Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. jún 2022

NATO a Donbas - pápežov omyl a Putinovo priznanie

Pápež František od začiatku opakovane a jasne odsudzuje vojenskú agresiu proti Ukrajine. Nedávno však vyvolal kontroverzné diskusie vyjadrením, že k jej príčinám patrí aj „štekanie NATO pred bránami Ruska“ a zisky zo zbrojenia. Ruský prezident Putin odôvodňoval vojnu propagandou o ochrane ruského obyvateľstva a denacifikácii Ukrajiny. Teraz priznal, že ide o dobyvačnú vojnu na rozšírenie ruského impéria.
NATO a Donbas - pápežov omyl a Putinovo priznanie

Takmer každé vyjadrenie či fakt možno mylne pochopiť alebo zle interpretovať, keď sa vytrhne zo súvislostí, zamlčia alebo zamenia príčiny a následky. Pápež František sa častejšie než napríklad Benedikt XVI. vyjadruje symbolicky, „básnicky“ emotívne, nepresne. To ľahko zle interpretujú médiá, ktorým ide hlavne o senzáciu, alebo politici a ideológovia, ktorí to zneužijú na svoju propagandu. Ľahko im naletia povrchní ľudia, ktorí nepoznajú a nechápu súvislosti, alebo priaznivci týchto politikov. Tak zapôsobilo aj nedávne opakované vyjadrenie pápeža o tom, že k príčinám ruskej vojny proti Ukrajine patrí aj „štekanie NATO pred bránami Ruska“.

František versus Kirill

Prvý krát to povedal 3. mája  v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera . Tam píšu že pápež: „Snaží sa tiež zamyslieť nad koreňmi tohto správania, nad dôvodmi, ktoré ho ženú k takej brutálnej vojne. Možno „štekanie NATO na ruské dvere“ podnietilo kremeľského lídra k zlej reakcii a spusteniu konfliktu. "Hnev, ktorý neviem, či bol vyprovokovaný.“ Mnohých to šokovalo. Prehliadli pápežovo „možno“ a „neviem“. Niektorí liberáli to využili na kritiku pápeža za jeho údajnú podporu Putina. Ruská propaganda, aj kresťania ktorí ignorovali Františkove výzvy na boj proti korupcii a podporu očkovania, a často ho kritizovali, to nadšene privítali a šíria ako dôkaz ich tvrdení, že vojnu na Ukrajine zavinil zlý Západ.

Títo ignorujú dva podstatné fakty: 1. František od začiatku takmer každý týždeň opakovane kritizuje tento útok ako bratovražednú agresiu proti Ukrajine. „Toto nie je len vojenská operácia, ale vojna rozsievajúca smrť, skazu a utrpenie“  https://www.postoj.sk/101239/patriarcha-kirill-sklamal-papez-frantisek-pritvrdil    2. V tomto rozhovore opísal svoj 40-minútový rozhovor s patriarchom Kirillom, ktorý mu „s papierom v ruke prečítal všetky ospravedlnenia vojny.“... „povedal som mu: Brat, my nie sme klerici štátu, nemôžeme používať jazyk politiky, ale jazyk Ježiša. … Preto musíme hľadať cesty k mieru, zastaviť paľbu zbraní. Patriarcha sa nemôže stať Putinovým miništrantom,“  Pápež František pre Corriere della SeraKirill mi 20 minút obhajoval vojnu, nemôže sa stať Putinovým miništrantom

Putin a pápež o Ukrajine

Druhý krát František spomenul „štekanie NATO“ 9. mája v rozhovore s 10 šéfredaktormi jezuitských časopisov, kde hovoril o viacerých témach. Postoj z neho uverejnil 14. 6. úryvok, v ktorom pápež vysvetľuje svoj postoj k vojne na Ukrajine. (celý rozhovor - časopis Viera a život č. 3/2022 na www.dobrakniha.sk. ) K vojne povedal, že treba posudzovať širšie súvislosti a nehodnotiť ju s čierno-bileym zjednodušovaním: „Tu nemáme do činenia s nejakým metafyzickým dobrom a zlom. Ide o niečo globálne, s prvkami, ktoré sa navzájom veľmi prelínajú.“

Významné je, že v tomto rozhovore František prvý krát ako pôvodcu vojny menovite označil Rusko. Dovtedy opakovane kritizoval agresiu proti Ukrajine, jej rôzne prejavy a dôsledky, ale agresora nemenoval. Zrejme aj preto, aby nezrušil šance na to, aby Vatikán robil sprostredkovateľa mierových rokovaní. Nikto z tých, čo rozhorčene odsudzovali alebo naopak v prospech Ruska zneužívali slová o „štekaní NATO“ o tom nehovorí. Treba to pripomenúť.

