Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. jún 2022

Prečo invázia na Ukrajinu znamená koniec modernej tankovej vojny

Bezpilotné lietadlá sú lepšie ako stíhačky, pretože nevyžadujú, aby letci riskovali svoje životy, a nemusia spotrebovať užitočné zaťaženie na prepravu letcov a ich katapultovacích sedadiel. Bayraktary zničili všetky druhy ruských cieľov vrátane raketových systémov, ktoré ich mali zostreliť. Rusi už dávno začali používať "výbušný reaktívny pancier": ide o dosku výbušniny umiestnenú na vonkajšej strane tanku. Ako sa s blokmi vysporiadať. Jedným z nich sú "tandemové" bojové hlavice. Prvá tvarovaná nálož zlikviduje vonkajší výbušný blok: druhá potom prerazí bežný pancier. Takúto konštrukciu má americká protitanková strela Javelin. Ďalším prístupom je "útok zhora". Tankový pancier, normálny aj bloky reagujúce na výbušniny, je veľmi silný vpredu: odtiaľ zvyčajne prichádzajú zásahy. Na bokoch je slabší a na vrchu a vzadu oveľa slabší. Strela s horným útokom preletí nad tankom a vystrelí svoju tvarovanú nálož do slabého horného panciera. Takýto prístup sa uplatňuje v ľahkej protipancierovej zbrani novej generácie (NLAW). Ruský tank T-14 má aj malú, sekundárnu robotickú delostreleckú vežu určenú na detekciu prilietajúceho Javelinu alebo NLAW a zostrelenie rakety skôr, ako stihne zasiahnuť. Podobné robotické delo sa plánuje aj pre britský Challenger 3. Tanky sa nedokážu dostať cez rieky a rôzne iné prekážky. Mnohé mosty neunesú ich hmotnosť. Míny alebo iné jednoduché obranné zariadenia ich môžu zastaviť, ak nemajú ženijnú podporu. V tejto súvislosti sa zdá čoraz rozumnejšie, že veľká časť budúcej britskej armády bude mať vozidlá Boxer, ktoré sú skôr kolesové ako pásové. Slovenská armáda, ktovie prečo, ide nakupovať švédske pásové vozidlá. Dôvodom môže byť iba vyššia marža pre ministra Naďa.
Prečo invázia na Ukrajinu znamená koniec modernej tankovej vojny

Bezpilotné lietadlá sú lepšie ako stíhačky, pretože nevyžadujú, aby letci riskovali svoje životy, a nemusia spotrebovať užitočné zaťaženie na prepravu letcov a ich katapultovacích sedadiel. Veľmi účinný Bayraktar, ako ho používajú Ukrajinci, má ešte jednoduchší a lacnejší benzínový motor. To znamená, že tieto bezpilotné lietadlá sú oveľa, oveľa lacnejšie na kúpu aj na lietanie ako prúdové lietadlá. Takisto nepotrebujú neustále drahé dopĺňanie paliva vzduch-vzduch, ako to robia rýchle prúdové lietadlá.

Bayraktary zničili všetky druhy ruských cieľov vrátane raketových systémov, ktoré ich mali zostreliť. Dokonca sa predpokladá, že Bayraktary alebo podobné drony významne prispeli k potopeniu ruského raketového krížnika Moskva.

Bezpilotné lietadlo

Ruské invázne sily boli v podstate presne také, aká chce byť britská armáda. Mali veľa tankov a ich tanky boli oveľa modernejšie ako prevaha ukrajinských, často o generáciu modernejšie. Mali moderné bojové obrnené vozidlá pre svoju pechotu a veľa ťažkého samohybného delostrelectva.

Moderná ruská armáda prešla k svojim brigádam a zobrala všetky ich najlepšie zbrane, vozidlá a vojakov, aby vytvorila jednu taktickú skupinu práporu. Ruské invázne sily sa skladajú prevažne z týchto taktických skupín práporu.

