Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. máj 2022

Talianski kresťanskí demokrati a najmä Flaminio Piccolli

V blogu spomeniem pár porevolučných stretnutí s talianskymi reprezentantmi kresťanskej demokracii (CD). Bol som s nimi napr. v Ríme, Miláne, Cagliari, Pesare,... ale stretali sme sa aj na nemeckých, holandských a rakúskych akciách. Rád si spomínam na stretnutia s G. Andreottim, A. Fanfanim, R. Buttiglionem, R. Formigonem, A. Bernasolom a senátorom Flaminio Piccollim. Toho, dnes už zabudnutého, si viac všimnem.
Talianski kresťanskí demokrati a najmä Flaminio Piccolli

Téma mi napadla pred tohoročným snemom KDH, dnes mimoparlamentnej strany, ktorá tu jediná existuje od Nežnej revolúcie v r. 1989.

29.mája 2022 je výročná schôdza klubu KDH vo Svätom Jure. Zdôrazním tam, čo je pre KDH dnes dôležité - aj medzinárodné styky s kresťansky orientovanými stranami Európy, ktorých už nie je veľa. 

V r. 1990 som bol na Rade KDH zvolený za podpredsedu pre zahraničné styky. Európske kresťanské demokracie, ktoré boli vtedy silné a opierali sa o zakladateľov EÚ – Alcide de Gasperiho, Konrada Adenauera a Robert Schumanna, sa tešili, že na Slovensku vznikla silná kresťanská demokracia – KDH. Najmä talianske a nemecké pozvania sa pre KDH vtedy hrnuli. Často som bol vysielaný na tieto akcie, texty prejavov, aj trocha naivné, som minule našiel.

V decembri 1994 som senátora Piccolliho navštívil v sídle DC na Piazza Gesu v Ríme. V minulosti tam stálo veľa aut, karabinierov a ľudí, teraz po páde a rozklade DC v r. 1992, tam nebol nikto. Senátor ma čakal, bol veselý a zhovorčivý, mal dosť času. Povedal mi tieto zaujímavé myšlienky:

 - Vo vláde v r. 1990-92 si prežil dva šťastné roky, potom prišla hlúposť Západu, ktorá všetko pokazila. Ultraliberálne hospodárstvo, ku ktorému vás presvedčujú, je proti štátu. Štát musí pomáhať svojim chudobným častiam, u nás napr. juhu. Kresťanské sociálne doktríny nie sú proti intervencii štátu. 

 - Dnes najväčšiu nenávisť voči katolíckej cirkvi nemajú komunisti, ale liberáli, synovia Francúzskej revolúcie. Vo svete vrcholí boj diabla s cirkvou. Problémom cirkvi je, že má veľa slabých biskupov. V Európe treba vytvoriť Kresťanskodemokratickú úniu. Ak ju cirkev nepodporí, dostane sa sama do ťažkostí.

Inzercia

 - V Taliansku sa antiklerikálna nenávisť proti cirkvi obrátila aj proti DC. Procesy proti Andreottimu smerovali proti DC. Po 11 rokoch súdov bol spod súdnej žaloby oslobodený. Výčitka, že sa niekde v dave objal s mafiánom, bola absurdná.

 - Gorbačov sa mýlil, pretože bez rozvoja ekonomiky sa revolúcia nedá robiť. Západ by mal pomôcť Východu novým Marshalovým plánom. K agresivite v Bosne prispeli Angličania a Francúzi, ktorí podporovali Srbov. 

Keď som sa v r. 2000 pripravoval na misiu diplomata v Taliansku, dozvedel som sa, že 11.4.2000 senátor Piccolli (84) zomrel a že tento môj prvý rozhovor s ním, bol aj posledným.

Piccolli sa narodil v r. 1915 - ako Alcide de Gasperi, v Trentine. Bol jeho blízkym spolupracovníkom, aj priateľom H. Kohla, ktorý ho pokladal za politika pokračujúceho v de Gasperiho duchu. Taliani ho nazývali najkresťanskejším v DC. Bol katolíckym novinárom, aktívnym v  Katolíckej akcii. Poznačil vývoj CD, dvakrát bol jej hlavným sekretárom. Po zavraždení Alda Mora v r. 1978 bol predsedom DC, 2x generálnym tajomníkom, 3x ministrom, v r. 1958-1992 poslancom, potom senátorom, v r. 1979-1984 poslancom EP, v r. 1986-89 prezidentom Medzinárodnej CD. Po kríze CD v r. 1994 založil Taliansku ľudovú stranu, v r. 1995-7 zjednotili sily a s R. Buttiglionem založili Zjednotenú CD. V r. 1997 založili Znovuzrodenú CD, ktorá existovala až do jeho smrti. Jeho dcéra Flaminia Piccolli Nardeli je aj dnes členom talianskej poslaneckej snemovne.

 

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 9 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal desať kníh literatúry faktu. Vedie spisovateľský Pi-klub. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
7. deň odpočinku - Veľké Tajomstvo!

7. deň odpočinku - Veľké Tajomstvo!

“Tak boli dokončené nebesia a zem a všetko v nich. Do siedmeho dňa mal už Boh dokončené dielo, na ktorom pracoval, a siedmy deň začal odpočívať od všetkej práce, ktorú robil. A Boh požehnal siedmy deň a vyhlásil ho za svätý, lebo v ňom odpočíva od všetkých stvoriteľských diel, od tvorenia všetkého, čo si predsavzal.” - 1. Mojžišova 2:1-3.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.