Putin aj jeho ideológovia v štátnych ruských médiách tvrdia, že ukrajinský národ vlastne neexistuje, každý kto sa považuje za Ukrajinca je nacista a treba ho zlikvidovať. Pápež 9. mája spomenul „ruskú brutalitu,“ a o Ukrajine a jej dejinách hovoril opačne: „Ukrajina má skúsenosti so znášaním otroctva a vojen. Je to bohatá krajina, ktorá bola vždy rozkúskovaná, rozkúskovaná z vôle tých, ktorí sa jej chceli zmocniť, aby ju mohli vykorisťovať.“ Tým vlastne označil aj hlavný zmysel politiky Moskvy voči Ukrajine: Aby ju mohli vykorisťovať. František pokračuje:

„Keď vidíme toto hrdinstvo, sme dojatí. Hrdinstvo, ktoré ide ruka v ruke s nehou! Keď sa totiž na Ukrajine vzdali prví mladí ruskí vojaci – na „vojenskú operáciu“, ako to nazývajú, totiž najprv posielali ich, pričom ani nevedeli, že idú do vojny, až potom poslali žoldnierov –, postarali sa o nich samotné ukrajinské ženy. Veľká ľudskosť, veľká neha. Odvážne ženy. Odvážni ľudia. Ľud, ktorý sa nebojí bojovať. Ľud, ktorý je pracovitý a zároveň hrdý na svoju krajinu. Nezabúdajme v tomto čase na ukrajinskú identitu. To je to, čo nás dojíma: vidieť takéto hrdinstvo. Naozaj by som chcel zdôrazniť tento bod: hrdinstvo ukrajinského ľudu. Máme pred očami situáciu svetovej vojny, globálnych záujmov, predaja zbraní a geopolitického privlastňovania, ktorá mučí hrdinský národ.“

Zbrane a hrdinská obrana

Pápež František od začiatku pontifikátu usiluje o pokoj a dialóg, a v mene ochrany života odsudzuje korupciu, vojnu a výrobu zbraní. Za vojnovými konfliktami vidí aj obchod so zbraňami. Preto nemožno čakať, že zrazu začne vyzývať aby Západ dodal Ukrajine zbrane. Zároveň však chváli ukrajinský ľud „ktorý sa nebojí bojovať“ za svoju slobodu. Vatikánsky „minister zahraničia“ arcibiskup Gallagher, po návšteve Ukrajiny v máji povedal: „Ukrajina sa musí brániť a k tomu potrebuje pomoc, vrátane vojenskej." V ďalšom vysvetľuje zmysel Pápežovej politiky - že treba zabrániť aby sa znova celosvetovo rozbehli preteky v zbrojení https://www.vaticannews.va/sk/vatikan/news/2022-05/rozhovor-mons-gallagher-hodnoti-svoju-navstevu-ukrajiny.html

Už Ján XXIII. v encyklike Pacem in terris, v čase Studenej vojny ktorú rozpútali komunisti, píše o zástupoch utečencov, „ktoré sú v súčasnej dobe priam nesčíselné, sprevádzajú veľmi mnohé, až neuveriteľné utrpenia.“ v dôsledku toho, že niektoré vlády berú ľuďom slobodu. Putinova snaha zobrať Ukrajine slobodu  je hlavná príčina vojny, ktorá okrem desaťtisícov zabitých priniesla aj jednu z najväčších vĺn utečencov od konca 2. svetovej vojny. Z Ukrajiny ušlo 7,3 milióna ľudí, z toho 90 % ženy a deti, (2,3 milióna sa vrátilo) Na Ukrajine je zároveň kvôli vojne vnútorne vysídlených vyše osem miliónov ľudí. Spolu viac než štvrtina obyvateľov 44 miliónovej Ukrajiny. https://www.sme.sk/minuta/22933654/v-europskych-krajinach-je-registrovanych-takmer-paet-milionov-utecencov-z-ukrajiny