Ukrajinských tankov je málo a väčšinou sú staré. Ukrajinská pechota má staré obrnené vozidlá, alebo v mnohých prípadoch len nákladné autá a dodávky. Ukrajinské delostrelectvo bolo v čase vpádu Ruska riedke a často to boli skôr nechránené ťahané delá než obrnené samohybné delá.

Elitným, ťažko vyzbrojeným a obrneným taktickým skupinám práporu sa nepodarilo obkľúčiť ani Charkov tesne za hranicou, a už vôbec nie Kyjev. Od oboch cieľov ustúpili a na juhovýchode postupujú len najpomalšie a najbolestivejšie. Trpia strašnými stratami. Ich silné hlavné bojové tanky sa v obrovskom počte zmenili na spálené vraky.

Obrnenci s nevôľou pripustia, že existujú aj výbušné hlavice s tvarovanou náložou, ktoré sa dajú umiestniť na pomerne malé rakety a strely: dostatočne malé na to, aby ich vojak mohol nosiť a odpaľovať z ramena, alebo aby sa dali odpaľovať napríklad z dronov. Ale tieto veci nie sú vážnym problémom, hovoria tankisti. Rusi už dávno začali používať "výbušný reaktívny pancier": ide o dosku výbušniny umiestnenú na vonkajšej strane tanku, ktorá vybuchne, keď ju zasiahne hlavica s tvarovanou náložou, čím naruší vlastnú cielenú explóziu hlavice a zneškodní ju.

Výbušný reaktívny pancier na tanku

Existujú však rôzne spôsoby, ako sa s blokmi vysporiadať. Jedným z nich sú "tandemové" bojové hlavice. Prvá tvarovaná nálož zlikviduje vonkajší výbušný blok: druhá potom prerazí bežný pancier. Takúto konštrukciu má americká protitanková strela Javelin, ktorú teraz vo veľkom počte dodávajú Ukrajincom, a turecké strely na ničenie tankov, ktoré odpaľujú Bajraktory.

Ďalším prístupom je "útok zhora". Tankový pancier, normálny aj bloky reagujúce na výbušniny, je veľmi silný vpredu: odtiaľ zvyčajne prichádzajú zásahy. Na bokoch je slabší a na vrchu a vzadu oveľa slabší. Keby bol silný všade, tank by bol príliš ťažký na to, aby sa s ním dalo pohybovať. Tanky sú už teraz také ťažké, 50 ton alebo aj viac, že sú oveľa menej pohyblivé, než si ich zástancovia chcú pripustiť.

Strela s horným útokom preletí nad tankom a vystrelí svoju tvarovanú nálož do slabého horného panciera. Takýto prístup sa uplatňuje v ľahkej protipancierovej zbrani novej generácie (NLAW). Slúži v britskej armáde a my v Spojenom kráľovstve sme dodali tisíce zbraní NLAW Ukrajincom. NLAW je švédsky, ale keď sme ho kupovali, existoval program na vytváranie pracovných miest a časť výroby a montáže sa vykonáva v Spojenom kráľovstve.

NAWL

Milovníci tankov by však oveľa radšej hovorili o ruskom tanku T-14 Armata, ktorý ľudia zaoberajúci sa obrnenou technikou už dlho považujú za strašiaka. Už dávno mal byť v ruskej službe, ale nie je. Možno ani nikdy nebude, ak bude prístup k dovážaným digitálnym komponentom naďalej prerušený sankciami. Je ešte väčší a ťažší ako T-90, hoci stále nie je taký ťažký ako britský Challenger.

Na T-14 Armata je však zaujímavé to, že sa pri ochrane nespolieha na pancier, hoci ho má, samozrejme, dostatok. T-14 má aj malú, sekundárnu robotickú delostreleckú vežu určenú na detekciu prilietajúceho Javelinu alebo NLAW a zostrelenie rakety skôr, ako stihne zasiahnuť. Podobné robotické delo sa plánuje aj pre britský Challenger 3.

