Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. máj 2022

Nechcené počaté dieťa pohľadom kresťana

„Nestalo sa, že som sa nadýchol, a ani to sa nestalo, že som prvýkrát zaplakal.“
Nechcené počaté dieťa pohľadom kresťana

Pre každého kresťana, ktorý vie Komu uveril, určite nie je ľahostajné, čo hovorí ohľadom počatých detí Biblia. Tiež to možno zaujíma niektorých nekresťanov, aby nás kresťanov mohli v diskusiách na tému interrupcií lepšie pochopiť, prečo sa vlastne toľko angažujeme ohľadom záchrany počatých detí. Prečo nám záleží nielen na živote našich počatých detí, ale celkovo na živote každého počatého dieťaťa, aj toho, ktoré svoj život začalo v lone ženy a zo semena muža, ktorí sa pozerajú na tieto veci inak. Prečo sa vlastne staráme do ich životov. Ponúkam tri biblické pohľady na život počatého dieťaťa, ktoré nás kresťanov ovplyvňujú:

Z pozície ženy – matky:

"Neviem, ako ste povstali v mojom lone; ja som vám nedarovala ani dych, ani život, ba ani údy som umele neusporadovala na vytvorenie každého z vás. Preto Stvoriteľ sveta, ktorý spôsobuje vznik človeka a vytvára bytie všetkých vecí, opäť vám dá dych i život zo svojho milosrdenstva ..." (2Mach 7:22-23)

Z pozície dieťaťa:

Veď ty si stvoril moje útroby, utkal si ma v živote mojej matky. Chválim ťa, že si ma utvoril tak zázračne; všetky tvoje diela sú hodny obdivu a ja to veľmi dobre viem. Moje údy neboli utajené pred tebou, keď som vznikal v skrytosti, utkávaný v hlbinách zeme. Tvoje oči ma videli, keď som ešte nebol stvárnený, a v tvojej knihe boli zapísané všetky moje dni, len pomyselné, lebo som ešte ani jeden neprežil.(Ž 139: 13-16)

Z pozície Boha:

„Či zabudne žena na svoje nemluvňa a nemá zľutovania nad plodom svojho lona? I keby ona zabudla, ja nezabudnem na teba. (Iz 49:15)

Teda darcom (stvoriteľom) a garantom života je pre nás kresťanov Boh, nielen žena a muž, ktorí dieťa splodia. Aj keby sa rodičia dieťaťa zriekli, Boh hovorí, že On sa ho nezrieka „ja nezabudnem na teba“. Áno, žijeme vo svete a musíme akceptovať objektívnu realitu, že o živote počatého dieťaťa rozhoduje jeho matka – tehotná žena. Vlastne ženám, ktorých tehotenstvo je pre ne z rôznych dôvodov problémom, kresťan môže len povedať: „Potrat nie je dobrým riešením, nedotkne sa mňa a môjho života, ale teba a tvojho ďalšieho života, ja ti radím prijmi dieťa, môžem ti pomôcť, avšak rozhodnutie aj s dôsledkami je na tebe.“ My kresťania teda môžeme poskytovať svetu za prvé - náš pohľad na život, vrátane toho počatého a ešte nenarodeného, a za druhé - pomoc všetkým tehotným ženám, ktoré to potrebujú. Ako by nám mohli byť tieto ženy ukradnuté? Veď v Biblii sa píše aj: „Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!“ (Mk 12:31). Určite ich však nemáme súdiť a odsudzovať, to nie je našou úlohou.

Každý by si mal však uvedomiť jedno, potrat je definitívne riešenie a Život, ktorý sa v žene začal, sa interrupciou predčasne umelo skončí. Pohľadom tohto ukončeného Života môžeme spolu s ním o jeho budúcnosti potom len vysloviť:

Čo sa nestalo?

Inzercia

Nestalo sa, že som sa nadýchol,
a ani to sa nestalo, že som prvýkrát zaplakal.

Nestalo sa, že ma moja mama držala v náručí,
a ani to sa nestalo, že som prvýkrát ochutnal jej materské mlieko.

Nestalo sa, že ma otec spolu s mamou odniesol z pôrodnice,
a ani to sa nestalo, že som spočinul v jeho rukách.

Nestalo sa, že moji rodičia kvôli mne prebdeli mnohé noci,
a ani to sa nestalo, že som im svojim plačom pridal pár šedín na ich hlavách.

Nestalo sa, že by ma boli navštíviť príbuzní či priatelia rodičov,
a ani to sa nestalo, že by mi niekto priniesol nejakú hračku, či oblečenie.

Nie, nikdy som nespoznal svojich starých rodičov,
a ani to sa nestalo, že by mi mama kúpila moje prvé škôlkarské papuče, tiež som ich nikdy nezodral.

Nie, nikdy som sa nenaučil čítať,
a ani to sa nestalo, že by som priviedol do zúfalstva pár mojich učiteľov.

Nie, nikdy som neabsolvoval učňovku, maturitu, a nikdy som nedostal nijaký diplom,
a ani to sa nestalo, že by som sa zaľúbil, hoc aj len čisto, platonicky.

Nestalo sa, že by sa niekto na mňa usmial, vlastne: čo je to úsmev?

Nestalo sa, že by som sa zranil  alebo ochorel a niekto by sa trápil či vyzdraviem,
a ani to sa nestalo, že by som pre niekoho či niečo plakal.

Nestalo sa, že by som žialil nad smrťou môjho oca a mamy,
a ani to sa nestalo, že by som musel spoznať bolesť srdca.

Nestalo sa vlastne nič v mojom živote, lebo som nedostal šancu, a vlastne: čo je to šanca?
Viem len, že je to niečo, čo som ja nedostal. Prečo?
Stalo sa, že v tvojej mysli .......... vyrástla veľká temná hora a nenašiel sa nik, kto by ti povedal, pôjdeme cez tú horu spolu, ale to sa nestalo.

Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom "...lebo, Ty si so mnou.".

Odporúčame

Blog
Ako dosiahnuť svoje sny

Ako dosiahnuť svoje sny

„Tri hlavné veci, ktorých je treba, aby sa dosiahlo čohokoľvek, čo za to stojí, sú: práca, vytrvalosť a zdravý rozum.“ (T. A. Edison)

Blog
7. deň odpočinku - Veľké Tajomstvo!

7. deň odpočinku - Veľké Tajomstvo!

“Tak boli dokončené nebesia a zem a všetko v nich. Do siedmeho dňa mal už Boh dokončené dielo, na ktorom pracoval, a siedmy deň začal odpočívať od všetkej práce, ktorú robil. A Boh požehnal siedmy deň a vyhlásil ho za svätý, lebo v ňom odpočíva od všetkých stvoriteľských diel, od tvorenia všetkého, čo si predsavzal.” - 1. Mojžišova 2:1-3.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.