Imperiálni Rusi a širšie súvislosti

V rozhovore z 9. mája pápež kontroverzný výrok zopakoval aj s vysvetlením: „Pár mesiacov pred začiatkom vojny som sa stretol s hlavou istého štátu, múdrym mužom,“ ktorý „povedal, že ho znepokojuje spôsob, akým postupuje NATO.“ ...„Štekajú na brány Ruska. A nechápu, že Rusi sú imperiálni a nedovolia, aby sa k nim priblížila nejaká cudzia mocnosť.“ Na záver dodal: „Situácia môže viesť k vojne.“ To bol jeho názor. A 24. februára sa začala vojna. Tá hlava štátu dokázala prečítať znamenia toho, k čomu sa schyľovalo.“

To že Rusko sa chystá zaútočiť na Ukrajinu hovorili viacerí, vrátane spravodajskej služby USA. Boli však v menšine a ľavičiari sa im vysmievali. Od 24. februára 2022 sa Ruské vojská brutálnym spôsobom približujú k členským štátom NATO – cez územie Ukrajiny aj Lukašenkovho Bieloruska.

Pápež pokračoval: „To, čo vidíme, je brutalita a krutosť, s akou túto vojnu vedú jednotky, spravidla žoldnierske, ktoré využívajú Rusi.“ … „Nebezpečenstvo však spočíva v tom, že vidíme len toto, a je to naozaj obludné, no nevidíme celú drámu, ktorá sa odohráva za touto vojnou, ktorú možno niekto nejakým spôsobom vyprovokoval alebo jej nezabránil. A registrujem záujem o testovanie a predaj zbraní. Je to veľmi smutné, ale v konečnom dôsledku ide práve o to.“

Štekanie NATO, hryzenie Ruska

Omyl alebo chyba pápeža Františka je v tom, že nevidí, alebo nechce jasne povedať kto je hlavný hýbateľ pretekov v zbrojení, ktoré kritizuje. Zbrane sa predávajú aj súkromníkom a do rôznych lokálnych konfliktov, ale najväčším odberateľom sú veľké štáty. V prípade Ruska a NATO treba pripomenúť základné fakty.

•    V r. 1939-40 Moskva na základe dohody s Hitlerom obsadila polovicu Poľska a pobaltské štáty, ktoré boli potom súčasťou ZSSR až do jeho rozpadu v r. 1991. Desaťtisíce ľudí tam vyvraždili alebo odvliekli na Sibír.

•   V r. 1945-6 Stalin ešte aj spojeneckej ČSR násilne odňal podkarpatskú Rus. Podobným spôsobom ako to Putin spravil s Krymom.

•    Cez vojnu poslali USA a V. Británia Sovietskemu Zväzu obrovskú materiálnu a vojenskú pomoc. Stalin ešte v decembri 1943 pri stretnutí s Rooseveltom a Churchillom v Teheráne koncom roka 1943 povedal, že bez bez toho by Rusi prehrali vojnu. (fakty a čísla tu:  https://www.postoj.sk/4404/stalin-vyhral-vojnu-aj-vdaka-obrovskej-pomoci-z-usa-a-britanie )

•    Po 2. svetovej vojne USA výrazne zmenšili svoju armádu.

•    NATO vzniklo a svetové výdavky na zbrojenie začali silno rásť okolo roku 1948-9, v reakcii na to ako Moskva dosadzovala v štátoch východnej a strednej Európy aj inde vo svete totalitné komunistické diktatúry.

•   Preteky v jadrovom zbrojení sa zastavili po Helsinských dohodách Reagana s Gorbačovom. Studená vojna a preteky v zbrojení skončili po rokoch 1989-91, keď padla Železná opona a štáty východnej a strednej Európy, kde padli komunistické vlády, sa oslobodili spod diktátu Moskvy.

•    Rozpad totalitného Sovietskeho Zväzu, ktorým skončila Studená vojna, označuje Putin za najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia. Zároveň zakazuje výskum zločinov stalinizmu a obmedzuje slobodu v Rusku.

Inzercia

•    NATO ani USA nikdy neverbovali nových členov, ale spočiatku sa bránili rozširovaniu. O členstvo žiadali postkomunistické štáty, lebo vedeli, že hrozba z východu neskončila. Exkomunista a dôstojník KGB na čele Ruska opakovane dokazuje že ich obavy boli oprávnené.

