Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. júl 2022

I. Matovič: Sľúbili sme 200€ na dieťa. Splnili sme. Nie, nesplnili ste!

Pred 1-2 týždňami sa objavili bilbordy, kde je niečo napísané. Žiaľ musím sa ozvať, že do dnešného dňa tento záväzok nie je splnený. Samozrejme vysmiaty „šéf“ tvrdí opak. Ten obsah reklamy mi pripomína príbeh o snežnom mužovi , ktorý sa volá YETI. Všetci o ňom rozprávajú, ale nikto ho nevidel. Tak isto je to s tými 200€/dieťa.
I. Matovič: Sľúbili sme 200€ na dieťa. Splnili sme. Nie, nesplnili ste!

Poďme postupne. Najprv som si skontroloval ako rodič, koľko € som dostal na dieťa do dnešného dňa. Štandardný príspevok bol 25,88€/dieťa. V rámci protiinflačného balíčka som dostal na účet 100€/dieťa. Čiže príspevok z protiinflačného balíčka činil 74,12€/dieťa. Stále mi však chýba 125,88€/dieťa. Kontrolujem výpis na účte žiadny iný príspevok od štátu neprišiel.

Pátram ďalej. Volám známym, ale takisto mi potvrdili, že dostali iba túto sumu navyše nič viac. Pripadá mi nepoctivé napísať „splnili sme“. Navyše je zrejmé, že chýbajúca suma nie je celkom istá.

Je všeobecne známe, že prezidentka sa po prelomení  veta obrátila na Ústavný súd.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie poslancov. So žiadosťou o posúdenie ústavnosti legislatívneho procesu prijatého balíčka zákonov sa obráti na Ústavný súd SR. V tlačovej správe to povedal hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Podľa prezidentky by vzhľadom na povahu a významný finančný objem balíčka – 1,2 miliardy eur – bolo o to viac namieste vykonať legislatívny proces tak, aby boli dodržané všetky ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti.

„Inštitút skráteného legislatívneho konania bol v tomto prípade podľa prezidentky použitý v rozpore s ústavou, keďže sa nesplnili zákonné predpoklady na jeho uplatnenie. A teda vo vetovaných častiach nebol daný ani jeden z dôvodov na skrátené legislatívne konanie,“ doplnil Strižinec. [1]

Poslancov skritizoval aj Juraj Šeliga (Za ľudí). „Kontrolu nad prijatím balíčka sme mali v Národnej rade SR, no teraz je to všetko v rukách ústavného súdu,“ uviedol. Povedal, že nešlo o pomoc rodinám, ale o politický súboj.

„Je to taký brutálny klin do koalície, že neviem, ako bude ďalej pokračovať,“ dodal a sám vyjadril pocit, že nevie či sa mu chce v takejto koalícii pokračovať. [1]

Treba len pripomenúť, že schválenie balíčka prešlo s podporou fašistov!

Inzercia

Veľmi kriticky sa vyjadrila k obsahu balíčka ZMOS

„Parlamentná väčšina zároveň ukázala, že dodržiavanie legislatívneho procesu a ekonomická predvídateľnosť pre ňu nie sú dôležité,“ dodal. Je presvedčený, že primátori a starostovia v parlamente, ktorí asistovali prelomeniu veta prezidentky Zuzany Čaputovej, vytvorili poriadne problémy svojim vlastným samosprávam a tiež všetkým ostatným. „Očakávame, že prezidentka sa obráti na Ústavný súd SR a práve jeho verdikt dá tiež vysvedčenie parlamentu,“ povedal ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák. [1]

Adresná pomoc rodinám ako protiopatrenie voči zdražovaniu mala byť kľúčovou agendou tejto vlády. Proces prijímania tejto legislatívy však ukázal, kam to dotiahla  vláda po 2 rokoch. Opakované schvaľovanie protiinflač. balíčka  s pomocou fašistov je dôkazom, že táto koalícia je zrelá na „uterák“. Toto nie je normálny spôsob vládnutia.

Prikláňam sa k názoru J. Šeligu: „Nešlo o pomoc rodinám, ale o politický súboj.“

Neskoršie spoločné mediálne vystúpenie E.Hegera a ospravedlnenie I. Matoviča voči SaS: Už sme schválili túto pomoc, sme  ochotní SaS odpustiť 365 útokov za štyri dni... Nie som členom SaS, ale úprimne si myslím, že tento vtip nevyšiel.

Do budúcnosti by bolo férové najprv  poslať 200€/dieťa rodine  a potom napísať splnili sme.

[1] www.rtvs.sk/22.6.2022

Pochádzam z Oravy, z dediny pod Babiou Horou. V r. 1912 z Krakowa vystúpil na vrchol B.Hory V.I Lenin, a preto tam mal osadený pamätník. O niekoľko desaťročí neskôr tam prichádza z Krakowa K. Wojtyla. Dnes tam nájdete jeho pamätník. Zaujímam sa o kultúru a ekonomiku. Moje heslo: Kde je cieľ, tam je vôľa!

Odporúčame

Blog
Učitelia, žiadajte reformu, nie vyššie platy

Učitelia, žiadajte reformu, nie vyššie platy

V posledných týždňoch zo všetkých strán zaznievajú požiadavky na zvýšenie platov učiteľov. Tieto požiadavky smerujú z bratislavského kraja, kde tabuľkové platy učiteľov nepostačujú na slušný život v našom hlavnom meste. Na druhej strane tabuľkový plat pre učiteľa v malom mestečku na východe Slovenska dosahuje slušnú výšku, ak ju porovnáme s priemerným platom v okrese.

Blog
Peter Šimko / Moc Eucharistie je mocou Ježiša Krista

Peter Šimko / Moc Eucharistie je mocou Ježiša Krista

​Eucharistickú adoráciu všeobecne chápeme ako prejav úcty voči Bohu v premenenej hostii. V dnešnej dobe, keď je slovo úcta sprofanizované, si však každý môže pod tým predstaviť niečo iné. Ako by sme mali správne pochopiť tento úkon, čo sa deje počas adorácie Eucharistie a aký má zmysel pre náš život, vysvetľuje generálny vikár Mons. Peter Šimko.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.