Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. máj 2022

5.úvaha prečo zdravotníctvo nefunguje

Téma zdravotníctva ma dosť zaujímala, bolo to niekedy v období, keď lekári dávali hromadne výpovede a hrozil reálny kolaps nemocníc. Veľa sa o tom rozprávalo.
5.úvaha prečo zdravotníctvo nefunguje

Raz som stretol jedného lekára, ktorý pracoval v manažmente Žilinskej nemocnice a zvedavosť  nabrala odvahu.  Prosím Vás, pracujete v zdravotníctve dlho, prečo to nefunguje?  Čo je potrebné urobiť, aby zdravotníctvo fungovalo lepšie? Dostal som pomerne jednoduchú odpoveď. 

Viete, je to asi takto. Každá politická strana vie dobre, aká je situácia v zdravotníctve. Každá politická strana vie, čo je treba urobiť, aby sa zdravotníctvo zlepšilo. Každý z politikov si ale uvedomuje, že ide o veľmi citlivú otázku. Viete si predstaviť, že by niektorý politik povedal ľuďom, že si budú priplácať za lekárske vyšetrenie, lekársky  úkon? Viete si predstaviť, že by niekde zrušili menšiu nemocnicu? V zdravotníctve je potrebné urobiť nepopulárne kroky, bez toho sa nič nezmení. V praxi urobiť nepopulárne kroky môže znamenať, že strana bude riskovať, že jej to vo voľbách voliči zrátajú a to je dôvod, prečo sa do toho nikomu nechce.

Mne z toho vyplynulo, že urobiť zmeny v zdravotníctve, ktoré povedú k merateľnému zlepšeniu, nie je jednoduché. 

Musí sa nájsť politická strana, či hnutie, ktoré má odborníkov na zdravotníctvo a zoberie na seba to riziko. Musí vedieť, aké zmeny treba urobiť, kto tie zmeny zavedie a byť pripravení znášať útoky rôznych záujmových skupín pôsobiacich v zdravotníctve. Samozrejme musí vedieť tieto zmeny komunikovať verejnosti tak, aby  boli vecne prijaté.

Skúsenosť ukazuje, že ani SMER, ktorý mal 12 rokov moc v štáte, nemal odvahu začať takéto reformy. Na druhej strane nedávna skúsenosť s pandémiou bola jasným znamením, že situácia v zdravotníctve musí byť prioritou pre každú vládu! Ľudský život a zdravie je to najcennejšie, čo máme a nie je to vôbec samozrejmé. Chce to odvahu, výdrž a znalosti vydať sa na túto neľahkú cestu.

Pred pár rokmi mi rozprával sused, ktorého dcéra žije v USA v štáte Colorado, ako tam funguje zdravotnícky systém. Každý občan si sám platí zdravotné poistenie, suma, ktorú si platí je iba na ňom. V praxi to znamená, že keď si platíš nízke – iba základné zdravotné poistenie a stane sa, že potrebuješ nejakú náročnú operáciu, vyšetrenie, ktoré nemáš pokryté svojim zdravotným poistením, všetko si hradíš sám. A pokiaľ nemáš na úhradu takejto operácie, máš smolu...

Inzercia

V súčasnosti, keď sledujem odvahu súčasnej vlády urobiť reformu zdravotníctva, tak to vidím klasicky: veľa sa toho porozpráva, ale nič sa neurobí. Nedávno vydané usmernenie o zmene pohlavia z dielne V. Lengvarského  je obrazom toho, akým prioritám sa venuje minister.  Pre mňa je ale šokujúce, „akú guráž“ prejavil E. Heger, keď dostal 2. otázky týkajúce sa ministra v parlamente.

  1. Aký postoj zaujmete k pánovi ministrovi v súvislosti s vydaním usmernenia o zmene pohlavia?
  2. Či nie je najvyšší čas aj po iných kauzách odvolať pána ministra?

 Tieto otázky položil poslanec Čepček, celá odpoveď je dostupná na youtube.com, doporučujem pozrieť záznam.

Premiér E. Heger počas svojej odpovede hovorí, že je veriaci, že sa k tomu hlási, ale vôbec neodpovedal na tieto otázky! Jasne malo zaznieť, že ako veriaci kresťan takéto „reformné“ usmernenia nebude nikomu tolerovať. Pokiaľ v budúcnosti V. Lengvarský zopakuje podobnú iniciatívu, okamžite bude odvolaný. Pán premiér pri všetkej úcte, prepáčte, táto odpoveď bola verejným ponížením kresťanov.

Na záver chcem dodať, že svojim príspevkom chcem nadviazať na prechádzajúce príspevky MUDr. M. Kolejákovej. Prečítal som si všetky a boli prejavom znalosti v danej problematike. Pomenovať jasne problém je prvý krok na ceste k úspechu. Súhlasím s tým, že zdravotná starostlivosť nie je zadarmo a zdravotníctvo sa samo nezlepší.

Pochádzam z Oravy, z dediny pod Babiou Horou. V r. 1912 z Krakowa vystúpil na vrchol B.Hory V.I Lenin, a preto tam mal osadený pamätník. O niekoľko desaťročí neskôr tam prichádza z Krakowa K. Wojtyla. Dnes tam nájdete jeho pamätník. Zaujímam sa o kultúru a ekonomiku. Moje heslo: Kde je cieľ, tam je vôľa!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Vážený predseda OĽANO I. Matovič

Vážený predseda OĽANO I. Matovič

Posledné vyjadrenie voči hlave štátu: Súčasnú prezidentku považujem za „falošnú a veľakrát zákernú ženu“ bolo za čiarou. Som fanúšikom tejto koalície, ale tieto útoky voči hlave štátu treba zastaviť!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.