto strán. V tom sa tiež odlišujú od väčšiny iných súčasných strán, ktorých názvy nehovoria nič o ich ideovej či hodnotovej orientácii. Pre KDH sú základom kresťanstvo a demokracia, pre SNS národný štát. Už v tom je KDH lepšie. Kresťanstvo dalo napriek chybám niektorých kresťanov svetu kultúru a civilizáciu s historicky najlepšími výsledkami v oblasti vzdelania, vedeckotechnického rozvoja, zdravotnej starostlivosti, sociálnej solidarity, aj rešpektovania ľudských práv. Demokracia postavená na rovnosti občanov je najspravodlivejším a najlepším politickým systémom.

To že národ žije v jednonárodnom štáte, ešte nemusí byť veľká výhra, pokiaľ ten štát je neslobodný, nedemokratický, bez slušnej vymožiteľnosti práva, skorumpovaný, nekultúrny, ekonomicky zaostalý, alebo jeho "národne a sociálne cítiacimi" vodcami rozkradnutý.

Aj Katolícka cirkev prostredníctvom pápežov už vyše sto rokov občas kritizuje niektoré prejavy, snahy, smerovania či prekračovanie hraníc niektorých k demokracii sa hlásiacich politikov či hnutí. Zásadne, vrátane špeciálnych encyklík, však odsúdila komunistický a nacionálno-socialistický režim a ideológiu.

Ideje a ideály v praktickej politike

KDH a niektorých jeho členov môžeme oprávnene kritizovať za občasnú nedôslednosť a chyby pri demokratizačných reformách či presadzovaní kresťanských ideálov do praktickej politiky. V zásade však KDH vždy stálo na tej strane zápasu o podobu Slovenska, ktorá sa najviac snažila presadiť hodnoty kresťanstva a demokracie.

SNS bola vždy súčasťou zlepenca nacionalistov a bývalých komunistov, ktorí popri presadzovaní štátnej samostatnosti Slovenska brzdili demokratizačné reformy spoločnosti zdevastovanej desaťročiami totalitnej diktatúry. V ich vládnych koalíciach bolo násobne viac bývalých komunistov a eštebákov. Tieto podstatne viac porušovali základné princípy parlamentnej demokracie. Pod vedením V. Mečiara to robili tak bezohľadne, že tým zabrzdili prístupový proces Slovenska do politických štruktúr demokratického Západu. Predovšetkým vďaka nim máme podnes tak zlú justíciu a vymožiteľnosť práva. Oni položili aj základ toho vývoja stavu zdravotníctva ktorý tak výstižne opísal nedávno biskup M. Lach. ( https://www.postoj.sk/10178/biskup-lach-ficovi-prestante-zastrasovat-sestricky ) Ich vláda a parlamentná väčšina dala charakter nášmu skorumpovanému (post)komunistickému kapitalizmu.

26 rokov na opačných stranách

KDH a SNS sú dnes dve najdlhšie fungujúce strany, ktoré vznikli pred prvými slobodnými voľbami v r. 1990. Odvtedy celých 25 slobodných rokov stáli KDH a SNS na opačnej strane zápasu o charakter Slovenska po desaťročiach totalitnej diktatúry.

Zatiaľ čo KDH a „pravicové“ koalície, ktorých bolo súčasťou, boli niekedy nedôsledné a polovičaté v demokratizačných reformách a úsilí o spravodlivosť, komunisticko – nacionalistické koalície SNS s Mečiarovým HZDS a Ficovým Smerom snahy o demokratické reformy úmyselne a tvrdo sabotovali.

Inzercia

Každá z vlád a koalícií, ktorých boli tieto strany súčasťou robila aj chyby, ale tie neboli mierou a závažnosťou celkom rovnaké. Vo všetkých stranách sa našli ľudia, ktorí odborne nezvládli svoju funkciu, alebo im bola hlavne prostriedkom na osobný prospech. Politici SNS však rozkradli niekoľkonásobne viac národného majetku ako politici KDH.

Nová SNS?

