Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. máj 2022

Žena v živote muža

„Ak chceš ísť rýchlo, choď sám. Ak chceš zájsť ďaleko, sám nechoď.“ (africké príslovie)
Žena v živote muža

Skoro každý z nás pozná pocit zamilovania sa, kedy sme opojení pocitom radosti, šťastia a takej životnej pohody. Do popredia sa dostáva naša milovaná osoba a ostatné veci ustupujú do úzadia. Časom sa zamilovanosť pretransformuje do „štandardnej“ lásky (ak sa dá vôbec láska nazvať štandardnou), ktorá je ako taká stavba domu, v zmysle, koľko energie, času a všelijakých iných nákladov (odriekanie si niečoho v prospech milovanej osoby, jej dávanie do popredia, milosrdný postoj k jej nedostatkom a pod.) do nej vzájomne investujeme, takú ju budeme mať. Niekedy stroskotá, veď vždy je o rozhodnutí sa a úsilí dvoch, nikdy nie len jedného, ale niekedy celoživotne trvá.

Prečo však muž vstupuje do vzťahu so ženou? Áno, je jasné, že je ňou silno fyzicky i psychicky priťahovaný, a akoby iná možnosť pre neho ani nebola. Sú aj výnimky, kedy muži túto náklonnosť k ženám nemajú, resp. kedy ju majú, ale podriadia ju nejakej inej životnej úlohe, pre ktorú sa rozhodnú. Muž tiež chce poskytnúť žene seba, so svojimi schopnosťami, ale isto ho do vzťahu vedie aj jeho osobné dobro, ktoré by však pri vstupe do vzťahu, a ani potom, nemalo byť na prvom mieste.

Celkom výnimočná, úsmevná, ako i pravdivá je biblická odpoveď na túto otázku, ktorá do popredia dáva tú skutočnosť, že už prvý muž Adam potreboval pomoc, ktorá by mu bola podobná, a preto Boh stvoril preňho prvú ženu Evu. Čo to opisne vypovedá o podstate muža? Jednoducho to, že keď bude sám, bude to mať ťažké. Veď pozrime sa do našich rodín. Neraz sme my muži v domácom prostredí, ale nielen v ňom, stratení: „Kde mám okuliare? A kde som si dal ponožky? Čo mám ešte urobiť, aby to naše dieťa prestalo plakať? Čo to žlčové mydlo vlastne je? Akú to múku mám kúpiť? Bio špaldová múka celozrnná hladká? A to som si myslel, že je len hladká, hrubá a polohrubá.“ A mnohé ďalšie. Alebo, keď sa vyskytne u muža nejaký zdravotný problém, neraz ide k lekárovi až po dotlačení zo strany jeho ženy. Tiež, keby sme my muži nemali ženy, neviem či by sme vedeli, čo sú medzizubné kefky a ako sa používajú, alebo čo to je peeling, alebo, že exituje okrem kina, aj divadlo, opera, či dokonca balet. Hlavne, neviem, či by sme tak voňali, a či by sme mali potrebu denne si meniť niektoré časti oblečenia.

Alebo, čo myslíte? Kto je najlepším životným kaučom muža? Podľa mňa nik iný, ako jeho žena. Žena potrebuje, aby jej muž nerobil veci na polovicu, ale riadne, niekedy aj na 120%. K takému výkonu nás nik iný nedotlačí. Ženy z nás dokonca vedia vytiahnuť neraz aj také nadanie, ktoré sme ani nevedeli, že máme.  Teda áno, sú to muži, ktorí potrebujú pomoc, hoci sa neraz tvárime, že zvládneme všetko sami. A opäť biblicky:  „Kto dostal dobrú ženu ten sa dostáva k bohatstvu, ona je pomocnicou aj stĺpom, o ktorý sa pokojne (opiera).“ (Sir 36:26) a:  „Kto našiel dobrú ženu, našiel (niečo) znamenité a dostal milostný dar od Pána.“ (Prís 18:22). Veľmi sa mi páči výrok francúzskeho dramatika A. E. Scribeho, ktorý na adresu nás mužov poznamenal: Ženy by sa poväčšine vyliečili zo žiarlivosti, keby sa raz nestranne pozreli na svojich mužov. A tiež, ako sa vyjadril A. Adams ohľadom ženatých mužov: Ani jeden muž na svete nedokázal nič bez súhlasu a pomoci svojej ženy.

Teda áno, my muži, by sme si mali uvedomiť, že nie sme sami osebe takí dokonalí, a že neraz je náš úspech dosiahnutý vďaka našim ženám. Preto aj náš prístup k nim, by mal byť naplnený láskou a úctou, vo vedomí, že mnohé veci robia naše ženy lepšie ako my a neraz potrebujeme ich pomoc a podporu. Pomoc a podporu, ktorá má niekedy i vyššiu intenzitu hlasu. Veď aj napr. tréneri športovcov počas podávania ich výkonu nehovoria na nich potichu: „Janko ideš, len sa nepresiľ. Dosť, už si radšej oddýchni. Pozor, len si nesprav modrinu.“, ale z celých pľúc: „Jano, zaber, nie že spomalíš, opri sa do toho, trochu krvi, nevadí...“ Áno, a presne toto potrebujeme niekedy počuť i od našich manželiek. Pripomínať im to však nemusíme, ženy majú šiesty zmysel, že to použijú práve vtedy, keď to potrebujeme počuť. A majú tiež oči a aj bez tohto šiesteho zmyslu vedia, že tráva na dvore sa sama nepokosí, ani hmoždinka sa sama do steny nenavŕta, gumy na aute sa samé neprezujú a pod.

Preto muži, vážme si naše ženy, lebo ako sa píše v Talmude: „Daj si veľký pozor aby si nerozplakal ženu, lebo Boh počíta jej slzy.“ Motivačné, ale i odstrašujúce, lebo kto z nás spočíta tie slzy, ktoré sme našim ženám spôsobili? Potom len raz, pri vstupe do neba, budeme sa musieť snažiť poukázať na to, že mnohé tie slzy našich žien mohli byť i od šťastia, či sennej nádchy.

Inzercia

Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom "...lebo, Ty si so mnou.".

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Páľava hnevu

Páľava hnevu

„Po pravde sa patrí nazvať mužnosťou, keď niekto sám nad sebou zvíťazí, keď premôže hnev“ (sv. Ambróz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.