Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. jún 2022

Inštitút väzby v súčasnej podobe je neudržateľný.

Väzba je zabezpečovací inštitút, a preto nemá a nesmie mať v žiadnom prípade povahu sankcie.
Inštitút väzby v súčasnej podobe je neudržateľný.

Väzba slúži primárne na zabezpečenie prítomnosti obvineného na jednotlivých procesných úkonoch alebo na ochranu spoločnosti, či pre účel riadneho vyšetrenia trestného činu. Má fakultatívnu povahu, súd ju môže, alebo aj nemusí nariadiť, resp. schváliť návrh väzobného stíhania. 

V súlade s princípmi a zásadami trestného poriadku, by sa mali používať menej invazívne zaisťovacie inštitúty, ak je to pre povahu veci možné, pretože obmedzenie osobnej slobody jednotlivca je tým najväčším zásahom do osobnej integrity ľudskej bytosti a malo by sa používať v súlade s princípom ultima ratio.

Inštitút väzby v podmienkach Slovenskej republiky je dlhodobo kritizovaný EÚ, Radou Európy, akademickou a vedeckou obcou či ľudsko-právnymi organizáciami, a to nielen podmienky väzby, ale aj podmienky pre výkon väzby. Po tom, čo politickí nominanti skončili za mrežami, sa politici začali predháňať, kto chce viac „poľudštiť“ väzbu. 

Od doktora Fica je to viac ako cynické, pretože vládol 12 rokov a väzba bola problémom počas celého jeho obdobia. Rozhýbal sa až vtedy, keď OČTK začali "zneužívať " väzbu ako formu nátlaku voči jeho nominantom. Kým sa takto postupovalo voči bežným smrteľníkom, bolo mu to jedno.

Smutnejšie však vyznieva fakt, že ministerka spravodlivosti má plné reči o tom, ako má byť Slovenská republika demokratickým právnym štátom, že patríme do západného civilizačného okruhu, avšak občanom ani po viac ako 2 rokoch nie je schopná zabezpečiť také podmienky väzby, a tým pádom aj právo na spravodlivý proces, ktoré by spĺňali štandard EÚ. Až absurdne vyznieva, že je súčasťou strany, ktorá má v názve slobodu a solidaritu a ochrana ľudských či občianskych práv by pre nich teda mala byť prioritou.

Keď sú im už občianske práva a slobody ukradnuté, tak by im aspoň nemusel byť ukradnutý život. Od roku 2020 žijeme pandémiou. Ministerka spravodlivosti veľmi dobre vie, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo výkone väzby je obmedzené, pretože zdravotnú starostlivosť poskytujú iba zazmluvnení poskytovatelia. Funguje to tak, že ak obvinený (obžalovaný) potrebuje zdravotnú pomoc, napríklad pľúcnu ventiláciu a väzenská nemocnica nemá kapacitu, tak iný poskytovateľ s voľnou kapacitou, ak by aj bol v blízkosti 100 metrov, takej osobe podľa zákona nemôže poskytnúť pomoc. 

Inzercia

Medzinárodné inštitúcie či odborníci, upozorňovali vlády na hrozby pandémie a vyzývali ich, aby zabezpečili miesta výkonu odňatia slobody, či väzby. Naša vláda to zjavne ignorovala a doplatil na to životom advokát, ktorý potreboval pľúcnu ventiláciu, avšak vojenská nemocnica nemala kapacity. Ak by Vláda reflektovala na špecifické požiadavky, ktoré so sebou prináša pandémia, možno nemusel vyhasnúť život. 

Právo musí byť morálne a nižšie právne predpisy nesmú byť v rozpore s predpismi vyššej sily. Právo na život je prirodzeným právom každého z nás. Preto je garantované ústavou. Ako veľmi však podmienky výkonu väzby chránia toto prirodzené právo, keď v dôsledku zákonov a iných predpisov skončil ľudský život? Nemecký justičný systém vyhlási zákon, ktorý odporuje morálke, za zákonné neprávo a neriadi sa ním. Neriadil sa ním napríklad vtedy, ak občiansky zákonník v slabej miere poskytoval ochranu osobnosti. Ako by asi rozhodol nemecký sudca v prípade, kedy sa bavíme o ľudských životoch?

Občania tejto krajiny si zaslúžia právo na spravodlivý proces a humánne zaobchádzanie vo výkone väzby. Ministerstvo spravodlivosti sa musí rozhýbať, pretože ako sa ukazuje, pandémia ešte celkom neskončila, a aj keby áno, tak každý má právo na kvalitnú zdravotnú starostlivosť v prípade ohrozenia života. O to viac, že nás štát núti si povinne platiť drahé odvody. Zjavne, ak občan potrebuje niečo od štátu, v tomto prípade len „povolenie“ na výkon zdravotnej starostlivosti, štát len kývne plecami a tvári sa, že ho to netrápi. 

Milí politici koalície a parlamentnej opozície. Nerobím si ilúzie, že vám ide o ochranu občianskych práv a slobôd. Koalícia zjavne s veľkou pompou oznamuje ľudu, kto všetko sedí vo výkone väzby, kto dostal nejaký trest, pretože niektorým to robí „dobre“. Viem, že úprava väzby v podmienkach Slovenskej republiky je mocný nástroj ako tlačiť na obvinenú, avšak stále nevinnú osobu, a že nikdy nepristúpite na to, aby sa aspoň podobala na štandard západu. Parlamentná opozícia sa už teší na pomstu, keď si myslí, že sa s veľkou pompou vráti späť. Myslite však aspoň na to, aby občania mali riadne zabezpečenú zdravotnú starostlivosť. Urobte aspoň to, keď už nič iné. Aby sa nemusel skončiť ďalší život.

Doktorand trestného práva a líder ODS pre právo a ekonomiku. Pokiaľ sa vám moje blogy páčia, budem veľmi vďačný za každý like, zdieľanie, komentár, správu, či diskusiu.

Odporúčame

Blog
Stratený čas na spravodlivejšie Slovensko

Stratený čas na spravodlivejšie Slovensko

Nežná revolúcia znamenala historický míľnik. Spoločnosť sa rozhodla skoncovať s totalitou a brutalitou komunistického režimu a vrátiť sa späť k vláde práva, morálke, slobode, trhovej ekonomike, súkromnému vlastníctvu, či demokratickej republike. Spoločnosť sa chcela znova nadýchnuť a žiť normálnym životom.

Blog
Š. Murárik: Ako nakŕmiť deti, ktoré sú už prežraté (rozhovor)

Š. Murárik: Ako nakŕmiť deti, ktoré sú už prežraté (rozhovor)

Ako sám hovorí: „Málo žiakov je takých, ktorých viete vtiahnuť na hlbinu. Ak niečo neprináša rýchle uspokojenie, ak niečo nie je hravé a zábavné, ak niečo nebliká, tak ich to rýchlo prestane zaujímať.“ So Štefanom Murárikom, učiteľom na Piaristickej spojenej škole sv. Jozefa Kalazanského v Nitre sme sa rozprávali o tom, aký dopad mala na mladú generáciu pandémia, aké sú výzvy súčasných učiteľov, čo by pomohlo priniesť do školstva zmenu aj o tom, odkiaľ on sám čerpá silu a vytrvalosť vo svojom povolaní.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.