Strach a odpor búrajú základy americkej moci. Majú pochybnosti o sebe samých.

Ale ako dlho to ešte bude platiť? Chorý Joe Biden sa zdá byť stelesnením amerického zmätku a úpadku. Pravica sa medzitým stáva oslabenou novým druhom konšpiračného cynizmu. Na Trumpovom mítingu v Austine, na ktorom som sa cez víkend zúčastnil, sa ozval búrlivý potlesk, keď Donald Trump mladší vyčítal Bielemu domu, že vynakladá miliardy na pomoc "kleptokratickej" Ukrajine.
Najdesivejšia zo všetkého je však intelektuálna bitka, ktorá v Amerike zúri o samotný význam slobody. Nazvať to kultúrnou vojnou nevystihuje hĺbku filozofického rozkolu v krajine. USA boli založené na klasickej definícii slobody, ktorá zdôrazňuje práva dané Bohom a zakotvené v ústave, podnikanie a minimálne zásahy vlády. Americký príbeh slobody sa vyznačuje drsným individualizmom už od čias, keď sa osadníci vydali do divočiny na západnej hranici. Nemali by sme predstierať, že tento príbeh bol od svojho vzniku bezchybný. Cenou za vznik USA bol masový útlak - od zotročovania černochov až po vyhladzovanie pôvodných obyvateľov Ameriky. Napriek tomu pôvodná koncepcia slobody v USA a dôvera väčšiny Američanov v tieto hodnoty pravdepodobne urobili z krajiny superveľmoc, ktorou je dnes.
V Amerike je tiež badať dôležitý posun od "negatívneho" poňatia slobody, ktoré zdôrazňuje individuálnu slobodu od vonkajších zásahov, k "pozitívnejšiemu" poňatiu, ktoré sa usiluje o vyšší stav kolektívneho osvietenia. Mnohí aktivisti sú presvedčení, že tento vznešený cieľ možno dosiahnuť len prostredníctvom rozšíreného systému sociálnej starostlivosti venovaného "spravodlivosti". Menšina si dokonca myslí, že sloboda prejavu môže byť legitímne cenzurovaná v mene "skutočnej" spravodlivej slobody.
Oveľa lepšie som pochopil, prečo toľko ľudí v Amerike začalo takto uvažovať. Dedičstvo otroctva, lynčovania a zákonov Jima Crowa, ako aj súčasný rasizmus vnukli mnohým slušným Američanom obdivuhodnú túžbu napraviť minulé krivdy a skutočnú hrôzu z toho, čím sa môže stať spoločnosť bez prísne presadzovaného morálneho kódexu.
Napriek tomu existuje vážne nebezpečenstvo, že tieto trendy zachádzajú príliš ďaleko. Tým, že ľavičiari chápu slobodu nie ako prirodzené právo od narodenia, ale ako sociálno-ekonomický následok, ktorý má byť vytvorený zhovievavým štátom, riskujú, že sa oslabí postoj "keď môžem urobiť tak urobím", ktorý poháňal americký úspech. Zároveň odovzdávajú bezprecedentnú moc byrokratickým elitám. Medzitým ich snaha potlačiť pravicové nenávistné prejavy prináša desivú úroveň štátneho dohľadu a kontroly. Vezmime si napríklad rutinný dohľad FBI nad občanmi na online platformách, keď vynakladá prostriedky na technológie monitorovania sociálnych médií, ktoré podľa skupín na ochranu občianskych slobôd vyvolávajú hlboké obavy.
Je desivé, že proti tomu všetkému neexistuje účinná stredopravá protiargumentácia. Americká pravica, ktorá nemá nové nápady, sa stáva rovnako zlou ako druhá strana. Prepadá mentalite obliehaného a prijíma príbehy o kontrole - či už ide o mexickú hranicu, americké dejiny alebo to, čo sa deti učia o rasizme v škole. Zdá sa, že republikánski politici majú len málo čo povedať o tom, ako ochrániť slobody, na ktorých konzervatívcom skutočne záleží, od slobody prejavu a slobody od utláčajúcich daní až po dôsledky nafúknutej byrokratickej moci.
Otázkou je, či sa Západ bude môcť vždy spoľahnúť na Ameriku, ktorá vedie vojnu o svoje základy. Ak by zvíťazila ľavicová ideológia, príbeh individuálnej slobody, ktorý je takou neoddeliteľnou súčasťou identity krajiny, by sa mohol rozpadnúť a Amerika by zostala stratená a pohltená sebaľúbosťou. Na druhej strane, ak budú konzervatívci pokračovať vo vyťahovaní poklopov, Amerika sa pravdepodobne stane ešte úzkostlivejšou a izolacionistickejšou.
Jeden čínsko-americký expert na medzinárodné vzťahy mi to pri káve povedal takto: "v Číne sa všetko točí okolo hospodárstva, ale v Amerike sa všetko točí okolo politiky". Toto je užitočný spôsob, ako uvažovať o prebiehajúcom súboji civilizácií. Aj keď je ruská invázia na Ukrajinu veľmi citlivá, dve veľké geopolitické otázky sú, či čínska komunistická strana dokáže udržať rast Číny a či sa Amerika dokáže prestať trhať na kusy dostatočne dlho na to, aby sformulovala celistvú strategickú odpoveď na vzostup Pekingu. V druhej otázke je ťažké byť optimistom. Telegraph
Progresivizmus a jastraby
6 najčastejších podvodov - a ako sa im vyhnúť
Vojna proti Západu: oduševnená odpoveď na antirasizmus
Strach a odpor búrajú základy americkej moci. Majú pochybnosti o sebe samých.
Progresívna Amerika pomaly umiera. Vo Facebooku rozhoduje Clegg nie Zuckerberg.
Ako chápu slobodu slova progresívci, teda socialisti Napr. Bidenov syn podvodník
Hudba pre Igora
Čo čítať, komu veriť v tejto dobe rozdelenia na očkovanie či vojnu
Covid
Nadbytočné úmrtia spôsobené Lockdownom sú 3 krát vyššie ako covidové úmrtia.
Covid nebol katastrofou pre vzdelávanie mladých ľudí. Bol to Lockdown.
Ako žiť zdravo
Čo skutočne spôsobuje bolesť hlavy - a ako ju liečiť
Najlepší denný režim - cirkadiánny cyklus - pre zdravý život pre mužov a ženy
6 kalorických mýtov o zdraví - ktoré vás robia tučnými
5 spôsobov, ako sa vyrovnať s bolesťou kĺbov pri artritíde
4 spôsoby ako prestať a chrápaním
6 najlepších potravín na posilnenie imunitného systému
8 spôsobov, ako túto jeseň schudnúť a udržať si váhu natrvalo
17 vecí, ktoré musíte teraz urobiť, aby ste boli zdraví v neskoršom veku
5G a rakovina, strata pamäti, cukrovka, obličky. Europoslanci a lekárske štúdie.