Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. máj 2022

Adam Šangala mal skončiť úplne inak

"Dve popravy, jedna na začiatku a druhá na konci..." toto je obvykle opis, ktorý nájdeme pri hodnotení knihy Adama Šangalu. Existuje možnosť, že sme mohli čítať iný záver.

Ladislav Nádaši - Jégé to s Adamom Šangalom nemal ľahké. Už počas písania prežíval niekoľkokrát tvorivú krízu a z knihy nemal dobré pocity. Najviac sa to ukázalo, keď mal dielo dokončiť. Chýbalo posledných niekoľko strán a celý príbeh sa mu uzatváral veľmi ťažko. Nakoniec bolo rozhodnuté, kniha musí skončiť. Do celého procesu vstúpil básnik a literárny kritik Štefan Krčméry, ktorý bol Jégého priateľom. Nakoľko sa povrávalo, že nádašiho pseodonym "Jégé - alebo Ján Grob" sa mal v skutočnosti čítat ako "Grobian" a všetci poznali jeho schopnosť nešetriť tvrdými slovami, bolo toto priateľstvo pre mnohých nepochopiteľné.  Napriek tomu však Krčmérymu v jednom z listov píše:

Milý Števko, ak je Šangala skutočne niečo hoden — a niekedy si i sám myslím, že snáď je — tak jeho oživotvorenie môže jedine len Tebe ďakovať. Bez Tvojho obodrenia by som sa nikdy nebol dal do tej práce... Tesne pre záverom knihy sa rozhodoval, ako s hrdinom naložiť a zvažoval, čo ďalej.

Posielam Ti pokračovanie Šangalu. Ešte bude asi 10 strán a s tým koniec. Tie Ti tiež pošlem za niekoľko dní, aby som už mal tú záležitosť z krku. Tvojím listom, v ktorom píšeš, že je predsa akýsi záujem oňho, ratoval si Adamovi život, lebo som už bol ním taký zunovaný, že som ho chcel dať sťať: Bolo by to „štýlu primerané“ a skorej pasovalo do tej bláznivej doby. Ale teraz, keď si mi dal tú injekciu, som sa zmiloval nad ním a nechám ho len pri jeho Betke.

Nakoniec však napísal iba niekoľko desiatok riadkov, ktorými knihu zakončil. Bol by alternatívny záver v zmysle "žili šťastne až do staroby" pre román prínosom, alebo by mu skôr ubral na dynamike? To si musí predstaviť každý čitateľ sám.

Knihu Adam Šangala nájdete digitalizovanú na našej stránke.


Igor Čonka
OZ Zabudnuté knihy
www.zabudnuteknihy.eu

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ako sa skloňujú názvy ukrajinských miest po...... UKRAJINSKY!

Ako sa skloňujú názvy ukrajinských miest po...... UKRAJINSKY!

V istom denníku sa snažia vyjadriť solidaritu s Ukrajincami zaujímavým spôsobom a tým je krkolomná zmena slovenského jazyka. Nádherné mestá Ľvov a Kyjev a ďalšie, sa vraj majú odteraz písať po slovensky Ľviv, v Ľvive/ Kyjiv v Kyjive. Pre nás Slovákov je neprirodzené takto vyslovovať názvy týchto miest. Preto som sa pozrel na to, ako názvy miest skloňujú samotní Ukrajinci.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.