Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. máj 2022

Hra na mŕtveho chrobáka: Čoraz populárnejší spôsob, ako sa rozísť

Opakom lásky nie je nenávisť, ale ľahostajnosť.
Hra na mŕtveho chrobáka: Čoraz populárnejší spôsob, ako sa rozísť

„Vzťahy jsou ... fuška,“ hovorí známy český psychológ a terapeut Jan Vojtko. Aspoň to je názov jeho populárnej prednášky, ktorá je dostupná na Youtube. Keď sú vzťahy „fuška,“ o to viac to platí o rozchodoch. 

Rozchod je vždy nepríjemná skúsenosť, no je zvlášť nepríjemný, ak jedna strana to ukončí náhle a bez vysvetlenia. Hrá „mŕtveho chrobáka.“ Tomuto typu rozchodu prischol aj osobitný termín - ghosting (z anglického slova ghost - duch). Je to preto, lebo jeden z partnerov nečakane „zmizne ako duch.“ 

Bez zjavného dôvodu zo dňa na deň preruší so svojim bývalým/bývalou všetky kontakty, zablokuje si jeho konto na sociálnych sieťach, prípadne zablokuje telefónne číslo. Na správy nereaguje, dovolať sa mu je márne. Najčastejším dôvodom tohto správania je strach. Ale nielen strach.

Uvažovanie o ghostingu opäť vedie k úvaham, ako riešiť problémy vo vzťahoch. A tým, že často chýba formácia k správnej komunikácii v partnerských a medziľudských vzťahoch, väčšina ľudí neraz volí komunikáciu, ktorá nie je vždy adekvátna. 

Ľudia majú prirodzenú tendenciu správať sa ako mŕtvi chrobáci. Ľudskej prirodzenosti nie sú príliš blízke nepríjemné konfrontácie, vysvetľovania, spory, do ktorých je potrebné sa z času na čas vložiť. V dejinách nebolo ničím neobvyklým, keď jeden z partnerov sa z ničoho nič vyparil a už o ňom nebolo počuť. 

Iracionalita ghostingu

Ghosting sa však netýka iba partnerských vzťahoch. Ľudia tak robia aj v kamarátskych vzťahoch či na pracovisku. Týka sa to aj pracovných pohovoroch, kde si mnohí uchádzači vypočujú notoricky známe „my sa vám ozveme,“ čo ale neznamená, že sa tak naozaj stane. Uchádzač, ktorý zacíti na pohovore šancu, tak môže byť nepríjemne prekvapený, že zamestnávateľ neodpovedá na otázky o výsledku.

Ghosting alebo hra na mŕtveho chrobáka je téma, ktorá zaujíma nielen lifestylové magazíny či početné polobulvárne webstránky o vzťahoch. Zaoberajú sa ňou aj seriózni psychológovia a odborníci na vzťahy. 

Či sa nám to páči alebo nie, ale hrať mŕtveho chrobáka patrí k nie veľmi vábivým a racionálnym rysom ľudského správania. Tento rys sa však zdá byť priveľmi vypuklý od doby, keď svetlo sveta uzreli sociálne siete, internetové zoznamky a aplikácie.  

Sociálna psychologička Tara Collins tento trend potvrdzuje: „Myslím, že ľudia majú istý sklon k ignorantskému správaniu. Teraz je to však viditeľnejšie kvôli sociálnym sieťam a technológiám.“

Ghostingu sa venovala aj štúdia z roku 2018 uverejnená v časopise Journal of Social and Personal Relationships. Až štvrtina z 1 300 respondentov uviedla, že bola niekedy v živote obeťou ghostingu. Ďalšia pätina účastníkov uviedla presný opak - že sama bola vo vzťahu mŕtvym chrobákom. 

Iná štúdia z toho istého roku však dospela k ďaleko vyšším číslam - až 72% účastníkov uviedlo, že bolo aspoň raz obeťou ghostingu a opačne 65% účastníkov boli ignoranti. Môžeme teda vidieť, že vôbec neide o neobvyklý jav. 

Sociálne siete poskytujú pre mnohých bezpečnú a pohodlnú bublinu, z ktorej je možné kedykoľvek druhého zrušiť a tým sa ho zbaviť. Online zoznamovanie tak okrem výhod, prináša aj nemalé riziká, ktorú predstavuje bezpečný online svet. 

Nemecký filozof Martin Heidegger kedysi povedal: „Technika prekonala všetky vzdialenosti, no nevytvorila žiadnu blízkosť.“ Paradoxne čím viac sme sa k sebe priblížili, tým zároveň aj viac od seba vzdialili.

Prečo hra na mŕtveho chrobáka zraňuje

Ghosting sa netýka iba online zoznamovania, ale môže vzniknúť aj v reálnych vzťahoch. Príkladom je skutočný zážitok istej mladej ženy po tridsiatke, ktorá niekoľko mesiacov bola vo vážnom vzťahu s istým mužom. Vzťah sa spočiatku vyvíjal dobre, dvojica sa stretávala a predstavovali si jeden druhému svojich priateľov. Trvalo to do chvíle, kým sa mladý muž nerozhodol náhle prerušiť všetky kontakty so svojou priateľkou. Dôvody rozchodu nijako nevysvetľoval ani cez smsku.

Partnerka bola prvé dni vo veľkom strese, pretože netušila nič o svojom priateľovi a dokonca sa rozhodla zavolať do miestnej nemocnice či tam nie je náhodou hospitalizovaný. Toto však nebol ten prípad - muž bol celkom živý a zdravý, len sa rozhodol zahrať sa na mŕtveho chrobáka. 

