Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. máj 2022

28.ročník Memoriál Jozefa Gabčíka-beh 11 km

Dnes si pripomíname 80.výročie atentátu na R. Heydricha. Na tento odvážny čin sa podujal Ján Kubiš a Jozef Gabčík. Plánovaná akcia s názvom Anthropoid bola úspešná.
28.ročník Memoriál Jozefa Gabčíka-beh 11 km

Spomienkou na túto významnú udalosť bol 28. ročník - Memoriálu Jozefa Gabčíka beh 11 km. Usporiadateľom bol Žilinský pluk Jozefa Gabčíka, Klub vojenských výsadkárov Slovenskej republiky.

Spomienková akcia mala postupný priebeh:

  1. 8:00-8:30h Slávnostné otvorenie pretekov, položenie venca (pamätník Jozefa Gabčíka - Žilina)
  2. 8:30-10:00h Presun pretekárov na štart do Poluvsia, položenie venca (pamätník oproti rodnému domu Jozefa Gabčíka - Poluvsie)
  3. 10:10h štart 28.ročníka behu 11 km
  4. 13:00h vyhlásenie výsledkov

Kladenie vencov pri rodnom dome v Poluvsí za účasti vládnych predstaviteľov malo svoje čaro. Prišiel premiér E. Heger, minister M. Krajniak, zástupca Veľkej Británie, prítomní boli aj miestni starostovia, takisto primátor Žiliny.

Po ukončení nasledoval samotný beh, ktorý odštartoval výstrel zo samopalu. Počasie bolo fajn, trať v zmiešanom teréne bola väčšinou rovinná.

Najväčším zážitkom bolo pre mňa, keď do cieľa prichádzala skupina 20-30 členov 5.pluku špeciálneho určenia. Na čele bol príslušník, ktorý držal zástavu, za ním ostatní v jednom šíku, všetci rovnaké vojenské oblečenie, radosť pozerať.

Po dobehnutí do cieľa dostal každý pamätnú medailu. Samozrejmosťou bol sprievodný program:

-bežecké súťaže pre deti predškolského veku

Inzercia

 -ukážka zásahu Hasičského a záchranného zboru

- ukážka materiálu 5.pluku špeciálneho určenia Žilina

- strelecké súťaže - strelnica 5.pŠU

- statické a dynamické ukážky 5.pŠU

Celé podujatie bolo veľmi dobre pripravené. Žilinský pluk Jozefa Gabčíka a Klub vojenských výsadkárov odviedol dobrú prácu. Aj takouto cestou si môžeme uctiť statočnosť J. Gabčíka. J. Gabčik zaplatil najvyššiu cenu v zápase o slobodu a demokraciu. Vážme si ju, nie je to samozrejmosť.

Pochádzam z Oravy, z dediny pod Babiou Horou. V r. 1912 z Krakowa vystúpil na vrchol B.Hory V.I Lenin, a preto tam mal osadený pamätník. O niekoľko desaťročí neskôr tam prichádza z Krakowa K. Wojtyla. Dnes tam nájdete jeho pamätník. Zaujímam sa o kultúru a ekonomiku. Moje heslo: Kde je cieľ, tam je vôľa!

Odporúčame

Blog
Talianski kresťanskí demokrati a najmä Flaminio Piccolli

Talianski kresťanskí demokrati a najmä Flaminio Piccolli

V blogu spomeniem pár porevolučných stretnutí s talianskymi reprezentantmi kresťanskej demokracii (CD). Bol som s nimi napr. v Ríme, Miláne, Cagliari, Pesare,... ale stretali sme sa aj na nemeckých, holandských a rakúskych akciách. Rád si spomínam na stretnutia s G. Andreottim, A. Fanfanim, R. Buttiglionem, R. Formigonem, A. Bernasolom a senátorom Flaminio Piccollim. Toho, dnes už zabudnutého, si viac všimnem.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.