Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. jún 2022

Vojna proti Západu: Oduševnená odpoveď na antirasizmus

Vojna proti našej civilizácii znamená pre Murraya vojnu proti belošstvu. Minulý rok istý psychiater opísal bielych ľudí ako "dementných násilníckych predátorov" s "dierami v mozgu". Aj Británia má prominentných akademikov, ktorí vydávajú verejné vyhlásenia o tom, ako "každý deň odolávajú nutkaniu zraziť bielych mužov na kolená", alebo tvrdia, že porážka nacizmu len nastolila "novú verziu nadradenosti bielych". English Touring Opera prepustila polovicu svojich orchestrálnych hráčov, aby zvýšila diverzitu. Toto je koniec slobody slova aj vo východnej Európe, ktorá kopíruje západné postoje, hoci východo európania nepestovali kolónie ani genocídu idianov ako američani, ani utínanie rúk desaťtisícom afričanov ako belgičani. Podobne je to pri vojne na Ukrajine, kde ide o anglosaské, teda americké a britské zájmy, za ktoré zaplatí celá Európa, a hlavne slovanská časť, kde trpí a umiera státisíce slovanov v mene záujmov Usa zničiť Rusko. Ako povedal texasský guvernér, je to vojna Usa a Ruska. Odkiaľ má Zelenský sto krát viac čiernych paňazí ako Fico podľa Panama papers. Poskytuje vojakov na vojnu s Ruskom.
Vojna proti Západu: Oduševnená odpoveď na antirasizmus

Iné riešenie ako revolúcia neexistuje": protest Black Lives Matter v Londýne, jún 2020

Recenzia Douglasa Murraya. Najnovšia polemika Douglasa Murraya sa zaoberá protibelošskou diskrimináciou a obhajuje západnú tradíciu

Kniha Vojna proti Západu je panoramatickým prieskumom nových predsudkov, ktoré sa v mene sociálnej spravodlivosti zmocnili západných inštitúcií. Murray tvrdí, že jeho cieľom je "démonizovať ľudí, ktorí stále tvoria rasovú väčšinu na Západe". Vojna proti našej civilizácii znamená pre Murraya vojnu proti belošstvu.

Výsledkom sú dve knihy v jednej. Séria osláv - a obhajob - toho najlepšieho zo Západu sa nachádza vedľa katalógu protibelošskej diskriminácie, ktorá sa väčšinou realizuje ako forma sebapoškodzovania bielych, aby sa odčinil rasový hriech. Murray ukazuje, ako sa nový antirasizmus, ktorý sa začal začiatkom roku 2000 a zrýchlil od roku 2018, rozšíril z Ameriky a zmocnil sa mnohých dôležitých a veľmi obľúbených britských inštitúcií, od anglikánskej cirkvi až po Kráľovskú hudobnú akadémiu.

Murray pri chvále Západu skúma význam vďačnosti. Tvrdí, že za vysokopostavenými útokmi na úspechy Západu často stojí odpor a závisť. Taktiež poukazuje na nedôslednosť, historické prekrúcanie a očividné pokrytectvo, ktoré sa objavuje medzi útočníkmi na Západ. Divo sa pýta, prečo sa tí, ktorí chcú zvrhnúť Churchilla a zrušiť Aristotela, Kanta alebo Huma, zdajú byť zvedavo ľahostajní voči záľube Michela Foucaulta v znásilňovaní detí alebo voči krutému antisemitizmu a rasovým predsudkom, ktoré vyjadril Karol Marx?

Ústredným problémom Murrayho knihy je však nový antirasizmus. Hneď na začiatku spomína na okamih z roku 2016, keď sa v Londýne podelil o panel s generálom Johnom Allenom, americkým veliteľom síl NATO v Afganistane. Keď sa jeden aktivista postavil a oboch odmietol ako "dvoch bielych mužov", generál sa ohradil. Murray spomína, že potom Allenovi povedal, aby si na to zvykol. "Málokto si uvedomoval," dodáva, "ako rýchlo by sme to všetci urobili." O päť rokov neskôr diváci v štúdiu americkej Tonight Show výskali a jasali, keď Jimmy Fallon spomenul, že počet belochov v ich krajine klesol.