•    Moskvou vedená „Varšavská zmluva“, komunistický protipól NATO, slúžila aj ako nástroj na vojenské udržiavanie totalitných režimov vlastných členov, ako ukázala v Maďarsku 1956 a Československu 1968. NATO nič také nikdy nespravilo.

•    Keď sa v rámci odzbrojovania Ukrajina vzdala jadrových zbraní, Rusko spolu s USA a V. Britániu v roku 1994 zaručili jej slobodu, nezávislosť a územnú celistvosť. - Budapeštianske memorandum, 1994. Putin to od r. 2014 opakovane porušuje a násilne ukrajuje z územia Ukrajiny. Používa pri tom rovnakú taktiku ako Hitler proti Československu.

•    Hlavnou príčinou bolo to, že Ukrajina sa rozhodla budovať demokraciu, orientovať na Západ a vymaniť sa spod vplyvu či diktátu Moskvy. Podobne ako 21. augusta 1968 Moskva vojenskou okupáciou reagovala na pokus o demokratizáciu Československa.

•    V dôsledku ruského útoku na Ukrajinu, ktorý si rozumne dali aj do historických súvislostí, požiadalo o vstup do NATO aj desaťročia neutrálne Švédsko a Fínsko.

•    Je pravda, že Rusku pod Putinovým vedením sa nepáčilo rozširovanie NATO na východ = postkomunistické štáty, ktoré Moskva desaťročia ovládala. Zjavne však hlavne preto, lebo to bránilo aby sa znova zmocnili týchto území, ako to teraz robia s Ukrajinou. Západ totiž nepotreboval na Rusko útočiť, lebo podobne ako za Brežneva, mohol všetko čo od Ruska potrebuje, získať obchodom, čo je podstatne efektívnejšie ako vojna.

Výdavky na zbrojenie

Celkové výdavky na zbrojenie vo svete začali rásť so začiatkom „studenej vojny“ okolo roku 1949. Výrazný pokles – o 25-30 % najmä u štátov NATO nastal okolo r. 1990 po skončení studenej vojny. Celosvetovo sa rast asi na 12-15 rokov zastavil. Okolo r. 2000 začali prudko rásť výdavky Číny, okolo r. 2010 začali rásť výdavky Ruska. https://blog.sme.sk/sustrik/politika/vydavky-na-zbrojenie-porovnanie

Výdavky na zbrojenie krajín NATO od r. 2009 do r. 2016 klesli priemerne z 3,3 na 2,43 % HDP, výdavky USA z 5,29 na 3,61 % HDP. ( https://hnonline.sk/slovensko/788140-vydavky-na-obranu-v-nato-mierne-rastu-slovensko-je-deviate-od-konca ) Výdavky nad 2 % HDP mala v r. 2021 tretina štátov NATO. Rusko od útoku na Gruzínsko v r. 2008 začalo výrazne zvyšovať výdavky na armádu. V r. 2021 to už bolo 4,1 % HDP, viac než USA s 3,8 % HDP. (samozrejme v celkovej sume majú vďaka vyššej produktivite viac USA) https://svet.sme.sk/c/7170001/rusi-zbroja-po-gruzinsku-viac-v-pomere-k-hdp-predbehli-aj-usa.html Ukrajina v r. 2021 – 3,2 % HDP Výdavky NATO za r. 2021 tu: https://www.trend.sk/spravy/putin-nastartuje-mohutne-vydavky-zbrojenie-nemecko-zacalo-ostatni-budu-nasledovat

Po 24.februári 2022, keď Rusko frontálne zaútočilo na Ukrajinu, viaceré štáty ohlásili výrazné zvýšenie rozpočtov na obranu. Čiže ak je príčinou vojny na Ukrajine „záujem o testovanie a predaj zbraní“ ako naznačil pápež, tak je exkomunista Putin hlavný a najväčší nadháňač zisku svetového zbrojného priemyslu. Najprv ako prezident – autokrat zvýšil zbrojenie Ruska, a potom útokom na Ukrajinu zapríčinil zvýšenie výdavkov na zbrojenie v mnohých krajinách (nie len) Západu.