Títo ľudia sa neobťažujú s vysvetľovaním a snahou o dialóg, volia zdanlivo jednoduchšiu cestu - útek bez akéhokoľvek objasňovania. Často si však neuvedomujú, akú emocionálnu spúšť zanechávajú vo svojom partnerovi. Domnievajú sa, že ide o asertívny spôsob ukončenia vzťahu, no opak je pravdou. Psychológovia dokonca označujú ghosting ako formu emocionálnej krutosti.

Inzercia

Ghosting teda nevypovedá takmer nič o obeti, ktorá si môže dookola klásť mučivé otázky, čo urobila zle, že sa partner s ňou rozišiel týmto spôsobom. Ghosting je predovšetkým vizitka toho, kto opúšťa. Dotyčný iba podáva výpoveď o svojej nezrelosti a zbabelosti. 

Psychologička Keisey M. Latimer dodáva, že tí, ktorí sa takto zachovajú sú často „ľudia manipulatívni, sebeckí až narcistickí.“ Obeť ghostingu sa môže pokúšať kontaktovať svojho bývalého partnera. Táto snaha je však zväčša márna, pretože dotyčný už za vzťahom definitívne spálil všetky mosty a nevidí dôvod svoje rozhodnutie vysvetľovať. 

Rovnako je neúspešné aj úsilie obete nájsť odpovede na veľké množstvo otázok, ktoré obklopujú tento záhadný rozchod. Jedinou logickou odpoveďou na tieto otázky je možno tá, že ten dotyčný človek za to nikdy nestál a najlepšie je na neho čím skôr zabudnúť. Pokus o akýkoľvek zmysluplný rozhovor s ním je spravidla iba strata času a energie.

Ako to však býva v týchto situáciach zvykom, logika a rozum ťahajú za kratší koniec, priestor naplno dostávajú silné emócie, ktoré bránia prijať ohrdnutému partnerovi túto pravdu. 

Je možné, že človek, ktorý niekoho „ghostol,“ cíti, že urobil zle, no nemá odvahu postaviť sa situácii tvárou v tvár. Môže žiť v bludnom kolotoči strachu, pocitov viny a hanby. 

Ghosting ako úniková taktika

Tara Collins uvádza, že existuje viacero spôsobov, ako ukončiť partnerský vzťah. Jedným z najčastejších je otvorená konfrontácia, kde sa úprimne z očí do očí povie, ako to je. Niektorí volia vyhýbavejšie taktiky. Populárnou je aj napríklad sebaobviňujúca taktika, ktorá sa dá preložiť do slov „to nie je tvoja vina, ale moja.“  

„Sofistikovanejšiu“ taktiku volia tí, ktorí urobia z partnerského vzťahu utrpenie, len aby to ten druhý napokon vzdal. Collins uvádza, že mnohí ako nástroj k rozchodu volia sociálne siete a technológie. Obzvlášť necitlivé a nemiestne sú rozchody oznamované cez sms alebo hlasové správy. 

Collins usudzuje, že ghosting je kombináciou vyhýbavej stratégie a skrývanie sa za sociálne siete. Práve tie poslúžia ako určitý úkryt pred spomínanou konfrontáciou. Nech je rozchod akokoľvek nepríjemný, prevažná väčšina ľudí preferuje práve otvorenú a osobnú konfrontáciu. Každý je v princípe rád, keď vie na čom je, bez ohľadu na to, že je pravda častokrát horká. 

Hrať mŕtveho chrobáka a prerušiť všetky kontakty je ponižujúce a ak má obeť nízke sebavedomie, spôsobené zranenia môžu byť hlboké. Za všetko hovorí aj výpoveď jedného muža, ktorého týmto spôsobom opustila partnerka: „Cítil som sa ako hlupák, ktorý si nezaslúžil ani vedieť dôvod, prečo sa so mnou rozišla.“ 

Ľudia majú tendenciu vyhýbať sa nepríjemnym konfrontáciam. Ghosting je však zároveň aj symptóm dnešnej povrchnej kultúry medziľudských vzťahov, v ktorej ľudia namiesto budovania autentických a hlbokých vzťahov hľadajú lacné náhrady, ktoré keď nefungujú, tak rýchlo vymenia za iné. Umelý svet sociálnych sietí tomuto trendu výrazne napomáha a preto je namieste prehodnotiť, či tieto siete naozaj ľudí spájajú.

Zdroje

Ghosting (behavior) - Wikipedia

Why Ghosting Hurts So Much | Psychology Today

Why Do People Ghost? | Live Science

Titulný obrázok - pravda.sk

Venuje sa spoločenským, kultúrnym a náboženským témam. Člen Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Odporúčame

Blog
Tereza Nvotová: Keď je materstvo na príťaž

Tereza Nvotová: Keď je materstvo na príťaž

Deň matiek je dňom, kedy dcéry a synovia vyjadrujú úctu svojim matkám a ďakujú im za to, že ich priviedli na tento svet a vychovali. Je to aj zároveň deň, kedy si spoločnosť pripomína význam a prínos materstva. Materstvo je však v istom zmysle aj citlivá téma, ktorá vzbudzuje rôzne reakcie a prístupy. 

Blog
Otcovo požehnanie

Otcovo požehnanie

„Požehnania tvojho otca, ktoré prevyšujú požehnania večných vrchov a vzácnosť výšin odvekých...“ (Gen 49:26)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.