Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. máj 2022

Čo si zač? Ty hajzel, liberál!

Doslova takto sa mi prihovoril v správe nejaký "fanúšik" po tom, čo som na facebooku kritizoval Fica. A to bol pán ešte veľmi slušný.
Čo si zač? Ty hajzel, liberál!

Takéto kvalifikované otázky a samoodpovede mi vypisujú spoluobčania vždy, keď napíšem niečo proti "sociálnym demokratom" zo Smeru, Hlasu či od fašistov. A mnohí, podobne ako tento pán, si hneď aj odpovedia- obvykle s nejakým šťavnatým a nepublikovateľným prídavkom: Ty liberál! Vyjadrenie mentálnych aktivít elektorátu Smeru formou vulgarizmov mi až tak neprekáža a ani ma neprekvapuje. Fakt, že vás kvôli protiSmeru označia za liberála ale ukazuje hlbší problém- dlhodobé zlyhanie príčetnej konzervatívnej politiky na Slovensku.

Po erózií KDH sa silný konzervatívny elektorát slovenských voličov rozbil na kúsky. Zásluhu na tom má paralýza a následný dokonaný rozklad KDH, ale aj nástup marketingového modelu Igora Matoviča- ten odtiahol časť konzervatívnych politikov a aktivistov, ktorí sa vďaka nemu dostali do parlamentu. Tam ale narazili na svoje limity, ako aj na limity Matovičovho marketingového tornáda, ktoré museli tolerovať.  Pozície získali, výtlak nie. V preklade, konzervatívni politici takto získali síce miesta v parlamente a teraz aj v exekutíve, ale bez možnosti funkčnej platformy, ktorá by bola relevantná v politickom priestore Slovenska. 

Dôsledky týchto pohybov ale išli oveľa ďalej. Časť elektorátu, ktorá z nejakých dôvodov neskončila u konzervatívcov v OĽANO sa dokonca presunula ku Kotlebovi, čo sa prejavilo aj prefarbením tradičných regiónov KDH na hnedo. Zároveň sa na konzervatívnu vlnu pokúsili prapodivným spôsobom naskočiť aj ľudia okolo Milana Krajniaka, ktorý ale vyliezol na koňa strany Borisa Kollára, - ten už z princípu nie je len výsmechom hodnotovej konzervatívnej politiky, ale aj ohrozením právneho štátu a princípu spravodlivosti. Pripomínam, že aj tieto princípy by mali byť piliermi konzervatívnej politiky, ale videli sme ich naposledy v KDH v časoch Daniela Lipšica a trochu možno Vladimíra Palka. Odvtedy mnohí ich bývalí spojenci prebehli na druhú stranu, čo sa najviac ukazuje práve v týchto mesiacoch. 

Toto je proces, ktorý sa vyvíjal minimálne posledných desať rokov a jeho následky vidíme aj v spomenutých nezmysloch smeráckych fanúšikov. Politické rozloženie sa medzičasom schaosilo natoľko, že liberálom je vraj aj konzervatívne zmýšľajúci človek, ktorému ale svedomie a rozum nedovolí podporovať polomafiánske skupiny sociálnych demokratov, alebo strany, ktoré vyrástli z fašistických a násilníckych zoskupení. V podstate sme sa dostali do stavu, kedy ak sa postavíte za hodnotovú a prirodzene konzervatívnu tému, ako je napríklad spravodlivosť, ste liberál v tom najhoršom zmysle slova. 

Klásť to za vinu voličovi je síce jednoduchá, ale nepoctivá skratka. Lebo aj konzervatívna politická reprezentácia za posledných 10-15 rokov urobila všetko pre to, aby zrkadlo slovenského voliča dostatočne pokrivila. Redukovať tému konzervatívcov na ochranu života a prinajlepšom na pomoc rodinám je síce mimoriadne dôležité, ale ani zďaleka nie dostatočné. Na Slovensku je množstvo ľudí, ktorí sa od "konzervatívnych" politikov odvrátili- práve pre absenciu agendy, ktorá je pre nich dôležitá. 

A tu si musíme priznať, že tému právneho štátu, spravodlivosti či funkčných inštitúcií prebrala skôr liberálna či progresívna klika, hlavne v mediálnom priestore. Kde sú boli konzervatívne bloky vo vývoji po vražde Jána Kuciaka? Kde sú teraz, keď Žilinkove excesy zas ťahajú slovenskú spravodlivosť do marazmu? Kde sú konzervatívni politici s témami životného prostredia, energetiky, medzinárodnej politiky? Musí si konzervatívny volič vyberať z ponuky založenej na princípe podivných rodinných klanov, krátkodobých marketingových kampaní alebo organizovaných lúpežníckych skupín? Toto je potom výsledok. Smeráci vám vynadajú do liberálov len preto, lebo sme si navýsosť konzervatívne témy nechali kompletne ukradnúť- prvoplánovým marketingom či dokonca progresívnym mediálnym prostredím. A zmätok voliča je len smutný výsledok. 

"Dáždnikový" experiment, v ktorom sa konzervatívni politici schovajú pod plášť rôznych politických zoskupení, definitívne zlyhal a konzervatívcov poškodil. Hrajú do počtu a nesú zodpovednosť za konanie či nekonanie svojich predsedov strán. A potom vidíme bizarné situácie, keď "kresťanský aktivista" pod dáždnikom Borisa Kollára s kamennou tvárou obhajuje deštrukciu práva a spravodlivosti v tejto krajine. 

Ak konzervatívni politici budú chcieť reálne zasiahnuť do politiky na Slovensku, musia sa urýchlene emancipovať tak, aby získali späť stratenú dôveryhodnosť, dokázali definovať širšiu paletu hodnôt, ktoré mali byť vždy ich doménou a otvoriť sa svetu tak, aby s nimi spolupracovali tí najschopnejší ľudia. A vyhnúť sa hodnotovej a platformovej fragmentácii, ktorá je na Slovensku dobre vydláždenou cestou- ale do pekla.

Inzercia

Právnik, so skúsenosťami z rôznych úrovní štátnej správy a advokácie. Venujem sa témam boja proti korupcii a organizovanému zločinu. Som konzervatívec, s víziou profesionálnych štátnych inštitúcií, ktoré slúžia občanovi a sú pilierom právneho štátu a spravodlivosti. Aktuálne pracujem v kancelárií podpredsedníčky vlády SR.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Názory a my

Názory a my

Názory, ktoré vychádzajú z našich úst považujeme za naše vlastné. Sme na ne citliví a nedovolíme nikomu cudziemu, aby nás svojimi cudzími názormi ohrozoval.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.