Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. máj 2022

Máte svoj životný program?

„...ty si so mnou...“ (Ž 23, 4)
Máte svoj životný program?

Prednedávnom som sa počas slnečnej jarnej prechádzky, keď som mal v nosiči svojho malého spiaceho syna, zamyslel: „Čím sa vo svojom živote asi tak najviac riadim, čo nechávam prenikať do svojho srdca, čím si plním myseľ? Čo má posilňuje, povzbudzuje, dodáva odvahu i útechu? Čo je mojim životným programom?“ Prvé čo ma napadlo bolo, že od pracovného pobytu v Amerike na Aljaške v rámci programu Work and Travel počas môjho vysokoškolského štúdia, ma životom začal sprevádzať 23. žalm - Pán je môj pastier. Je to jediný žalm, ktorý viem celý naspamäť, a ktorý som sa naučil ešte niekedy v čase, keď mi pojem živá viera veľa nehovoril. Jeho slová znejú:

„ Pán je môj pastier, nič mi nechýba: pasie ma na zelených pašienkach.
Vodí ma k tichým vodám, dušu mi osviežuje.
Vodí ma po správnych chodníkoch, verný svojmu menu.
I keby som mal ísť tmavou dolinou, nebudem sa báť zlého, lebo ty si so mnou.
Tvoj prút a tvoja palica, tie sú mi útechou.
Prestieraš mi stôl pred očami mojich protivníkov. Leješ mi olej na hlavu a kalich mi napĺňaš až po okraj.
Dobrota a milosť budú ma sprevádzať po všetky dni môjho života. A budem bývať v dome Pánovom mnoho a mnoho dní.“

Jeho slová vnímam tak, že ich nehovorím o svojom živote ja, ale hovorí ich do môjho života všemohúci Boh. Keby som mal prerozprávať slová tohto žalmu do mojej vnútornej reči, znel by nejako takto:

„Nebeský Otec je dobrý, On sa o mňa stará a ochraňuje ma, a to v takom rozsahu, že mi nič nechýba:  On mi dáva taký život, ktorý sa hodí práve pre mňa a môžem ho žiť v plnosti.
Vie, že potrebujem pokoj, oddych a bezpečie, ako i všetky tie veci, ktoré celkom osobitne potešujú práve moje srdce, preto mi ich pravidelne umožňuje prežívať.
On ma vedie, aby som život žil správne a statočne, lebo On mi to sľúbil a svoj sľub ako vždy dodrží.
Keď budem zažívať temné chvíle, či dokonca obdobia (choroby, sklamania, straty, ublíženia a pod.), vedomie jeho prítomnosti ma posilňuje a dodáva mi odvahu, veď po mojom boku je všemohúci a dobrotivý Otec, ktorý ma neopustí a nesie moje bremená spolu so mnou.
Viem, že ma bude v živote aj naprávať, to je jeho prút – mierna sila Otcovej láskavej výchovy, a nedovolí mi ísť zlou cestou. Beda však tým, čo mi chcú akokoľvek uškodiť, na nich bude použitá jeho palica – mohutná sila Boha, ktorej nie je možné odolať.
Mám všetko čo ma posilňuje a potešuje, veď mi to Nebeský Otec sám pripravil pred zrakom mojich nepriateľov: všetkým a všetkému, kto, alebo čo, mi chce uškodiť. Uschopňuje ma viesť dobrý život a splniť všetky zverené úlohy.
Dobrota a milosť budú ma sprevádzať v každom čase a na každom mieste. A nad to všetko mi Nebeský Otec dáva seba samého, terajší i večný osobný vzťah s ním.“

Kto by minimálne z veriacich nechcel žiť takýto život? Ale každý máme svoj vlastný životný program. Kto ho nemá, môže sa nechať inšpirovať týmto. Najlepšie na ňom je, že to nie je program pozitívneho myslenia, odtrhnutého od reality, ale je to program od milujúceho Otca pre svoje deti, ktorý môžeme začať žiť skrz vieru práve v tejto chvíli.

Inzercia

Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom "...lebo, Ty si so mnou.".

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ako sa skloňujú názvy ukrajinských miest po...... UKRAJINSKY!

Ako sa skloňujú názvy ukrajinských miest po...... UKRAJINSKY!

V istom denníku sa snažia vyjadriť solidaritu s Ukrajincami zaujímavým spôsobom a tým je krkolomná zmena slovenského jazyka. Nádherné mestá Ľvov a Kyjev a ďalšie, sa vraj majú odteraz písať po slovensky Ľviv, v Ľvive/ Kyjiv v Kyjive. Pre nás Slovákov je neprirodzené takto vyslovovať názvy týchto miest. Preto som sa pozrel na to, ako názvy miest skloňujú samotní Ukrajinci.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.