Hrozí Ficovi ďalší štrajk?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hrozí Ficovi ďalší štrajk?

V poslednom čase sa v médiách často skloňuje slovo štrajk. Štrajkujú učitelia, zdravotné sestry podávajú hromadné výpovede, pretože im už došla trpezlivosť so systémom, v ktorom musia pracovať, žiť a v ktorom ich práca nie je adekvátne ohodnotená. Nehovorí sa však o ďalšej ohrozenej skupine, ktorá často žije na pokraji finančného dna a ktorá v podstate už „štrajkuje“ dlhodobejšie. Tou skupinou sú matky.

Ešte minulý rok odškrtol premiér Róbert Fico dve opatrenia zo svojho sociálneho balíčka – zvýšenie denného vymeriavacieho základu materskej dávky a zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa. Opatrenia boli predstavované ako podpora materstva. Niekto sa možno tešil, že týmto krokom vlády bude mať na výchovu a starostlivosť o svoje dieťa viac prostriedkov. Obávam sa, že radosť v tomto prípade má aj svoju trpkú príchuť.

Realita sa ukazuje už od januára, kedy zmeny vstúpili do platnosti. Materská dávka, ktorú mamička poberá prvých šesť mesiacov od príchodu na materskú „dovolenku“ sa naozaj zvýšila. O 5% denného vymeriavacieho základu zo 65 % na 70%. V praxi to teda znamená, že ak máte hrubú mzdu vo výške 800 euro, v roku 2015 ste pri 30dňovom mesiaci dostali 513 Eur. V roku 2016 to už je približne 552 Eur. Faktom ale je, že tento príspevok poberá mamička len prvého pol roka stráveného s dieťaťom doma. Po tomto období dostáva už len rodičovský príspevok, ktorého vymeranie sa vzťahuje na životné minimum. To ostalo nezmenené a tak zostal rodičovský príspevok len vo výške 203,20 Eur. Z takýchto peňazí je veľmi ťažké starať sa o dieťa zvyšného dva a pol roka materskej.

Vláda ponúkla vo svojom sociálnom balíčku aj ďalšie opatrenie – príspevok na starostlivosť o dieťa do 3 rokov. Ten je po novom navýšený o 50 Eur na sumu 280 Eur. Waw, povedali by ste, lebo na prvý pohľad to vyzerá veľmi populárne, no realita až taká ružová nie je. Z tohto opatrenia totiž neťažia matky a ich deti, ale súkromné škôlky a štátny rozpočet prostredníctvom daní pracujúcej ženy.

Ak vám totiž po niekoľkých mesiacoch poberania rodičovského príspevku vyschnú finančné rezervy a odložíte svoje dieťa do jaslí a začnete znovu pracovať, aby ste vôbec s dieťaťom vyžili, štát vám zatlieska. Takéto vaše rozhodnutie nielenže podporí ale dokonca vás k nemu motivuje zvýšenou sumou, ktorá ale nepôjde do vášho rodinného rozpočtu, ale jasliam alebo osobám pracujúcim na živnosť.

Štát namiesto toho, aby vytváral podmienky na to, aby matka mohla zostať so svojim dieťaťom do 3 rokov, láka matky maličkých detí do zamestnania. V prípade, že rodič zostane s dieťaťom doma, nedostane žiaden príspevok na starostlivosť o dieťa. Alebo, ak by chcel nechať dieťa s príbuzným, napríklad starým rodičom dieťaťa, tiež nedostane uvedených 280 Eur, ale iba 41,10 Eur – príspevok, ktorého výška sa nezmenila.

Všetci dobre vieme, že prvé tri roky života dieťaťa sú veľmi dôležité z hľadiska jeho vývinu, výchovy a jeho sociálnych návykov. Deti si zaslúžia byť najdôležitejšou prioritou našej spoločnosti a čas matky strávený s dieťaťom považujem nielen ľudsky ale aj ekonomicky a sociálne za najlepšie využitý čas.

Ak by podpora rodičovstva bola skutočnou prioritou štátu, nájdu sa aj skutočné riešenia, ktoré mamičkám vedia pomôcť. Jedným z nich by mohlo byť predĺženie poberania materskej dávky, ďalej navýšenie rodičovského príspevku na úroveň zodpovedajúcu nárokom na život, zvýšenie prídavku na dieťa (momentálne stále iba 23,52 Eur) či zrovnoprávnenie príspevku pri narodení aj štvrtého a ďalších detí na úroveň prvých troch ( aspoň v prípade pracujúcich rodičov). Príspevok na starostlivosť o dieťa by mohol byť súčasťou rodičovského príspevku a rozhodnutie o jeho použití by tak zostalo na rodičoch. Či už ho použijú pre seba, starých rodičov, opatrovateľku alebo jasle. Matka sa iste vie najlepšie rozhodnúť aká starostlivosť je pre jej dieťa najlepšia a nemala by byť ekonomicky nútená vyberať si medzi prácou a dieťaťom. Matka či babka sa dokáže minimálne rovnako postarať o dieťa ako nejaká súkromná škôlka. Veď to poznáte mnohí.

To, že sa takpovediac z roka na rok rodí menej a menej detí, je fakt. Mamy teda už začali štrajkovať. Ak sa nevytvoria lepšie podmienky pre mladých rodičov, trend bude nie len horší, ale z dlhodobého hľadiska katastrofálny. Preto je životne dôležité, aby štát motivoval ľudí k rodičovstvu a kvalitnej starostlivosti o deti a používal k tomu reálnu podporu a nie nefunkčné finty.

Fotografie: www.pochodzazivot.sk

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo