Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. máj 2022

Tereza Nvotová: Keď je materstvo na príťaž

Deň matiek je dňom, kedy dcéry a synovia vyjadrujú úctu svojim matkám a ďakujú im za to, že ich priviedli na tento svet a vychovali. Je to aj zároveň deň, kedy si spoločnosť pripomína význam a prínos materstva. Materstvo je však v istom zmysle aj citlivá téma, ktorá vzbudzuje rôzne reakcie a prístupy. 
Tereza Nvotová: Keď je materstvo na príťaž

Režisérka a herečka Tereza Nvotová deň matiek uchopila v trochu inom duchu a zverejnila rozhodnutie, že nechce byť matkou. 

Svoje dôvody a osobné svedectvo vyjadrila v nedávnom rozhovore pre DenníkN, kde okrem iného povedala: „U nás sa totiž na ženu stále nahliada cez prizmu materstva – žena má byť matkou, a keď matkou nie je, potom nesplnila svoju zásadnú životnú úlohu. Samozrejme, ak žena chce byť matkou, nech ňou je, ale neznamená to predsa, že ja som horší človek, keď matkou nie som.“

Nvotová v princípe nepopiera dôležitosť materstva, ale ako hovorí „nie je to nič pre mňa.“ V zásade by tento postoj nebol ničím novým - ak sa niekto na to necíti, prečo sa do toho tlačiť? 

Mnohí sa však cítia tlačení. Lebo spoločenské požiadavky, lebo nedočkavé matky, ktoré chcú mať silou-mocou vnúčence. Tento bod stojí za zamyslenie, pretože práve tlak okolia môže byť pre niekoho silne frustrujúci. 

V našej spoločnosti je stále pevne zakódovaná akási jasná predstava šťastného života podľa ktorej je šťastný ten, kto má manžela/manželku, kto má deti, kto chodí do práce, spláca hypotéku, účty, a večer si ľahne do pohodlnej postele v peknom dome. V tejto línii žije veľa ľudí, otázne je však či sú aj všetci z nich naozaj šťastní. 

V tomto zmysle má Tereza Nvotová pravdu, keď hovorí, že každý si má byť strojcom svojho šťastia a že sa nemáme rozhodovať na základe očakávania druhých. Nemáme žiť život druhých, ale hlavne ten svoj. 

Byť matkou si v dnešnej dobe vyžaduje nemalú dávku odvahy a obetavosti. Neide tu iba o to čeliť každodenným starostiam, ale znášať aj nepriazeň štátu a spoločnosti, ktorá vníma materstvo skôr ako niečo prežité. Neprispieva k tomu ani súčasný mravný étos, ktorý je skôr zameraný na aktuálny pôžitok, ako na budovanie pevnejších hodnôt. 

Aj cirkev sa až príliš často utápa v idealizme, v predstavách a normách, aká by správna matka mala byť a už menej je oporou v ľudskej slabosti. V každom prípade, matky, ktoré čelia všetkým týmto výzvam a v nenápadnosti, bez potlesku dokážu vychovať deti sú skutočným hrdinkami dnešných dní. 

Je však trochu zaražajúce, keď Nvotová ďalej zdôvodňuje svoje rozhodnutie. Tvrdí, že jedným zo zásadných dôvodov, prečo sa rozhodla nebyť matkou je klimatická kríza. Podľa nej je nezodpovedné priniesť deti a rozširovať už tak veľkú populáciu sveta, ktorý sa rúti do (klimatickej) záhuby. 

Inzercia

Nvotová zrejme podľahla rozšírenému katastrofizmu, ktorý niektoré ženy vedie v lepšom prípade k tomu, aby deti nemali a v horšom prípade k obhajobe umelých potratov. 

Klimatický katastrofizmus je módnou ideológiou, no zďaleka nie takou modernou, akou by sa mohla na prvý pohľad zdať. Už v 18. storočí anglický ekonóm Thomas Malthus predpovedal ľudstvu vážny problém, ak sa nezačne zaoberať otázkou rastu populácie. 

V 60. rokoch minulého storočia vyšla v USA kniha The Population Bomb, ktorá v relatívne krátkom časovom úseku predpokladala smrť miliónov Američanov od hladu kvôli populačnému nárastu. Nič také sa však nestalo. 

Tento celý katastrofický naratív je jednoducho omyl. V danom rozhovore je však prítomný ešte jeden naratív, ktorý však nie je pozorovateľný voľným okom. A to redukcia materstva na akýsi prežitok, konštrukt starej patriarchálnej kultúry, ktorú sme síce my liberáli podkopali, no ešte stále prežíva, tak to poďme doraziť.

Nechcem nikoho presviedčať, aké je materstvo úžasné a nemám ilúzie, že presvedčím samotnú Nvotovú. Nielen z dôvodu, že nie som žena a teda neviem, aké je to byť matka. Vlastne toto nie je ani záležitosť presviedčania. Materstvo a otcovstvo je potrebné odovzdať a dať ho zažiť. Nedá sa naučiť z logicky pravdivých argumentov. 

Na strane druhej, nemožno úplne mlčať, ak niekto verejne spochybní materstvo. Zároveň nie je žiadnym prekvapením, že mediálne známe postavy ako Tereza Nvotová propagujú videnie sveta, v ktorom je materstvo vnímané skôr ako príťaž. Opak je však pravdou.

Titulné foto - pravda.sk

Odporúčame

Blog
Lena a jej slzy (príbeh Ukrajinky a jej priateľov)

Lena a jej slzy (príbeh Ukrajinky a jej priateľov)

Pred pár dňami mi môj priateľ poslal príbeh Leny. Súbor som otvoril až dnes. Nesie názov "Rodinné centrum sv. Františka Saleského pomáha utečencom z Ukrajiny". Myslím si, že by si ho mal každý prečítať. Stačí len po slová: "...niektorí deti zabávali, iní plakali." A možno budeme plakať s Lenou spoločne... A možno, možno objavíme v sebe i túžbu pomáhať.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.