Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. jún 2022

Smerácke referendum o predčasných voľbách je nebezpečný populizmus.

Referendum, ktoré iniciuje Smer-SSD je síce populistické, avšak mimoriadne nebezpečné, pretože nahlodáva už aj tak krehký inštitucionálny systém Slovenskej republiky, deštruuje parlamentarizmus, zastupiteľskú demokraciu, popiera výsledky demokratických volieb a vytvára nebezpečné motivácie pre budúce opozície, či koalície.
Smerácke referendum o predčasných voľbách je nebezpečný populizmus.

Ak by referendum prešlo, tak by jediná úloha opozície spočívala nie v konštruktívnej kritike vládnej koalície, kontrole vlády a zastupovaní občanov, ale vo vyvolaní predčasných volieb, ktoré samozrejme majú za následok ako politickú, tak aj ekonomickú nestabilitu, a to hneď vtedy, ak by bola verejná mienka naklonená opozičným stranám.

Motivácia vlády robiť aj nepopulárne reformy by bola priamo úmerná verejnej mienke, pretože s každou nepopulárnou reformou by hrozili predčasné voľby. Pre stabilitu právneho, ekonomického či politického systému, je to ako prekročenie rieky Styx. Súčasťou prirodzeného poriadku je aj vytváranie si určitého hierarchického systému, s ktorým súvisí otázka prirodzených autorít.

Nemám na mysli totalitné systémy alebo umelo, či násilím vynucovanú poslušnosť jednej skupiny obyvateľstva voči druhej. To by bolo samozrejme popretie práva ako takého. Mám na mysli prirodzene vytvorený inštitucionálny systém, ktorý vytvára vhodné prostredie na to, aby tie kompetencie, ktoré sú zverené do rúk verejnej moci, boli vykonávané v súlade s praktickou rozumnosťou a aby sa do pozícií dostávali tí ľudia, ktorí na to majú vlohy.

Príkladom nech nám je Rímska republika s celým radom inštitúcií a Aténska „čistá“ demokracia. Rím bol stabilný a ľud bol reálne slobodnejší, než v Aténach. Rimania mali dobovú trhovú ekonomiku (dokonca laissez-faire), ktorá v neskorších obdobiach zrovnoprávnila všetkých, ktorí mali štatút občana Ríma. A to aj napriek tomu, že republikánsky inštitucionálny systém mal veľmi málo demokratických prvkov.

Naproti tomu politický život v Aténach sa odohrával na Agore, v ktorej každý slobodný občan mal jeden hlas a každý rozhodoval o všetkom. Aj o tom, o čom nemal najmenšiu vedomosť. V Aténach vládol dobový „komunizmus“ a všetko bolo podriadené potrebám polis. Neexistovalo právo súkromné, či právo verejné. Občan sa musel zmieriť s tým, čo sa dohodlo na Agore a celý život podriadiť záujmu polis. Ak sa s tým zmieriť nechcel, tak mohol byť v lepšom prípade demokraticky vyhostený, ak sa znepáčil dobrému rétorovi, či tyranovi.

Inzercia

Prenesme sa do súčasnosti. Slovenská republika je na rázcestí. Reálne nám hrozí, že krehký inštitucionálny systém oslabíme natoľko, že v budúcnosti budeme v referendách dávať diktátorom bianco šeky na všetko. Ak mu bude upadať podpora? Referendum o zvýšení minimálnej mzdy. Čo na tom, že ekonomika začne kolabovať, vinník sa vždy nájde. A nepomôžu mu ani súdy, veď petičné akcie na vysporiadanie sa s odporcami proletariátu sme taktiež zažili. Naozaj si myslíme, že tento systém priláka schopných a morálnych ľudí, ktorým ide o vec a nie o osobný prospech a moc?

Je síce pravdou, že pôsobenie súčasnej koalície je katastrofálne a ľudia sú právom primerane rozhorčení. Je to však na Nás občanoch tejto krajiny, aby sme sa verejne angažovali a nedovolili rôznym Matovičom, Sulíkom a ďalším politikom myslieť si, že je absolútne normálne riadiť túto krajinu ako svoju firmu, svoj majetok.

Majetok každého jednotlivca neslúži na to, aby politici z neho mohli zaplatiť svoje najhlúpejšie megalomanské sny. Zároveň však platí, že nesmieme dopustiť ani to, aby rôzni Ficovia, Blahovia a podobne kreatúry ničili inštitucionálny systém našej republiky. Pretože jedného dňa ráno otvoríme oči a zistíme, že sme sa zobudili v gréckom Tartaruse.

Čo však v prípade, ak už sme v situácií, že nám tu tie politické sročky s jedným majiteľom vládnu? Nie je ad-hoc referendum vykúpením z pekla, ktoré teraz zažívame? Odpoveď je nie. Ak by to bolo také ľahké, tak by sme jednoduchým hlasovaním mohli vyriešiť omnoho zložitejšie problémy, ktoré trápia túto spoločnosť. Riešením je rekonštrukcia politického systému, volebného systému a vzťahov medzi jednotlivými verejnými mocami. Trojdelenie moci musí byť reálne. Je treba vybudovať systém tak, aby sme skoncovali s pokračovateľom korupčného systému prvej republiky tzv. veľkej päťky, ktorý sa u nás nešťastne transformoval do koaličnej rady, ktorá robí z poslancov obyčajné žetóny, korumpuje vybrané skupiny výkonnej moci, súdnej moci a prokuratúry. Vyriešme si svoje problémy poctivo a odmietnime populizmus, ktorý vedie k ešte väčšej katastrofe, než v akej sa nachádzame.

Doktorand trestného práva a líder ODS pre právo a ekonomiku. Pokiaľ sa vám moje blogy páčia, budem veľmi vďačný za každý like, zdieľanie, komentár, správu, či diskusiu.

Odporúčame

Blog
Š. Murárik: Ako nakŕmiť deti, ktoré sú už prežraté (rozhovor)

Š. Murárik: Ako nakŕmiť deti, ktoré sú už prežraté (rozhovor)

Ako sám hovorí: „Málo žiakov je takých, ktorých viete vtiahnuť na hlbinu. Ak niečo neprináša rýchle uspokojenie, ak niečo nie je hravé a zábavné, ak niečo nebliká, tak ich to rýchlo prestane zaujímať.“ So Štefanom Murárikom, učiteľom na Piaristickej spojenej škole sv. Jozefa Kalazanského v Nitre sme sa rozprávali o tom, aký dopad mala na mladú generáciu pandémia, aké sú výzvy súčasných učiteľov, čo by pomohlo priniesť do školstva zmenu aj o tom, odkiaľ on sám čerpá silu a vytrvalosť vo svojom povolaní.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.