Omyl pápeža Františka

Pápež František odmieta vojnu, podporuje Ukrajinu, ale agresora pomenoval až po takmer troch mesiacoch v polosúkromnom rozhovore s jezuitmi. Dobre hovorí, že treba vidieť širšie súvislosti, spomenul druhoradé príčiny konfliktu ako napr. „štekanie NATO“, ale ani slovo o hlavnej – vyše 100 rokov agresívnej komunistickej politiky Moskvy, na ktorú nadväzuje exkomunista Putin. Ako keby si nevšimol, že takmer všetci z miliónov utečencov od konca 2. svetovej vojny utekajú do demokratických krajín, ktoré chráni „štekanie NATO“ z krajín kde susedov aj vlastných obyvateľov hyzie Rusko a marxisticko-komunistické vlády. (výnimkou sú lokálne africké konflikty a teror islamistov)

Zapadá to do jeho ústretovej politiky voči komunistickej Číne, ktorú kritizuje aj hongkongský kardinál Zen. Tá pripomína „ostpolitiku“ Svätej stolice pred nástupom Jána Pavla II., ktorý jasne povedal, že komunizmus nie je dobrá idea, ktorá sa zle realizovala, ale zlá idea. (v tom sa zhodoval aj s R. Reaganom) Málokto si všimol, že František už svätorečil viacerých mučeníkov, ktorých zavraždili marxistickí ľavičiari, alebo priamo Rusi, ale slovo komunisti pri tom nepovedal. Ani keď pri návšteve Slovenska spomenul tých čo pre vieru trpeli alebo zahynuli za komunistickej diktatúry, nikdy nepoužil slovo komunizmus.

Príčinou sú zrejme iné spoločensko-politické skúsenosti. V Južnej Amerike zažil negatívne sociálne dôsledky „kapitalizmu“ v polodemokratickom prostredí, ale komunistickú diktatúru s cenzúrou, vymývaním mozgov v médiách aj školách, neslobodou a prenasledovaním tisícov nevinných „pozná“ len zďaleka, z médií. Zblízka len sociálnu teóriu a propagandu marxistov. V knižnom rozhovore s D. Woltonom "O spoločnosti a politike", (2017) spomína ženu, ktorá ho, podľa jeho slov, naučila uvažovať o politickej realite. Bola to paraguajská komunistka. Zásobovala ho komunistickou literatúrou, bojovala za práva chudobných, nakoniec ju zavraždili.

Je dobré vedieť to na lepšie pochopenie pápeža, môžeme povedať že sa v tomto mýli, ale nemali by sme ho odsudzovať. Veď aj v centre EÚ postavili nedávno 4-metrovú sochu Marxa, dar čínskych súdruhov. A na Slovensku podnes viacerí kresťania vrátane niektorých duchovných pastierov volia a podporujú bývalých komunistov.

Rusi na Donbase

K hlavným argumentom Putinovej propagandy tejto vojny patrí tvrdenie o ochrane ruského obyvateľstva.na Kryme a Donbase. Jeho falošnosť dokázal aj tým, že ruské vojsko sa snaží obsadiť aj územie, kde vyše 90% obyvatelia tvoria Ukrajinci, že všade útočí aj na civilné ciele ktoré obývajú či užívajú rusky hovoriaci obyvatelia, vrátane chrámov pravoslávnej cirkvi, že fakticky zrovnal zo zemou prosperujúce mestá na území, ktoré „oslobodzuje“.

Jeho demagógiu ukazujú aj národnostné dejiny Donbasu. Podľa ruského cárskeho sčítania ľudu z roku 1897  tvorili Ukrajinci 52,4 % populácie regiónu, etnickí Rusi 28,7 %. V okrese Mariupol tvorili 36,7 % krymskí Tatári. Tých potom likvidoval a násilne premiestňoval Stalin aj pro-putiniovská vláda po anexii Krymu. (viac tu: https://www.postoj.sk/100267/hitlerova-taktika-komunistu-putina ) Rusi rôznymi prostriedkami, vrátane hladomoru, ktorý zahubil 3-4 miliónov Ukrajincov a školskej rusifikácie desaťročia Donbas rusifikovali. Po vojne sa na Donbas prisťahovalo mnoho Rusov. Rusifikáciu zrýchlili sovietske školské reformy v 1958 až 1959, ktoré takmer zlikvidovali ukrajinské jazykové vzdelávanie. Preto sa na Donbase podľa sčítania z roku 1989 hlásilo k ruskému pôvodu 45 % obyvateľov. (viac tu: Donbas: Pohnutá historie oblasti, kterou trýznil Hitler i Stalin )

V roku 2014, potom ako Ukrajina odmietla pro-moskovského prezidenta Janukovyča a jasne sa rozhodla orientovať na demokratický Západ, tam Moskvou podporovaní separatisti, vrátane brutálnych neonacistických Wagnerovcov, rozpútali násilný konflikt. Ukrajina sa pochopiteľne a logicky snažila udržať celistvosť územia. (Slovensko by pre to mohlo mať pochopenie po skúsenostiach so snahami Maďarov – viď Republika Rád a Viedenská arbitráž) V rámci toho sa - ako v každom konflikte robilo násilie z obidvoch strán. Teraz sa Putin usiluje vojensky získať toto územie aj za cenu jeho zdevastovania a desaťtisícov zabitých.

Priznanie Vladimíra Putina

Karel Čapek už v roku 1924 napísal, že hlavným heslo komunizmu je moc. Jasne to hovorí aj Marxova a Leninova ideológia. Solženicyn písal o červenej šľachte – komunistických funkcionároch, zneužívajúcich štát na vlastný blahobyt. Putin si vybudoval superluxusné sídlo v hodnote vyše miliardy USD = ročný príjem 180 tisíc Rusov. Od komunistickej ideológie prešiel k ideológii ruského nacionálneho imperializmu, samozrejme pod svojim autokratickým vedením. V jeho mene chce obnoviť sovietske impérium.

Prezident Putin 9. júna na stretnutí s podnikateľmi prirovnal svoju vojnu na Ukrajine k dobytiu pobrežia Baltského mora ruským cárom Petrom Veľkým v 18. storočí. Povedal, že údelom súčasného ruského vedenia je „navracať územie“ a upevňovať moc. Za ruské územie považuje to čo patrilo do Sovietskeho zväzu. ( https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/629890-putin-sa-prirovnal-k-carovi-petrovi-velkemu-obaja-si-podla-neho-nieco-beru-spat/ ) Snahy Petra Veľkého priblížiť Rusko Západu samozrejme zamlčal. Tým vlastne priznal, že vedie dobyvačnú vojnu v mene ruského nacionálneho imperializmu, a všetky reči, vyhlásenia a rokovania sú len propaganda slúžiaca tomuto cieľu.

Michail Gorbačov, ktorý výrazne prispel k zníženiu zbrojenia, umožnil oslobodenie východoeurópskych štátov a „perestrojkou a glasnosťou“ uvoľnil totalitný režim v Rusku teraz hovorí: „Neustále sa sužujem a plačem. Spomínam si na detstvo, keď mi mama spievala ukrajinské pesničky. Dnes si ich púšťam a veľmi súcitím s touto krajinou,"  https://plus7dni.pluska.sk/ludia/michail-gorbacov-smrtelnej-posteli-uzialeny-ukrajinskymi-piesnami-putin-neuveritelne

Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

Odporúčame

Blog
Putin a Kirill – tankami za život a kresťanské hodnoty?

Putin a Kirill – tankami za život a kresťanské hodnoty?

Prezident Putin a patriarcha Kirill odôvodňujú vojnu proti Ukrajine ideológiou ruského imperiálneho nacionalizmu aj údajným bojom za kresťanské hodnoty. Konzervatívni kresťania a pro-life aktivisti, ktorí v mene ochrany života a rodiny roky podporovali aj exkomunistov, neonacistov a superkorupčníkov teraz napriek obrovským materiálnym škodám, miliónom utečencov, a tisícom zabitých a umučených mlčia. Alebo naďalej šíria Putinovu propagandu.

Blog
Zbrane na ruskej aj americko-ukrajinskej strane, o ktorých sa nám ani nesnívalo

Zbrane na ruskej aj americko-ukrajinskej strane, o ktorých sa nám ani nesnívalo

Slovenská armáda o podobných zbraniach ani nesníva. Majú ich hlavne rusi a američania. Obaja majú problém predať najmodernejšie zbrane do iných krajín. Väčšinou popredávajú staršie verzie zbraní. Nedavno Británia oslavovala že jej američani predali najnovšiu zbraň. Ale prečo takéto zbrane američani posielajú ukrajincom nie je úplne jasné. Asi chcú za každú cenu poraziť rusov, tak je to potom rusko - americká vojna, či chcú vyprovokovať tretiu svetovú vojnu?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.