Žena je krehká nádoba, ale má pevné dno (Pavol Kosorin)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Žena je krehká nádoba, ale má pevné dno (Pavol Kosorin)

Sila ženy je stará ako ľudstvo samo. Počnúc Evou, ktorá sa nechala opantať hadom a neskôr znášala vyhostenie z Raja, cez všetky ženy a manželky slávnych velikánov, až po ženy z nášho každodenného života. Každá z nich je nádobou s pevným dnom. Dovoľte mi to vysvetliť.

          V čom spočíva krehkosť ženy? Táto stránka ženy je tak bohatá! V jej kráse, dobrote, láske, obetavosti, empatii ... Myslím, že je to jasné. Každá žena je tak krehká a jemná. Každá žena má v sebe ženskosť. Každá žena túži po láske a uznaní, a tým sa stáva tak zraniteľnou.Samozrejme, k tejto časti ženskosti je aj opozitná časť. Pevná. Skalopevná a nezničiteľná časť. Časť žien bojovníčok. Každá z nás má všetky tieto vlastnosti. Sme ako "všehostroje".

          Začnem príkladom z histórie. Svätá Johanka z Arku. Mladé dievča s obrovským cítením a ešte väčším odhodlaním. Od detstva bola oproti ostatným deťom malé a krehké dievčatko. Počas nepokojov krajine si uvedomovala ľútosť a smútok jej duše nad celou situáciou. Po rozhovore s Bohom jej odhodlanie začalo rásť. Už takto mladá cítila, že z dievčaťa sa stáva žena. Žena, ktorá musí konať. Ako šestnásťročná bojovala za francúzsku armádu proti Anglicku. Sila. Po vojne ju upálili na hranici. Myslím, že vedela, ako to skončí. No predsa do toho išla s láskou k vlasti, k svojej rodine a enormnou silou!

 

          Ďalším skvelým príkladom je Mária Terézia. Žena s veľkým Ž! Bola kráľovnou, arcivojvodkyňou, developérkou, mamou. Mala všetky vlastnosti ženy, o ktorých som sa už zmienila. Bola vlastníčkou duchovnej sily a odhodlania muža, aby mohla viesť krajiny, ktoré jej boli zverené. Zároveň mala srdce. Srdce, v ktorom ukrývala všetku lásku sveta pre svojich 16 detí. Milovala ich citom tak veľkým, ako je svet sám.

 

          A napokon, žena. Žena ako príklad z denno denného života. Sestry, manželky, matky, babky, kamarátky no aj svokry. Kde by sme bez nich dnes boli? Každá z nás to dobre pozná z akéhokoľvek pohľadu. Ja to poznám z pohľadu dcéry, sestry, vnučky, kamarátky, priateľky. Viem, že moja mama (a aj všetky ženy v našej rodine) vytvorila doma malý svet. Len pre nás. Je to miesto ako žiadne iné. Je úplne odlišné. Prečo? Pretože nikde inde som sa nestretla s miestom tak naplneným neskonalou láskou, pochopením a obetavosťou. Zároveň je to miesto, odkiaľ môžem čerpať silu do ďalšieho dňa. Vždy znova a znova a nikdy z toho neubúda. A to len vďaka žene, ktorá nám – našej rodine – tento svet vytvorila. Najprv to bola prababka, babka a teraz je to naša mama. Žena. Krehká nádoba. Krehká nádoba s pevným dnom, ktorá nás v sebe chráni pre poškodením. Skutočne.

 

          Uvažujem tu o krehkosti a sile ženy. Ale ako sme k nim prišli? Krehkosť nám vložila do vienka sama príroda. Ale ten zvyšok? Muži! Dôležitú časť našej osobnosti budujú aj otcovi, dedkovia, bratia či kamaráti. Oni sú tí, ktorí dokážu naše dno spevniť natoľko, aby sme odolávali tvrdým nárazom života.

 

          Žena je alfou sveta. Muži sú omegou. Nech sa my, ženy, snažíme byť akokoľvek nad vecou a emancipované. Stále ich potrebujeme. Pretože ak nádoba často padá a nemá sa o ňu kto starať, jej dno praskne veľmi rýchlo. S mužmi sme od narodenia až po smrť poprepletané kúzelnou sieťou citov, potrieb, vlastností, otázok, túžob. Myslím, že je to takto perfektné. Potrebujeme jeden druhého. Vidím to aj na sebe. Často sa chcem postaviť celému svetu a dokázať niečo veľké! No bez "Pána Úžasného" by som to nezvládla. Kryje mi chrbát. Dvíha ma, keď padám. Ľúbi ma bez podmienok. 

 

          Toto sme my – ženy. Stvorenia s dvoma stránkami. Na jednej chceme pôsobiť dojmom sily, odhodlania, sebestačnosti ako pevné dno nádoby. Ale napriek tomuto všetkému potrebujeme ochranu, starostlivosť, lásku a jemnosť ako krehké steny nádoby. Ale je v dnešnom svete ešte priestor na tú našu krehkosť?

 

                                                                                                                                                                              Alžbeta Pančušková

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo