Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. máj 2022

Sprístupnenie bývania progresívnym zdanením nehnuteľností

Súčasná vláda deklaruje podporu rodín, ktorú parlament pretavuje do hmatateľnej podoby. Súčasťou balíka podpory musí byť zvýšená dostupnosť bývania. Ceny nehnuteľností predstavujú najväčšiu ťarchu najmä pre mladé rodiny.

   Ako dôvod vysokých cien nehnuteľností sa najčastejčie uvádza fakt, že sa málo stavia a dobyt prevyšuje ponuku. Ani zvýšený počet novopostavených bytov však nemusí garantovať ich zvýšenú dostupnosť a prijateľnejšiu cenu. Realitnú bublinu - umelo navýšené a stúpajúce ceny nehnuteľností, spôsobuje skutočnosť, že novopostavené byty vo veľkej miere nekončia vo vlastníctve tých, ktorí ich existenčne potrebujú, ale v rukách solventných jedincov, ktorí ich skupujú ako investíciu. Tak zostávame v začarovanom kruhu: vysoký dopyt – treba viac stavať – nehnuteľnosti skúpi úzka skupina majetných – dopyt zo strany mladých, ktorým nehnuteľnosti licitovaním cien vyfúkli investori, zostáva rovnako vysoký. 

   Na rozbitie tohto kruhu je nutné nehnuteľnosti kúpené s investičným cieľom uvoľniť na trh a to možno dosiahnuť ich progresívnym zdanením: na tretiu a ďalšiu nehnuteľnosť výrazne zvýšiť daň z nehnuteľnosti takaby boli investori demotivovaní držať a skupovať nehnuteľnosti určené na bývanie. Zvýšenie dane na druhú nehnuteľnosť by nemuselo byť sociálne: negatívne by zasiahlo dedičov nehnuteľností, rovnako tak majiteľov chát a starších víkendových domov, ktorých dostupnosť nerieši bytovú otázku a majitelia zveľaďujú stav týchto nehnuteľností, ktoré by inak chátrali. 

   Prvá nehnuteľnosť by bola adresou trvalého pobytu, poradie ďalších nehnuteľností by kopírovalo chronologické poradie ich nadobudnutia. Nehnuteľnosť v bezpodielovom vlastníctve nadobudnutá počas manželstva alebo spoločného bývania partnerov by sa rátala ako nehnuteľnosť každého partnera, aby nevznikla legislatívna diera umožňujúca špekulácie a skupovanie nehnuteľností s investičným zámerom. 

   Majitelia, ktorí nadobudli viacero obytných nehnuteľnosti dedením, by mohli namietať neférovosť takéhoto riešenia argumentujúc, že štát ich “núti” predať byty plánované pre ich deti, ktoré si budú musieť v budúcnosti kupovať drahé byty. Progresívna daň na obytné nehnuteľnosti by vyvolala trvalý tlak na uvoľňovanie nehnuteľností na trh alebo by aspoň bránila ich kumulácii, t.j priebežne by zabezpečovala ich vyššiu dostupnosť (aj keď budú mať o kúpu záujem ich deti) v porovnaní so situáciou, ktorá umožňuje kumulovanie nehnuteľností. 

   O tomto návrhu spolu s návrhom na recykláciu starých nehnuteľností som písal pred dvoma rokmi. K návrhu sa vraciam z dôvodov:

a) Ak je pre prorodinnú politku v parlamente priaznivá situácia, prečo by takýto návrh nepodporil? Snáď len z dôvodu, že by väčšina poslancov skupovala nehnuteľnosti s investičným zámerom a návrh im nevyhovuje.

b) Návrh, na rozdiel od sociálnych bytov, nezaťažuje daňových poplatníkov, čo je podstatné v období krízy a inflácie.

c) Dostupné bývanie znižuje pravdepodobnosť odchodu mladých do zahraničia, má teda vplyv na demografiu a ekonomiku.

Inzercia

 

 

 

 

 

 

 

Najlepšia prax je dobrá teória. SZČO, bývalý učiteľ. Manžel a otec 2 detí.

Odporúčame

Blog
Sláva Ukrajine, sklamanie z Nemcov, Francúzov a Talianov

Sláva Ukrajine, sklamanie z Nemcov, Francúzov a Talianov

Kritické situácie ukazujú, kto je kto. Kým Ukrajina krváca a potrebuje vojenskú pomoc, politici diskutujú o ekonomických sankciaách, čím demonštrujú svoju nemohúcnosť a uznávajú svoju prehru. Okrem humanitárnej a finančnej pomoci máme voči Ukrajine dlh a treba jej okamžite pomôcť vojensky a diplomaticky:

Blog
Talianski kresťanskí demokrati a najmä Flaminio Piccolli

Talianski kresťanskí demokrati a najmä Flaminio Piccolli

V blogu spomeniem pár porevolučných stretnutí s talianskymi reprezentantmi kresťanskej demokracii (CD). Bol som s nimi napr. v Ríme, Miláne, Cagliari, Pesare,... ale stretali sme sa aj na nemeckých, holandských a rakúskych akciách. Rád si spomínam na stretnutia s G. Andreottim, A. Fanfanim, R. Buttiglionem, R. Formigonem, A. Bernasolom a senátorom Flaminio Piccollim. Toho, dnes už zabudnutého, si viac všimnem.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.