Prečo (ne)voliť KDH?

Ak pôjdete 5. marca 2016 voliť, potom vám na budúcnosti ľudí na Slovensku záleží. Rozhodli ste sa prekonať znechutenie.

V tomto blogu rád napíšem hlavné argumenty, prečo (ne)voliť  KDH.

Všetko treba stále meniť

Človek potrebuje neustálu zmenu. Politická strana, ktorá je stabilná, má jasnú líniu, nemení sa, aj keď z nej niektorí odchádzajú, je predvídateľná, sa dnes „nenosí“. Dnes sú v móde „strany“, ktoré založí pár ľudí alebo ich aspoň vedie „silný vodca“. Často  za nimi stojí niekoľko bohatých mecenášov a zvyčajne aj nejaké silné médiá.  Nevadí, že ich názory sa často menia. Z mesiaca na mesiac, podľa toho, čo si ľudia myslia v prieskumoch verejnej mienky. Niektorí ľudia, majú radi neustálu zmenu. Zmenu, ktorú často neskôr označia za  chaos. Tí čo majú radi chaotické zmeny, zrejme nebudú voliť KDH.

KDH má od chaosu ďaleko. KDH je politickým hnutím už 26 rokov. Je jedinou stranou, ktorá je parlamente nepretržite od roku 1990.  Bolo vždy vo vládach, ktoré Slovensko posúvali dopredu. Vždy stálo pri demokratických silách tejto krajiny. Ak ste za  racionálnu voľbu, kde sa stabilita spája s rozumom, zodpovednosťou  a oddanosťou demokracii, zvážte voľbu KDH. 

 Všetci sú rovnakí, len klamú a myslia na seba

Niektorí sú presvedčení, že všetci v politike len klamú a myslia na svoje kšefty. Je lepšie si nasadiť ružové okuliare a aspoň na chvíľu sa cez ne pozerať. A nevidieť skutočnosť. Fatamorgána smädnému na púšti dáva víziu. Aj keď falošnú, ale aspoň na chvíľu lákavú.  Kto má takýto pohľad na svet, asi ťažko bude voliť KDH.

KDH nikdy nebolo fatamorgánou. Aj keď okolo bola púšť autokratického Mečiarovho režimu, ľudia strácali nádej, že vstúpime do Európskej únie. KDH bolo oázou nádeje, z ktorej vytryskol bystrý potok. Riečka, ktorá spojila ďalšie oázy na púšti a zmenili Slovensko na zelenú krajinu. Ak ste za  krajinu, v ktorej prúdi život,  zvážte voľbu KDH. 

Rodina „nie je“  dôležitá

Dnes neraz počujeme názory, ktoré považujú rodinu za prežitú inštitúciu. Hoci ľudská civilizácie za veľa dobrého vďačí rodine,  hoci naši rodičia nám dali život, sú ľudia, ktorí chcú  v tomto experimentovať. Načo sú dnes ďalšie deti? Veď dospelý človek si aspoň na čas vystačí sám. Pokiaľ je zdravý a má prácu, to stačí. Načo myslieť na horšie časy? Zbytočne sa znepokojovať? Lepšie je žiť zo dňa a deň a nestarať sa o budúcnosť. Tých, čo láka cesta  dnešných bezdomovcov, určite nepôjdu voliť  KDH.

Pre KDH je rodina dôležitá. V roku 2014 navrhlo novelu slovenskej ústavy, ktorá definuje manželstvo ako jedinečné spoločenstvo medzi mužom a ženou. Za túto novelu v závere zahlasovalo 102 slovenských zákonodarcov. KDH chcelo ísť ďalej. Presadzovalo v posledných rokoch sociálne a ekonomické opatrenia v prospech rodiny. Navrhovalo legislatívu v prospech rodinného  podnikania, spravodlivé uhrádzanie faktúr živnostníkom, nárok za zaplatenie DPH až po reálnom uhradení faktúry. Dvakrát presadzovalo doložku vplyvov na rodinu, ako povinnú súčasť posudzovania návrhu právneho predpisu.  Navrhlo viacero zákonov s cieľom zvýšiť životnú úroveň, ktoré vládna moc zablokovala.  Ak si myslíte, že po 5. marci je potrebné zlepšiť sociálne a ekonomické prostredie na Slovensku, zvážte voľbu KDH.