A. Danko povedal po sneme SNS: „Žijem život bežného človeka a veľmi dobre rozumiem problémom ľudí. Preto priznávam, že mi dobre padne, ak v televíznych diskusiách všetkým tým ujom, na ktorých pozerám už 20 rokov, môžem povedať, že stačilo"

Na kandidátke SNS je však veľa mien z čias, keď bola SNS pod vedením J. Slotu vládnym a privatizačným partnerom Mečiarovho HZDS. Napríklad exposlankyňa za HZDS E. Antošová, syn bývalého poradcu premiéra Fica D. Machalu, syn banskobystrického privatizéra, podnikateľa K. Konárika, exminister pôdohospodárstva za HZDS V. Chovan. Dvojku má J. Paška, ktorý bol v Mečiarovej vláde ministrom školstva. Číslo 5 má podpredseda SNS, ktorý privatizoval žilinskú polikliniku. Podľa hovorkyne SNS je kandidačná listina usporiadaná v hierarchii straníckej štruktúry. „Podpredsedovia majú svoje dôstojné miesto na tejto kandidátke. Aj dlhoroční členovia strany pomáhajú tvoriť víziu strany. Rovnako, ako niektorí novší členovia, predtým pôsobiaci v inej politickej strane. Zdieľajú hodnoty SNS a rešpektujú stranícku štruktúru, tak, ako všetci menovaní kandidáti." (aktuálne.sk, 1.12.2015)

To nie je v zásade zlé ani neobvyklé. Len to dokazuje, že Dankova čiara za minulosťou strany je podobná ako čiara R. Fica za komunistickou minulosťou.

Kto so Smerom?

Jediné politické "spojenectvo" KDH so SMERom, v r. 2015, prinieslo novelu ústavy, ktorá posilnila podporu prirodzenej rodiny štátom, a aspoň malú reformu justície, ktorá viedla k odstráneniu D. Harabína z jej vedenia. (https://www.postoj.sk/7199/novela-za-lepsiu-podporu-rodiny-statom ) Teraz Fico opakovane označuje KDH za najväčšieho nepriateľa.

Ministri SNS sa v prvej vláde Ficovho SMERu "vyznamenali" napríklad emisnou kauzou, pri ktorej Slovensko, čiže náš národ, rodiny a daňoví poplatníci, prišli o 66 až 75 miliónov eur. Súčasný predseda Danko síce tvrdí, že SNS z kauzy nemala ani cent, ale bývalá členka a šéfka SNS A. Belousovová tvrdí, že to bola kauza SNS, pričom Danko bol vo volebnom období 2006 – 2010 aj jeho nominantom v štyroch dozorných radách. (webnoviny.sk, 5.2.2014) Z hľadiska dopadu na občana je jedno koľko z nich skončilo na účte zodpovedného ministra za SNS a koľko v jeho strane alebo na účtoch garážovej firmy. Z hľadiska tohtoročných volieb je však podstatné, že Danko, ktorý dnes tvrdí, že SNS sa zmenila a jej chyby sú minulosťou, bol v tej minulosti podpredsedom J. Slotu.

Je teda zrejmé, že aj keby prišlo k takej nepravdepodobnej situácii, že by novú vládu utvoril Smer s KDH, výrazne by to poškodilo KDH, ale pre Slovensko by to bolo lepšie ako koalícia SMER + SNS.

To všetko dokazuje, že volebné víťazstvo SNS nad KDH by bolo smutným prejavom víťazstva pocitov a nacionalizmu nad zdravým rozumom, historickou pamäťou, demokraciou i kresťanskými hodnotami.

Odporúčame

Blog
Kauza katolíckej univerzity 2. - vyriešená alebo ututlaná?

Kauza katolíckej univerzity 2. - vyriešená alebo ututlaná?

Katolícka univerzita v Ružomberku má dobré výsledky komplexného hodnotenia slovenských vysokých škôl za r. 2015, ale zlé výsledky auditov o narábaní s peniazmi a ďalších vážnych chybách riadenia. Situácia na KU dnes vyzerá ako víťazstvo tých čo robili chyby nad tými, ktorí ich odhalili. To by znamenalo, že tam naďalej niečo nie je v poriadku, ako sa vyjadrili aj arcibiskupi B. Bober a C. Vasiľ, a kresťanský aktivista a bývalý disident F. Mikloško. To sa nevyrieši ututlaním.

Blog
Stretnutia

Stretnutia

Ja mám pred sebou ďalšiu knihu z hŕbky, ktorá už pomaly ubúda. Z kníh, ktoré mám na to, aby ste ich mohli trošku počuť, trošku čítať. Nakoniec za nimi niekam zájsť. Dnes to bude trochu špeciálne. Kniha sa volá Stretnutia s Ježišom. Napísal ich Timothy Keller. Už sme sa s týmto pánom stretli. Mohli ste čítať a počuť moju recenziu na knihu Manželstvo.