Ako ukazuje Murray, útoky na belošstvo môžu byť teraz doma aj v tých najváženejších kruhoch. Podľa slov jedného z redaktorov New York Times je belošstvo "vírus, ktorý podobne ako iné vírusy nezomrie, kým nezostane žiadne telo, ktoré by sa dalo infikovať". Minulý rok istý psychiater využil prednášku v Yale's Child Study Center, aby bielych ľudí opísal ako "dementných násilníckych predátorov" s "dierami v mozgu". Aj Británia má prominentných akademikov, ktorí vydávajú verejné vyhlásenia o tom, ako "každý deň odolávajú nutkaniu zraziť bielych mužov na kolená", alebo tvrdia, že porážka nacizmu len nastolila "novú verziu nadradenosti bielych".

Murray odhaľuje aj ľudskú cenu antirasizmu. Ako keď English Touring Opera v septembri minulého roka oznámila, že prepustila polovicu svojich orchestrálnych hráčov, aby zvýšila diverzitu. Alebo keď americké zdravotnícke orgány navrhli v decembri 2020 systém priorít pre očkovanie Covid-19, ktorý by v mene obnovenia rasovej rovnosti znamenal smrť väčšieho počtu ľudí - ale hlavne starých, bielych.

Takéto rozhodnutia sa rozchádzajú so západným ideálom spravodlivosti, a to nie náhodou. Väčšina z tých, ktorí sa nesú v prúde Veľkého prebudenia, nepochybne verí, že ide len o poslednú etapu dlhej púte Západu za naplnením jeho vlastných zásad. Ako Murray zdôrazňuje, intelektuáli majú na mysli niečo oveľa ambicióznejšie. Cituje britského akademika Kehindeho Andrewsa, pre ktorého si logika antirasizmu vyžaduje prevrátenie celého systému Západu: "Neexistuje iné riešenie ako revolúcia."

Tým, že Murray oslavuje úspechy Západu a poukazuje na protizápadný charakter nového antirasizmu, opäť poskytuje cennú protiváhu zlým myšlienkam, ktoré sa stali hlavným prúdom. Avšak tým, že Murray spája svoje dve témy, končí aj rasizovaním Západu rovnako ako jeho oponenti. Jeho záver ponúka "jadrovú odpoveď" na útoky na belošstvo: päťstránkové encomium na veľkosť Západu, v ktorom ho prezentuje ako úspech bielych a základ pre hrdosť bielych.

Oslavou belošstva Západu sa Murray razom dostáva mimo terča. Myšlienky rasovej identity nie sú osudom Západu, ale naším nepriateľom. Antirasisti sa nemýlia, že takéto myslenie je jedovatým dedičstvom otroctva a imperializmu. Ich omylom je predstava, že odpoveďou je jednoducho vychýliť rasové predsudky opačným smerom.

Nakoniec, pri všetkých zlyhaniach Západu, ako hovorí Murray vo svojej kapitole o Číne, najdôležitejšia otázka, ktorú treba položiť jeho kritikom, je "v porovnaní s čím?". Spojenectvo Číny a Ruska dnes predstavuje mrazivý pohľad na skutočnú alternatívu: dvojicu genocídnych, expanzívnych režimov, z ktorých každý ospravedlňuje svoje zločiny v mene civilizačnej čistoty. Telegraph

 

Progresivizmus a jastraby

6 najčastejších podvodov - a ako sa im vyhnúť

Vojna proti Západu: oduševnená odpoveď na antirasizmus

Strach a odpor búrajú základy americkej moci. Majú pochybnosti o sebe samých.

Inzercia

Progresívna Amerika pomaly umiera. Vo Facebooku rozhoduje Clegg nie Zuckerberg.

Ako chápu slobodu slova progresívci, teda socialisti Napr. Bidenov syn podvodník

Hudba pre Igora

Čo čítať, komu veriť v tejto dobe rozdelenia na očkovanie či vojnu

Covid

Nadbytočné úmrtia spôsobené Lockdownom sú 3 krát vyššie ako covidové úmrtia.

Covid nebol katastrofou pre vzdelávanie mladých ľudí. Bol to Lockdown.

Ako žiť zdravo

Čo skutočne spôsobuje bolesť hlavy - a ako ju liečiť

Najlepší denný režim - cirkadiánny cyklus - pre zdravý život pre mužov a ženy

6 kalorických mýtov o zdraví - ktoré vás robia tučnými

5 spôsobov, ako sa vyrovnať s bolesťou kĺbov pri artritíde

4 spôsoby ako prestať a chrápaním

6 najlepších potravín na posilnenie imunitného systému

8 spôsobov, ako túto jeseň schudnúť a udržať si váhu natrvalo

17 vecí, ktoré musíte teraz urobiť, aby ste boli zdraví v neskoršom veku

5G a rakovina, strata pamäti, cukrovka, obličky. Europoslanci a lekárske štúdie.

Odporúčame

Blog
Strach a odpor búrajú základy americkej moci. Majú pochybnosti o sebe samých.

Strach a odpor búrajú základy americkej moci. Majú pochybnosti o sebe samých.

Tým, že ľavičiari chápu slobodu nie ako prirodzené právo od narodenia, ale ako sociálno-ekonomický následok, ktorý má byť vytvorený zhovievavým štátom, riskujú, že sa oslabí postoj "keď môžem urobiť tak urobím", ktorý poháňal americký úspech. Zároveň odovzdávajú bezprecedentnú moc byrokratickým elitám. Medzitým ich snaha potlačiť pravicové nenávistné prejavy prináša desivú úroveň štátneho dohľadu a kontroly. Vezmime si napríklad rutinný dohľad FBI nad občanmi na online platformách, keď vynakladá prostriedky na technológie monitorovania sociálnych médií, ktoré podľa skupín na ochranu občianskych slobôd vyvolávajú hlboké obavy. Je desivé, že proti tomu všetkému neexistuje účinná stredopravá protiargumentácia. Americká pravica, ktorá nemá nové nápady, sa stáva rovnako zlou ako druhá strana. Prepadá mentalite obliehaného a prijíma príbehy o kontrole - či už ide o mexickú hranicu, americké dejiny alebo to, čo sa deti učia o rasizme v škole. Zdá sa, že republikánski politici majú len málo čo povedať o tom, ako ochrániť slobody, na ktorých konzervatívcom skutočne záleží, od slobody prejavu a slobody od utláčajúcich daní až po dôsledky nafúknutej byrokratickej moci.

Blog
Náboženská literatúra: Nová kniha o tajnej – skrytej cirkvi na Slovensku

Náboženská literatúra: Nová kniha o tajnej – skrytej cirkvi na Slovensku

Bežnému človeku sa pri slovách „tajná cirkev“ vynorí podzemné hnutie katolíckeho disentu z čias komunizmu. Možnože ešte mená ako František Mikloško, Vladimír Jukl alebo Silvester Krčméry či biskup Korec. Len málokto vie, že tajná-skrytá cirkev na Slovensku v rámci Československa zahŕňala desiatky tajných biskupov, stovky tajných kňazov a že táto časť cirkvi prežila aj pád železnej opony...

Blog
Kedy skončí vojna?

Kedy skončí vojna?

Po viac ako 100 dňoch ruskej agresie na Ukrajine je na mieste si položiť otázku kedy vojna skončí. Keďže na Slovensku chýba podrobnejšia diskusia, pokúšam sa na tomto mieste zhrnúť postrehy o povahe a kontexte konfliktu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.