S korupciou sa nedá nič urobiť 

Sú ľudia, ktorí sú presvedčení, že s korupciou nemožno nič urobiť, že sa nedá aspoň potlačiť. S veľkou pravdepodobnosťou ani títo neprídu voliť KDH. Pre niektorých politikov je korupcia len „povinnou jazdou na prilákanie voličov“. Akonáhle však majú možnosť sa nepoctivo obohatiť, nezaváhajú ani na chvíľu. Keď sa o niečom po čase dozvedia médiá, ak môžu, snažia sa ich umlčať. Majú na to svoje korupčné spôsoby. Ak sa im nepodarí média kúpiť, či zastrašiť, zmieria sa s tým. Uspokoja sa s tým, že si už dosť „pomohli“. A radšej zaplatia „krivých“  právnikov, ktorí im pomôžu, aby si mohli užívať nepoctivo nadobudnutý majetok.  

Predseda KDH Ján Figeľ ako minister dopravy zastavil predražené diaľničné zmluvyObyvateľom Slovenska zachránil  miliardy eur. Tí, ktorým boli blízke korupčné praktiky, mu nechávali odkazy, aby „nechodil po chodníku“. Keď vyhrážky nezaberali, “investovali“ do niektorých médií, ktoré vyrobili a nafúkli prípad Figeľovho bytu do tatranských rozmerov. Neverili, že Figeľ byt daruje na dobročinné ciele. Keď byt skutočne daroval pre postihnuté deti a mládež, už viac o tom nepísali. Ani sa o to nezaujímali.  Ak by ste radi videli čestných ľudí na dôležitých miestach v štáte, zvážte voľbu KDH.  

Nezáujem o budúcnosť

Medzi nami sú ľudia, ktorí nepôjdu voliť. Uverili tomu, že vôbec nič nemôžu zmeniť. Vo filmoch radi obdivujú statočnosť a odvahu. Za neuskutočniteľný sen pokladajú to, že zodpovedný a statočný prístup k riešeniu problémov, môže priniesť novú nádej pre Slovensko. Zmierili sa s tým, že veľa obyvateľov Slovenska (podľa odhadov okolo 350 000) bude musieť navždy žiť v zahraničí.  Uverili tomu, že nezamestnanosť najmä v chudobných regiónoch Slovenska sa dá znížiť len na papieri. Nariekajú nad situáciou v našom školstve a zdravotníctve, ale odmietajú každý pokus o nápravu tohto stavu. Ak máte takýto postoj, asi neprídete voliť.

KDH  nie je spokojné so sociálnymi balíčkami, ktoré len zakrývajú reálne problémy. Ako sú nezamestnanosť, stagnácia, pokles životnej úrovne u mnohých a nútené odchody otcov, ale často aj matiek  od svojich najbližších za prácou. Odchody za prácou do vzdialených regiónov Slovenska alebo zahraničia. KDH ponúka reálne riešenia na postupné zlepšenia  nielen v školstve a zdravotníctve.

Ak pôjdete  5. marca 2016 voliť, potom vám na budúcnosti ľudí na Slovensku záleží.  Rozhodli ste sa prekonať znechutenie. Verím, že  takých ľudí, ako vy, bude viac. Veci sa začnú meniť. Postupne, ale isto k lepšiemu. Verím, že Slovensko, môže byť krajinou, kde mladí nebudú musieť odchádzať kvôli tomu, že nedokážu uživiť svoje deti a získať primerané bývanie.  Rozhodnime spolu o pozitívnej zmene na Slovensku.

Na záver mi dovoľte ešte pár slov. Od mojich 18 rokov  v parlamentných voľbách  vždy volím KDH. V zásadných veciach ma KDH nikdy nesklamalo. Prešlo viac ako 20 rokov a za ten čas, som sa naučil, že nikto nie je ideálny. V reálnom živote si však  vyberám  z daných možností to najlepšie. Aj tento rok som rozhodnutý ísť voliť KDH. KDH ponúka reálny program. Vie, že ľudia potrebujú prácu. Nové pracovné miesta, najmä v chudobnejších regiónoch. Podporu turizmu. Lepšie školstvo, pretože ono rozhoduje o budúcnosti. Ľudskejšie a efektívnejšie zdravotníctvo, kde pacient je človekom, nie iba číslom. Pre deti a mládež ochranu pred násilím a drogami. Viac priestoru pre poctivých v ekonomike a obmedzenie hazardu. Dodržiavanie medzinárodného práva. Medzinárodnú solidaritu, nie izoláciu.

Verím, že 5. marca pôjdete voliť a vyberiete to, čo považujete za najlepšie pre vás a vaše deti. Budem sa s vami tešiť, až príde 6. marec a začneme meniť veci k lepšiemu.

 

Martin Dilong, autor je právnik a člen KDH

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo