Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. máj 2022

Už aj spoveď a prijímanie sú problém?

Májová nedeľa je čas, keď mnohí z nás idú svojim príbuzným a známym na prvé sväté prijímanie. A na denníku SME čítam, ako je prvá spoveď a prijímanie vlastne traumatizovaním mládeže...
Už aj spoveď a prijímanie sú problém?

V podstate je jedno, či sa ku katolíckej viere staviate aktívne, alebo beriete ju ako súčasť našej kultúry- asi málokto na Slovensku vníma prvé prijímanie a spoveď ako problémovú udalosť vo svojom živote, naopak, mnohí si na ňu spomíname ako na peknú slávnosť. 

Inak to vníma mienkotvorný denník SME, ktorý práve v tomto čase zverejnil článok s názvom "Moja mama trpí, pretože svojej dcére nespôsobím Sviatosť zmierenia." Podnadpis je podobne infantilný: "Posielame deti, aby na kolenách jachtali do ucha cudziemu chlapovi, že sú zlé." Do toho upútavka na instagrame, s krížom v pozadí a s komentárom, že spoveď je vlastne trauma a devastujúce poníženie detí. Bez akéhokoľvek argumentu o podstate veci, v rovine obhádzať blatom to, čo kresťania pokladajú za jeden z kľúčových prvkov svojej viery. Inak, táto hysterická konštrukcia neobstojí ani keď porovnáme spoveď napríklad s rozhovorom s psychológom, psychiatrom či výchovným poradcom. Aj tam sa dieťaťu spôsobuje trauma? 

Pri denníku SME jeho protikresťanské zameranie nie je ničím novým. Vulgárne a nechutné útoky komentátora Tkačenka na kresťanov šéfredaktorka prikryla, neočakávam preto reflexiu ani teraz. Len by som si dovolil pripomenúť, že na Slovensku sa ku katolíckej viere hlási takmer 56% obyvateľov. K iným kresťanským cirkvám sa hlási ďalších cca 12% obyvateľov, čo je dokopy takmer 70% kresťanov. Ad hoc špinenie na podstaty kresťanskej viery oprávnene pobúri mnohých z nich. A to nemyslím kresťanov ako komunista Fico, ktorý sa oháňa "svätým krstom" keď mu tečie do topánok, ani zakukleného pokryteckého progresívca Pellegriniho, ktorý bude na počkanie všetkým, čo sa práve hodí a pokojne dnes poprie to, čím bol včera, aby to zas poprel zajtra. 

Útoky na kresťanstvo sú podľa progresívnych médií v poriadku, lebo však sloboda prejavu. Som veľmi zvedavý, ako by tieto denníky reagovali, keby si ktokoľvek dovolil verejne hanobiť podstaty islamu, židovského náboženstva, ale aj napríklad fenoménu LGBTI. Odpoveď vlastne poznáme, pretože hystériu a zákaz kritiky okolo týchto tém vidíme v progresívnych denníkoch takmer každý deň. Vrcholom pokrytectva je, že ten istý denník SME, ktorý dnes vykresľuje spoveď "cudziemu chlapovi" ako traumu pre deti škandalózne zľahčoval reálne traumy detí. 

Pred pár rokmi sériou článkov vykresľoval napríklad pedofíliu v zmysle akceptácie pre inakosť s apelom na odmietnutie predsudkov, perzekvovania a odsudzovania. Rozhovor s pedofilom a vyplakávanie, ako im spoločnosť strašne krivdí, to bola len pomyslená čerešnička na torte. A takto to ide v rôznch obmenách dookola. Nebudem robiť inkvizítora, ako to s obľubou robia redaktori týchto denníkov. Keď majú takýto názor, nech si ho napíšu. 

Ale mali by sme sa veľmi dôrazne ohradiť, ak sa pokúšajú odlišný názor potlačiť, obmedziť či zakázať. Alebo zhysterizovať, ako to veľmi radi robia pri akýchkoľvek konzervatívnych témach progresívci na západe a čoraz viac aj u nás. K normálnej konzervatívnej politike by malo patriť aj to, že sa postavíme za hodnoty, ku ktorým sa hlásime a ktoré uznáva aj väčšina občanov Slovenska. A nenecháme ich rozkopávať ľuďmi, ktorí menšinové názory s veľkým krikom skúšajú vnútiť všetkým ostatným. Tak to skrátka v naozaj slobodnej spoločnosti nemôže fungovať. A ked nabudúce budú vykrikovať o tom, že vraj tu rozpútavame nejaké kultúrne vojny, odpoveď je jednoduchá: Nie my, ale vy ich rozpútavate, keď na počkanie urážate kresťanov a ich hodnoty a ešte vykrikujete, že by to mali bez slova strpieť. Práve toto vykopáva priekopy, ktoré sú prekážkou pre dialóg a porozumenie, po ktorom tak pokrytecky voláte.

A nie, postaviť sa za svoje hodnoty nie je to to isté, ako rôzne Kotleby, Republiky a Dankovia, ktorí klamú ľudí táraním o kresťanstve, ale v skutočnosti len robia dymovú clonu mafii a zlodejom, čo s kresťanstvom a hodnotami naozaj nemá spoločné nič. 

 

Inzercia

Právnik, so skúsenosťami z rôznych úrovní štátnej správy a advokácie. Venujem sa témam boja proti korupcii a organizovanému zločinu. Som konzervatívec, s víziou profesionálnych štátnych inštitúcií, ktoré slúžia občanovi a sú pilierom právneho štátu a spravodlivosti. Aktuálne pracujem v kancelárií podpredsedníčky vlády SR.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.