Existujú aj ďalšie nepríjemné pravdy o tankoch a obrnených silách. Jednou z obzvlášť smutných skutočností o ťažkých pásových vozidlách je, že sa nedajú dopraviť na bojisko: musia sa prepravovať po železnici alebo na kolesových cestných transportéroch.

Tank ide cez rieku

Tanky sa nedokážu dostať cez rieky a rôzne iné prekážky. Mnohé mosty neunesú ich hmotnosť. Míny alebo iné jednoduché obranné zariadenia ich môžu zastaviť, ak nemajú ženijnú podporu.

Inzercia

V tejto súvislosti sa zdá čoraz rozumnejšie, že veľká časť budúcej britskej armády bude mať vozidlá Boxer, ktoré sú skôr kolesové ako pásové, hoci tvrdé hlavy zbrojárov trvajú na tom, že kolesové vozidlá vôbec nie sú riadnou výzbrojou. Aspoň sa s nimi dá jazdiť po ceste.

Kolesové vozidlo britskej armády Boxer

Vyzerá to aj ako možné šťastie, že primárny spoločník Boxera Ajax, ktorý je pásový, bol komplexne pokazený a nefunguje, čo by mohlo ponúknuť zámienku na jeho zrušenie.

Za zmienku pravdepodobne stojí aj to, že Boxer stojí viac ako 5 miliónov libier a Ajax viac ako 10 miliónov libier. Dron Reaper, ktorý dokáže bez odpovede zničiť tucet oboch na jeden prelet, sa dá zohnať za 10 miliónov libier.

Pásové vozidlo britskej armády Ajax

Britská armáda, ak je rozumná, by sa mohla chopiť príležitosti a jednoducho zrušiť Ajax a Challenger 3, kým prehodnotí svoj súčasný plán: ktorý sa zrejme mení na niečo, čo sa čo najviac približuje ruskej armáde. Telegraph

Prečo invázia na Ukrajinu znamená koniec modernej tankovej vojny

Kuleba ušil na nás kulehu. Koniec vojny na Vianoce. Briti dávajú azyl na 3 roky.

Čo píšu anglickì konzervatívci 10. Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 8. Jadrová bomba v americkom močiari.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ruské vyzbrojenie.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

 

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Kuleba ušil na nás kulehu. Koniec vojny na Vianoce. Briti dávajú azyl na 3 roky.

Kuleba ušil na nás kulehu. Koniec vojny na Vianoce. Briti dávajú azyl na 3 roky.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba ušil na nás kulehu. V auguste sa vojna otočí a skončí do konca roku. Toto rusi nedopustia a ako to môže skončiť píšem na konci úvodu, lebo Kuleba robí to isté čo Biden. Briti od začiatku vojny dávajú azyl na 3 roky, teda rátali, že sa dovtedy skončí. Toto zaplatí hlavne Európa, ktorá bude mať ropu a plyn 3 krát drahší a bude hlavne z Ameriky. Američani zarobia na predaji zbraní hlavne Európe. Staré zbrane pošlú na Ukrajinu. Biden nadáva Putinovi, teda nechce mier chce ho iba poraziť, čo je z vojna na veľa rokov. Tento pokus zrušiť Rusko ako štát môže priniesť použitie atómových zbraní alebo ruské rakety, s rýchlosťou 5 a viac machov ktoré nikto nevie zostreliť, ostreľujúce západné metropoly.

Blog
John Money: Príbeh muža, ktorý stvoril gender

John Money: Príbeh muža, ktorý stvoril gender

Gender je pojem, ktorý má v sebe výbušný a polarizujúci potenciál. Kým jedna strana gender považuje za akýsi výdobytok modernej éry a pokroku, druhá strana v ňom vidí úhlavného nepriateľa tradičných hodnôt, manželstva a rodiny. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.