Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. máj 2022

Žijeme v ríši klamstva?

V ostatnom čase vnímam, že sa nás všetkých valí vírus klamstva a je potrebné, aby sme mali nie len dostatok múdrosti, ale hlavne odvahy odmietnuť klamstvo.

Mňa osobne veľmi mrzí, že práve na mladých ľudí sa valí vlna klamstiev, vedie sa boj o dušu mladého človeka – preto sa nečudujme, že ich život v trvalom klamstve sa môže rozvrátiť.

Samozrejme, že tých klamov je veľa, ale jeden z najrozšírenejších, ktorý je v podstate základom nášho hospodárstva, je zbožňovanie zisku.

Ako hovorí publicista Marián Moravčík: „Keď to poviem celkom jednoducho, tak výmena na trhu by mala byť výmenou ekvivalentných hodnôt. Chápem, že subjektívne sú tie hodnoty rôzne, keď má niekto niečoho nadbytok a chce to vymeniť za niečo, čo mu chýba.

Ale tá výmena by z hľadiska všeobecného finančného systému mala byť v princípe ekvivalentná. Za takých podmienok by sa na trhu nemal systematicky generovať zisk ani strata.„

Ak niekto dosahuje enormné zisky, tak si dovolím tvrdiť, že je to preto, že má neekvivalentné výmeny. Podstatne menej spoločnosti poskytuje, ako od nej na trhu získa. V podstate vo veľkom podvádza.

A liberálno-trhový systém z toho robí model úspechu - tak by si mali počínať všetci. Pripomína Marián Moravčík.

Ja osobne súhlasím, ale zároveň pripomínam, že zisk je základ pre rozvoj akejkoľvek aktivity. Aktivita, ktorá nevykazuje zisk ide do straty alebo zániku.

Inzercia

Napríklad na inovácie potrebujeme prostriedky. Pokiaľ ide o ceny, tie určuje trh. Žiadne umelé zásahy do cenotvorby sa neosvedčili a nakoniec viedli buď k rastu cien alebo k nedostatku tovarov, prípadne k znižovaniu kvality.

Vrátim sa ešte na začiatok. Chcem veriť tomu, že ľudia majú v sebe to zdravé jadro, ktoré tiahne k pravdivosti, že sa tí ľudia nenechajú umlátiť každodennosťou a dennou rutinou.

Myslím si, že aj do budúcnosti je dôležité politikov presvedčiť, že nie sú tak intelektuálne nad nami, aby si si mysleli, že nám stačí klamstvo a polopravda.

Je treba si uvedomiť, že ak klamú ľudia, ktorí majú v rukách moc, o to viac budú klamať ľudia pod nimi. Lož sa  totiž šíri lavínovo.

Na základe veľkého počtu výskumov je dokázané, že najviac klamlivých výrokov vzniká na vysokých manažérskych postoch a v politike. V politike preto, lebo lož je veľmi úspešný mocenský nástroj, ktorý vám umožňuje vytvárať určitý dojem.

Proti klamstvu, ktoré nás všade obklopuje, musíme postaviť poznanie pravdy a reality takej, aká je.

Odporúčame

Blog
Tereza Nvotová: Keď je materstvo na príťaž

Tereza Nvotová: Keď je materstvo na príťaž

Deň matiek je dňom, kedy dcéry a synovia vyjadrujú úctu svojim matkám a ďakujú im za to, že ich priviedli na tento svet a vychovali. Je to aj zároveň deň, kedy si spoločnosť pripomína význam a prínos materstva. Materstvo je však v istom zmysle aj citlivá téma, ktorá vzbudzuje rôzne reakcie a prístupy. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.