Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. máj 2022

13. mája sa rozbieha vlna solidarity

Dokážu sa deti na základnej, či strednej škole zriecť jednej zmrzliny? Myslíme si, že áno. Ich malá podpora dokáže mnoho. Dokáže zmeniť svet.
13. mája sa rozbieha vlna solidarity

V týchto dňoch dostávame informácie z viacerých centier, ktoré poskytujú pomoc hosťom z Ukrajiny, o nedostatku potravín. Akútna je táto potreba zvlášť v odľahlých regiónoch, kde je problém nájsť si platenú prácu, no rovnako aj v niektorých mestách. OZ Nenápadní hrdinoviaKolpingovým dielom na Slovensku, Petrom Cákom z Trnavy, a s členmi synodálneho spoločenstva pri kostole sv. Teobalda v Limbachu vnímajú potrebu pomáhať, no rovnako aj žiadať o pomoc iných. Obracajú sa zvlášť na mladých ľudí s cieľom poprosiť ich, aby sa aj oni aktivizovali, alebo sa aspoň zriekli dňa 13. mája sumy 1 EURO, a tak prispeli na pomoc tým, ktorí našu pomoc akútne potrebujú.  Tu je niekoľko možností:

Pomáhaj v duchu ideálov Silva Krčméryho a Vladimíra Jukla

Obaja boli členmi Kolakovičovej Rodiny. Vyrastali na zásade: „vidieť, posúdiť, konať“.  Ideálne bude, ak sa do výzvy zapoja priamo ľudia v regióne a tam zistia potreby hostí z Ukrajiny a iných najbiednejších z najbiednejších. Stačí sa aktívne zaujímať o potreby druhých (postrážiť deti, poskytnúť staršie elektronické zariadenie, poskytnúť konkrétnu pomoc, svoj čas – naučiť sa ukrajinskú pieseň, či našich hostí naučiť naše piesne a pod.).

Škatuľka solidarity

Druhým spôsobom je vyzvať žiakov v triedach, či v spoločenstvách, aby pripravili jednu škatuľku od topánok, kde vložia pastelky, špagety, zubnú pastu a iné trvanlivé veci pre hostí z Ukrajiny. Ideálne, ak aj nakreslia aj obrázok, pripoja svoje želanie a aj kontaktné údaje (napr. ZŠ Lendak, I.A, mailový kontakt:....). Budeme sa snažiť takúto konkrétnu pomoc odovzdať ich rovesníkom a otvoriť priestor pre budovanie bratstva, dialógu. Pokojne ich nájdete aj vo Vašom regióne, ak by ste nevedeli, radi Vám pomôžeme.

1 EURO je viac než milión

Tretím spôsobom je vyzbierať 28 EUR v jednej triede (prípadne aj v dvoch). Je to prakticky cena (zrieknutie sa) jednej zmrzliny. Z týchto peňazí, s podporou podnikateľskej obce, vytvoríme väčší balík potravín, ktorý bude obsahovať predbežne: 10 kg zemiakov, 2 kg cibule, 2 kg mrkvy, 3 kg kryštálového cukru, 5 kg polohrubej múky, 6 litrov mlieka, 3 kg ryže, 2 kg ovsených vločkiek, 400 g instantnej kávy, 2 balenia čierneho čaju, 5 balení cestovín, 1 liter oleja, 2 ks sladkostí pre deti. Peniaze budú posielané na účet, ktorý zriadilo OZ Miesta pre mladých na pomoc utečencom a taktiež financuje centrum v trnavskom hoteli Spectrum spravanom Petrom Cákom.

Číslo účtu: SK9583300000002101468269  Poznámka: Potravinový balíček

Tí, ktorí sa chcú zapojiť do danej výzvy, môžu urobiť tak hneď, bez toho, aby nám to napísali. Budeme ale radi, ak nám aspoň niektorí pošlete aj e-mail na adresu: biblia.pre.hosti@gmail.com v tomto znení: „Sme škola/spoločenstvo/ z obce XY a zapojíme sa vo forme podľa bodu 1. v objeme (ešte nevieme), podľa bodu 2. (odhadom X krabičiek + už aj máme, kde ich doručíme/napíšte nám, kde by sme ich mohli doručiť), podľa bodu 3 (odhadom sa zapojí X tried, teda asi XY EUR).“ Komunikáciu zabezpečujú mladí pri kostole sv. Teobalda v Limbachu. Pri objednávaní Biblií záujemcovia písali aj o humanitárnych problémoch, a tak sme navštívili niektoré centrá a hľadali možnosti pomoci aj po sociálnej stránke.

Rovnako sa nám môžu ohlásiť aj tí, ktorí potrebujú pomoc. S balíčkami solidarity poputuje k mamičkám aj brožúrka „modlitby matiek“. Každý z nás môže pripojiť osobnú modlitbu.

Inzercia

Výzva vznikala v predvečer dňa 13. mája 2022, kedy si pripomíname zjavenie Panny Márie trom malým deťom vo Fatime. Deťom sú zverené veľké poklady, ktoré presahujú naše vnímanie i chápanie. Práve vo Fatime sa deti naučili túto modlitbu: “Ó, Ježišu, odpusť nám naše hriechy, zachráň nás od pekelného ohňa a priveď do neba všetky duše, najmä tie, ktoré najviac potrebujú tvoje milosrdenstvo.” Zaznel tam aj prísľub obrátenia Ruska. Zároveň si v tento deň pripomíname i výročie atentátu na dnes už svätého Jána Pavla II. Mnohí z aktivistov tejto výzvy sa cítia byť generáciou Jána Pavla II. a fandia terajšiemu nástupcovi apoštola Petra.

Výzva je zameraná na žiakov základných a stredných škôl. Cieľom je podporiť ich rovesníkov a mamičky z Ukrajiny. Dnes, keď ochabuje pomoc a solidarita nám môžu práve deti otvoriť nanovo cestu k spolupráci a porozumeniu. Výzva je zatiaľ časovo ohraničená. Od dnešného dňa do 22. mája 2022.

Informoval: František Neupauer

Foto: dielo priateľov z Ukrajiny (farské pastoračné centrum Grinava) vyrobené v keramickej dielni Janky Kapustovej z Limbachu

PS: Pokojne zdieľajte, pošlite hlavne na školy a informujte aj média. ĎAKUJEME!

PS: Na tejto stránke je LINK v anglickom jazyku: https://rafko74.medium.com/a-wave-of-solidarity-starts-on-may-13-c2126590919a  

a v talianskom jazyku: https://rafko74.medium.com/il-13-maggio-parte-unondata-di-solidariet%C3%A0-abd01855b10a

 

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.