Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. február 2016

Stretnutie dvoch svetov

Dnes, v čase keď sa Európa ponorí do tmavej noci, sa stretnú Rímsky pápež a Moskovský patriarcha po prvýkrát v histórii. Všetko sa udeje na pôde kubánskeho medzinárodného letiska v Havane a pod dohľadom Raula Castra.
Stretnutie dvoch svetov

Dnes, v čase keď sa Európa ponorí do tmavej noci, sa stretnú Rímsky pápež a Moskovský patriarcha po prvýkrát v histórii. Všetko sa udeje na pôde kubánskeho medzinárodného letiska v Havane a pod dohľadom Raula Castra a možno aj Vladimíra Putina. Včera na letisku v Moskve sám Patriarcha Kirill vyjadril, že “táto cesta bude dlhá a ťažká” a bude vyžadovať “veľa fyzických a duchovných síl”. Neviem, či myslel túto konkrétnu cestu na Kubu alebo cestu stretnutia medzi Západom a Východom. Medzi dvoma svetmi, ktoré v sebe nesú svoje bohatstvo duchovnej, kultúrnej e liturgickej tradície. Zázrakom je, že toto všetko sa udeje v čase, kedy svetské vrchnosti Západu a Východu stavili na diametrálne odlišné politiky, ale stále s túžbou po moci nad “svojím” svetom. Rusko, na čele s prezidentom Putinom, nacionalisticky uzatvára pomyselné dvere dialógu a kompromisu. Západ na čele s USA a NATO s túžbou vyvážania idei demokracie, kapitalizmu a relativizmu.

Toto symbolické stretnutie prichádza asi v najvhodnejší čas, kedy ruský premiér Medvedev pripúšťa začiatok Tretej svetovej vojny. Istotne, kto čaká stretnutie, ktoré by vyriešilo každý vzájomný problém a odsúdenia, bude sklamaný (aj keď cesty Ducha Svätého sú nevyspytateľné). Problémy naďalej zostanú na pomyselnom teologickom i históriou poznačenom stole myšlienok, meditácií i skutkov. Toto vzájomné stretnutie nemôže začať zmazaním týchto rozdielov, teda klamstvom jedného voči druhému. Nemôže ani začať túžbou vynútiť si “našu spravodlivosť” voči druhému, pretože by sme popreli Božiu spravodlivosť.

Napriek tomu, toto stretnutie je “symbolické” - nie pre vzájomný stisku ruky dvoch predstaviteľov, či dokonca objatia alebo bozku (nechajme sa prekvapiť) - pre znovu-odhalenie podstaty kresťanskej viery. Totiž, tak komunity Katolíckej cirkvi ako i Pravoslávnej cirkvi sa nechávajú uniesť mnohými prúdmi vo svojom priestore, ktoré ich vzďaľujú od podstaty. Paradoxom je (a aj šťastím), že nie je možné zanechať tento základ, na ktorom sú obe postavené. Aj preto je možné napredovať v tomto dialógu, ak sa bude stavať na dare a tajomstve Eucharistie. A ako to ponúkol sám ruský filozof a teológ Soloviov: “Ekumenizmus sa stane obyčajnou ilúziou, ak sa nezameriame na podstatné veci - vieru a sviatosti.”

Ide o kráčanie cestou k znovu-odhalenia podstaty samotného kresťanstva a celej kultúrnej tradícii. Teda o pochopenie zmyslu celých dejín a významu prežívanej prítomnosti. Totiž, tak ako Východ i Západ v súčasnej dobe stále viac zabúdajú na svoju minulosť i neprijímajú realitu prítomnosti. Západ opantaný ideou všeobecného relativizmu a odmietnutia akejkoľvek posvätnosti. A Rusko v dusivom objatí “oficiálnej a národnej kultúry”, ktorá zabudla na lásku voči bratom. A tak Západný relativizmus i kult veľkého Ruska musia znovu odhaliť odstránením rôznych taktík a politík, že patríme k tomu istému kresťanstvu. Všetko sa “môže” začať točiť okolo Božej lásky, ktorá sa prejavila v kríži Ježiša Krista. To bude to najväčšie objatie Východu a Západu. To, čo môže byť najväčším gestom pre všetkých rozháraných “kohútov” na politickej, kultúrnej a náboženskej scéne. A nakoniec, nezabúdajme, že toto stretnutie sa realizuje na letisku - na mieste, kde sa štartuje k nebu…

 

Obrázok: http://www.catholicnewsagency.com/images/size680/Russian_Orthodox_Patriarch_Kirill_L_Credit_PatriarchiaRu_PopeFrancis_R_Credit_Alexey_Gotovsky_CNA.jpg

Inzercia

Odporúčame