Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. jún 2022

Čo by som dnes povedal na sneme KDH?

Dúfam, že snem nasmeruje ďalšiu orientáciu tejto, po r. 1989 najdlhšie existujúcej strany a privedie ju zasa do Parlamentu.
Čo by som dnes povedal na sneme KDH?

KDH od r. 1989 urobilo veľa pre Slovensko, dnes sa to zabúda, každý to pokladá za samozrejmé. Medzi jej členmi bolo určite najmenej divokých privatizérov, korupčníkov, rýchlozbohatlíkov, aj reprezentantov zo Západu podporovaných MVO, ktoré sa stále nevhodne pletú do našej politiky.

Dnešná rozhádaná a polarizovaná spoločnosť si žiada do svojho čela stranu, ktorá vie, že nad našimi životmi vládne niekto, kto nám chce dobre. Aj váhajúci a neveriaci cítia, že bez morálky, čestnosti, spravodlivosti a zdravého rozumu sa naša spoločnosť ďalej nedostane.

Kto zjednotí, alebo aspoň zmierni polarizáciu a rozvadenosť Slovenska, ten ho zachráni. Veľa kandidátov na túto úlohu nemáme, aj cirkev skôr mlčí a málo sa vyjadruje. Posledné sčítanie občanov ukázalo, že kresťanstvo je u nás silno zakorenené a že túto ideológiu, ktorá je aj v Ústave SR, nemožno ignorovať.

KDH vo voľbách v r. 1990 získalo vyše 18%, ale potom vždy lavírovalo medzi 8-9%, dnes je medzi 6-7%. Nevieme sa presadiť, isto je na vine aj naša skromnosť, amaterizmus a naivita, ale útoky exkomunistov, ľavičiarov, liberálov a médií sú proti KDH stále silné a dobre organizované. Takáto situácia je však v celej Európe, značka „kresťanský“ je dlhodobo atakovaná a ohováraná.

Dnešná slovenská vláda je zlepenec na jedno použitie. Po nej, môže to byť aj skoro, by po voľbách Slovensko mohlo nastúpiť na lepšiu cestu spolupráce, aj všetkých zjednotených  kresťansky orientovaných strán. Je to politická úloha č. 1, hľadá sa iba ich líder, ktorý by tento proces veľkoryso naštartoval a zavŕšil.

Pápež František stále nabáda kresťanov, aby sa angažovali v politike. Prebiehajúca synoda katolíckej cirkvi k tomu prispieva, prináša veľa diskusií na túto tému, ktoré by aj cirkev mala využiť a podporiť.

KDH v dobe mimo parlamentu málo ovplyvňuje zmýšľanie Slovenska, málo využíva svoje štruktúry a internet, aj keď treba konštatovať, že stranka www.kdh.sk je dobrá, iba málo propagovaná. Kto dnes zostal verný KDH, ten z toho určite nechce ťažiť. V tohoročných komunálnych voľbách môžeme zasa ukázať, že v tejto oblasti, ktorá najviac ovplyvňuje život bežných ľudí, bude KDH zasa lídrom Slovenska.

Inzercia

Čomu by sa KDH malo na tomto sneme venovať?

Vrátiť sa v strane k politickej diskusii. Zmeniť Stanovy, ktoré zostali po predsedovaní A. Hlinu. Oživiť Politické konzílium bývalých špičkových politikov a obnoviť menovanie odborných expertov, ktoré by prinášali dôležité stanoviská a témy. Oživiť svoje Predsedníctvo a zvoliť do vedenia ľudí s jasnou odbornou a politickou koncepciou, ktorí sa budú samostatne a pravidelne verejne vyjadrovať. Znovu treba zahájiť činnosť ôsmich odborných Zväzov, ktoré boli za Hlinovej éry pozastavené, čím KDH stratilo stovky odborníkov v rôznych oblastiach. Nesmieme sa vyhýbať kritickej atmosfére - v kluboch, na okresoch, krajoch a na Radách KDH. Viac si treba všímať problematiku 1,3 milióna seniorov, ktorých problémy, okrem volebných kampaní, zriedkakedy KDH zaujímali. Prispieť musíme aj k tomu, aby sa Slovensko vrátilo k viacerým volebným obvodom.

Zahraničná politika KDH je príliš proamerická, v prospech NATO, aj keď dnes USA už nemôžu byť nikomu vzorom: sú hlboko zadlžení, stále viac zapojení do fiktívnych burzových operácií, tlačia denne miliardu nekrytých dolárov, ich rozpočet na zbrojenie je obrovský, majú 737 vojenských základní po svete...

EÚ je tiež na divnej ceste, kresťanská demokracia je všade v útlme. Napr. o stave Holandska na nedávnej konferencii Rodiny Panny Márie v Amsterdame zaznelo, že kostoly sú prázdne, že táto krajina, o ktorú sa opieral 2. Vatikánsky koncil, za 10 rokov už zlikvidovala asi 1000 kostolov, že vo svete bolo za tento čas 500 mil. potratov, že dnes je vo svete 100 mil. ľudí na úteku...

V týchto dňoch vydávam knihu „Sedem statočných na siedmich pahorkoch Ríma“. Má 183 farebných fotografií a medzi jej siedmimi osobnosťami je najdôležitejšou biskup Pavol M. Hnilica. Celý život pripomínal Fatimské posolstvo, ktoré spočíva v modlitbe, pôste, obete, zmierení a pokání. Mária tam, tri týždne pred Októbrovou revolúciou v r. 1917, trom vizionárom 22x spomenula slovo Rusko, nutnosť jeho zasvätenia a obrátenia. Pápež František sa k tomuto posolstvu vrátil 25 .marca 2022, keď vo Vatikáne verejne zasvätil Rusko a Ukrajinu Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie.  

(Fotografia je z nadšeného zakladajúceho snemu v Nitre -17.2.1990, ktorého som sa zúčastnil. 32 rokov som člen KDH, ktorý sa do r. 2020 zúčastnil všetkých Rád a snemov, okrem snemu v r. 1996 a 1998. Vždy som diskutoval a svoje príspevky publikoval).

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
Talianski kresťanskí demokrati a najmä Flaminio Piccolli

Talianski kresťanskí demokrati a najmä Flaminio Piccolli

V blogu spomeniem pár porevolučných stretnutí s talianskymi reprezentantmi kresťanskej demokracii (CD). Bol som s nimi napr. v Ríme, Miláne, Cagliari, Pesare,... ale stretali sme sa aj na nemeckých, holandských a rakúskych akciách. Rád si spomínam na stretnutia s G. Andreottim, A. Fanfanim, R. Buttiglionem, R. Formigonem, A. Bernasolom a senátorom Flaminio Piccollim. Toho, dnes už zabudnutého, si viac všimnem.

Blog
Neveríme médiám. Kto je na vine?

Neveríme médiám. Kto je na vine?

V prieskume dôvery voči médiám skončilo Slovensko spomedzi 46 krajín na poslednom mieste. Predbehla nás aj Nigéria, Keňa či Kolumbia. Médiám dôveruje len 26% Slovákov a pri pohľade na súčasné dianie sa človek ani veľmi nečuduje. Kto je na vine?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.