Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. jún 2022

Stretnutie v Limbachu

Každý príbeh je na román. Spoznávať príbehy druhých, vytvárať priestor na stretnutie, diskutovať. Všetko to bude súčasťou už tretieho podujatia, ktoré sa uskutoční v obci Limbach. Dnes (pondelok 20. jún) budú o 18.30 hod. diskutovať hudobníci: Peter "Petko" Opet z Limbachu (člen skupiny Polemic) a Félix Tkáč, ktorý príde aj so svojou kapelou.
Stretnutie v Limbachu

Dňa 6. apríla 2022 sa v Limbachu uskutočnila prvá zo série diskusií STRETNUTIE so SLOVOM, ktoré moderátorsky sprevádzal predseda OZ Nenápadní hrdinovia a výkonný riaditeľ OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach František Neupauer. Podujatie sa uskutočnilo v kaviarni Coffeeshopa. Na úvod prítomných privítala predsedníčka združenia OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Miroslava Juhaszová. Besedu otvoril geograficko – historický pohľad na Južný Kaukaz a zvlášť Gruzínsko, ktorý prítomným priblížil rozvojový expert, študentská osobnosť Novembra 1989 a zakladateľ filantropických projektov na Slovensku, Boris Strečanský z Limbachu. Nasledoval pohľad na dianie na Ukrajine očami pracovníka charity Antona Friča. Moderátor sa účastníkov besedy pýtal aj na ich osobné postoje, stretnutie s inou kultúrou, otvoril tému príčin konfliktov a vojen. Prítomní si z diskusie odnášali aj slovo, ktoré rezonovalo v ušiach diskutérov. Pre Antona Friča je najkrajším slovom slovo „prosím“, ktoré sa po ukrajinsky povie „Buď láska.“ Boris Strečanský hovoril, že v Gruzínsku sa pri prípitku povie “gaumardžos ” čo doslovne znamená „na víťazstvo“ a používa sa to ako u nás “na zdravie”.  Symbolom Gruzínska je postava, ktorá v jednej ruke drží nádobu s vínom a v druhej ruke meč. Nádoba s vínom je symbolom pohostinnosti a meč je symbolom slobody.

Po diskusii zazneli otázky účastníkov podujatia. Následne prítomným poďakovala Gabriela Šebová z kaviarne Coffeeshopa. Hosťom poďakoval limbašský vinár František Slezák, ktorý Antonovi Fričovi venoval sadu vín pre pracovníkov Charity a dobrovoľníkov. Záštitu nad podujatím prevzali rodičia žiakov I.A triedy ZŠ Limbach, ktorí pripravili občerstvenie.

Stretnutie č. 2

Dňa 23. apríla 2022 sa uskutočnil druhý diskusný večer s názvom tenkrát hosťami sobotnej diskusie boli spisovatelia Ľubomír Feldek z Bratislavy a miestna obyvateľka Veronika Homolová Tóthová.

Už pred samotnou diskusiu sa uskutočnilo stretnutie miestnych žiakov a žiakov z Ukrajiny na pôde školy. Veronika Homolová Tóthová zaujala žiakov svojim workschopom s názvom: Ako som sa stala spisovateľkou. Ľubomír Feldek sa stal učiteľom žiakov z Ukrajiny. Učil ich šlabikár, predniesol im ním preložené básne od ukrajinských autorov. Pomocnú ruku prekladateľa mu poskytol Daniel, žiak tunajšej piatej triedy, ktorý pochádza z Ruska a už niekoľko rokov žije v Limbachu. Jeho rodina sa angažuje v pomoci ľuďom z Ukrajiny.

Inzercia

O 17:00 hod. sa začala moderovaná diskusia na pôde kaviarne CoffeeShopa. Za organizátorov sa prihovorila predsedníčka Rady školy pri ZŠ Limbach Miroslava Juhászová. Prítomných privítala aj Martina Locziová, spolumajiteľka jedného z miestnych vinárstiev.  Diskusia sa niesla v priateľskej atmosfére. Veronika Homolová Tóthová prezradila niečo zo svojho súkromia, vzniku svojej kariéry, no dotkla sa aj príbehu svojho prastarého otca, učiteľa Aladára Opavského. Bol jej inšpiratívnym hrdinom, ktorý ju viedol k hlbokej úcte ku každému človeku bez rozdielu. Napriek všetkému, čomu musel čeliť, vždy vyšiel ako ten, ktorý sa nesťažoval a dokázal vo všetkom nájsť spôsob, ako ťažkú situáciu prežiť dôstojne a so cťou. Ľubomír Feldek sa dotkol problematiky zla, ktoré je v dejinách. „Dnešný Herodes je Putin. Vraždí nevinné deti,“ zdôraznil a prihovoril sa prísediacim deťom. V diskusii sa otvárali témy tak rodinného života, ako aj odkrývania životných osudov osobností, ktorým sa vo svojej tvorbe venujú. Na záver pán Feldek povedal, že on ako evanjelik neverí v zázraky, no katolíci v zázraky veria. Aj v súvislosti s vojnou nech veríme v zázraky: “Verme v zázraky. Máte pravdu, treba veriť v zázraky.“

Diskusia sa konala pod záštitou rodičov 2.A, ktorí na podujatie pripravili drobné občerstvenie. Partnermi podujatia boli Coffeeshopa, vinár František Slezák, vinárstvo Loczi, OZ Nenápadní hrdinovia, o. z. LIRA, miestna synodálna skupina, obec Limbach, Plantex s. r. o., EDART s.r.o., REVELSE, s.r.o. Záznam z podujatí je na facebookovej stránke Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

 
Stretnutie č. 3

Posledné stretnutie, na konci školského roka bude práve dnes. Pozývame vás v pondelok 20. 6. o 18:30 hod. do CoffeeShopy na tretí zo série diskusných večerov s názvom STRETNUTIE so SLOVOM s Felice a jeho kapelou a s hudobníkom Petrom Opetom. Félix Tkáč je kapucín, spevák, hudobník, ktorý mal svoju prvú kapelu už na základnej škole. Peter "Petko" Opet z Limbachu je muzikant, spevák, autor hudby i textov a publikácii pre deti a mládež, je členom skupiny Polemic.

 
 

Podujatie je pod záštitou rodičov 2.B na ZŠ Limbach a bude aj on line vysielané. Počas podujatia je možné zakúpiť si a podpísať aj knihy, či CD hostí.

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Blog
Lena a jej slzy (príbeh Ukrajinky a jej priateľov)

Lena a jej slzy (príbeh Ukrajinky a jej priateľov)

Pred pár dňami mi môj priateľ poslal príbeh Leny. Súbor som otvoril až dnes. Nesie názov "Rodinné centrum sv. Františka Saleského pomáha utečencom z Ukrajiny". Myslím si, že by si ho mal každý prečítať. Stačí len po slová: "...niektorí deti zabávali, iní plakali." A možno budeme plakať s Lenou spoločne... A možno, možno objavíme v sebe i túžbu pomáhať.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.