Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. jún 2022

Ella v Kyjeve. Neodišla a pomáha deťom navrátiť radosť.

Vojna so sebou prináša omnoho viac skazy, ako je vidieť na prvý pohľad. Je dôležité nezabúdať, že deti nepotrebujú iba stravu a ošatenie, bývanie a vzdelanie, ale aj čas na hry, radosť a skutočné detstvo.
Ella v Kyjeve. Neodišla a pomáha deťom navrátiť radosť.

Dobrovoľníci v Kyjeve organizujú s podporou UNICEF týždenné bezplatné kreatívne kurzy pre deti, aby pomohli obnoviť radosť z detstva. Doteraz zrealizovali viac ako 70 tried pre viac ako 750 detí.

Vojna na Ukrajine deťom vzala toľko vecí, ktoré priniesli šťastie – domov, školu, hry, kluby, priateľov a dokonca aj rodinu.

Ella (22) je jednou z dobrovoľníčok, ktoré od apríla pomáhajú pri riadení iniciatívy. Rovnako, ako jej rovesníci, absolvovala školenia a konzultácie od psychológa a teraz zapája deti do výtvarných hodín a hier.


© UNICEF

„Mám pocit, že patrím na toto miesto a musím tu byť,“ hovorí Ella, ktorá študuje za právničku a počas bojov zostala v Kyjeve. „Celý čas v Kyjeve som bola celkom pokojná, necítila som strach. Naopak, zdalo sa mi, že odchod by mi spôsobil väčší stres. Cítila som, že tu musím byť, pretože som tu oveľa potrebnejšia ako v ktoromkoľvek inom meste.“

Ella chápe dôležitosť hry a kreativity pre deti. Oceňuje aj to, aké ťažké to majú rodičia počas takýchto kríz – okrem starostlivosti o bezpečnosť a blaho svojich detí sa musia starať aj o svoje emocionálne a psychické potreby. Kreatívne hodiny dávajú deťom príležitosť nielen spoznať priateľov a hrať sa, ale ponúkajú aj dospelým možnosť nadýchnuť sa.

Vojna na Ukrajine má ničivý dopad na 7,5 milióna detí v krajine. Množstvo ľudí naďalej umiera, je zranených a traumatizovaných násilím všade okolo nich. Rodiny sú vydesené, v šoku a zúfalo túžia po bezpečí. Pri pokračujúcom násilí je bezpečnosť vždy na prvom mieste. Počas vyučovania, keď zaznie siréna proti náletu, musia všetci zísť do protileteckého krytu.


© UNICEF

„Najťažšie je deti odmietnuť a poslať ich do krytu, keď vidíte, aké nadšené prichádzajú do triedy,“ hovorí Ella. „Pri náletových sirénach sa deti správajú ako dospelí, nepýtajú sa, rýchlo sa zhromaždia, držia sa za ruky a idú spolu do krytu. Viete, deti, s ktorými pracujeme, sú veľmi silné. Vidím, ako sa držia, niekedy dokonca lepšie ako dospelí. Podporujú svojich rodičov, keď ich to odradí.“

Ella hovorí, že ju deti veľa naučili. „Verím, že pravda je v jednoduchých veciach,“ hovorí. „Deti mi dodávajú energiu, vždy majú neštandardné myslenie. Baví ma, keď s nimi trávim čas.“

Inzercia


© UNICEF

Podporu a inšpiráciu našla aj v dobrovoľníctve. „Asi najviac uchváti ich úprimnosť. Pracujú tak pozorne a zanietene, že ma okamžite začne hriať pri srdci. Dospelí majú úplne iné vnímanie reality, často napodobňujú určité emócie, niekedy sa usmievajú, pretože je to potrebné. S deťmi je to úplne naopak – všetko je úprimné a skutočné.“

„Deti, ktoré prežili okupáciu alebo boli v mestách počas ťažkých leteckých útokov, sú ako dospelí. Môžete si to ľahko všimnúť. Zdá sa, že nemajú žiadnu detskú spontánnosť, sú pokojní, veľmi vyrovnaní.“


© UNICEF

Ella dúfa, že si v jej vlastnom živote prenesie časť detskej vrúcnosti a pozitivity. „Snívam o tom, že stretnem všetkých svojich priateľov v Kyjeve a budem sa len tak prechádzať po meste,“ hovorí s povzdychom. "Prechádzka všetkými našimi miestami."

Podporiť pomoc Ukrajine môžete prostredníctvom aktuálnej zbierky Modrý gombík, ako aj pravidelným prispievaním ako Svetový rodič UNICEF. Ďakujeme.

 

 

 

Detský fond OSN (UNICEF) je celosvetová organizácia, ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom. V súčasnosti má svoje zastúpenie vo viac ako 190 krajinách a teritóriách sveta, pričom v 155 z nich priamo realizuje svoje programy pomoci deťom. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEF, ktorých hlavnou úlohou je získavanie zdrojov pre potreby programových krajín.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Hovor ako Rus: Na hrubé vrece hrubá záplata

Hovor ako Rus: Na hrubé vrece hrubá záplata

V úvode svojho príspevku ďakujem Pánu Bohu za pomoc Ukrajine, ako aj za dodávanie odvahy civilizovanému svetu, ktorý sa stále viac zjednocuje proti jednoznačnému narušiteľovi poriadku nielen v slovách, ale aj v skutkoch. No je ešte niečo, čo sa neurobilo. Lebo až keď sa vyvinie maximálne úsilie na dosiahnutie dobrého cieľa, budú modlitby vypočuté v celej svojej sile. Teda aspoň tie, ktoré zaznievajú v pravde, to je kde sa nestavia útočník a ten, čo sa bráni, na jednu úroveň.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.