Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. jún 2022

Potraty, demokracia, zákazy a súdny aktivizmus

Ústavný súd v USA zrušil zákaz potratov. Pár stručných poznámok.
Potraty, demokracia, zákazy a súdny aktivizmus

Ústava USA neobsahuje právo na potrat. Rozhodnutie ústavného súdu v roku 1973 bolo svojvoľným zasahovaním ústavných sudcov do legislatívy USA a jednotlivých štátov. Ústavný súd má rozhodovať, či daný zákon je, alebo nie je v rozpore s ústavou, prípadne iným ústavným zákonom (dodatkom). Zákony zakazujúce potraty v jednotlivých štátoch USA teda nemôžu byť v rozpore s ústavou, keďže, ústava o tom nehovorí. Takže bez ohľadu na to, aký máme názor na potraty, ústavný súd nemôže umelo vytvárať nové práva (v tomto prípade právo na potrat) .Toto sa volá súdny aktivizmus, keď súdy tvoria zákony namiesto parlamentu. Keď si jeden pilier moci v štáte - súdny, privlastňuje kompretnecie iného piliera - zákonodarného. Rozhodnutie nie je ani ohrozením ústavných práv (právo na potrat v ústave neexistuje), ani ohrozením demokracie (zákonodarci v jednotlivých štátoch USA si môžu nastaviť zákony na potrat aké chcú). Ohrozením demokracie je naopak súdny aktivizmus vďaka ktorému štáty v USA takmer 50 rokov nemohli demokraticky prijať zákazy potratov. Takže celá kauza nie je vôbec o potratoch, ale o ukončení 50 ročných dôsledkov súdneho aktivizmu. Jednotlivé štáty sa môžu slobodne a demokraticky rozhodúť o zakazovaní, alebo nezakazovaní potratov. Môžu sa slobodne a demokraticky rozhodúť aj potraty nezakazovať. Prípadne môžu urobiť zmeny v samotnej ústave (neviem či, a ako to v USA ide, u nás sa to dá). 

Malá odbočka na záver: 

Určite ste počuli o argumente liberálov, progresivistov a ďalších ľavičiarov: zákazy nemajú zmysel, potraty musíme povoliť a ľudia (ženy) sa sami rozhodnú. Keď Vám budú takto argumentovať, opýtajte sa ich, prečo chcú zakázať zbrane. A to dokonca v prípade, keď sloboda vlastniť zbraň je v USA zakotvená v ústavnom dodatku. Jednak si protirečia (podľa nich predsa zákazy nemajú zmysel) a jednak sa správajú protiústavne. V tomto prípade by mal ústavný súd prípadný zákaz zbraní zrušiť. A nebol by to súdny aktivizmus, pretože sloboda vlastniť zbrane v ústave (resp. dodatku) naozaj existuje, na rozdiel od tzv. "práva na potrat". 

P.S.: Diskutovať pod vlastným článkom nemôžem, čo mi pripadá absurdné, ale rešpektujem to. Kľudne si diskutujte, dávam Vám slobodu, ale ja diskusiu ani neuvidím.

obrázok: https://voices4life.blog/

 

Inzercia

Konzervatívny katolík - hriešnik plný vďaky...

Odporúčame

Blog
Rany ako krvavé perly...

Rany ako krvavé perly...

I keď sa možno zdá, že človek počas veľkej krízy veľa stráca, vnútorne omnoho viac získava: zmysel pre veci podstatné, nadhľad, silu, statočnosť a zároveň slobodu, miernosť, pôvab, nehu, jemnosť i krásu - v svojej duchovnej jedinečnosti. Bolestivo preporodené vlastné ja začína prekvitať tvorivými vlastnosťami, ktoré sú výsledkom neúprosného boja pokory a pýchy…

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.