Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. máj 2022

Dve kvality, ktoré mnohým súčasným politikom chýbajú

Komu niet rady, tomu niet pomoci. (slovenské príslovie)
Dve kvality, ktoré mnohým súčasným politikom chýbajú

Posledné roky čítame a počúvame, že Slovensko ma problém s politickými elitami. Ako tak sledujeme vyjadrenia mnohých starých i nových politikov, musíme uznať, že je to pravda. Kde nastal zlom? Mali sme niekedy dobré a teraz máme zlé politické elity? Podľa mňa nie. Problém vidím v dvoch kvalitách, ku ktorým je potrebné sa všetkým ľuďom v politickom priestore vrátiť, resp. ich začať používať.

Prvá kvalita je mlčanie, a to vo význame, nie, že nič nehovorím, ale hovorím vtedy, keď je to potrebné a užitočné. Už sv. Augustín ľudí poúčal, že kto nevie mlčať, toho nepriateľ ľahko premôže. A arabské príslovie pripomína: „Keď rozprávaš, tvoje slová by mali byť lepšie ako tvoje mlčanie.“

Druhá kvalita je sebaovládanie. Ľudová múdrosť hovorí: „Nedostatok sebaovládania podkopáva dôveru.“ A tá dôvera, je pre každého politika dosť dôležitá.

Verím, že každý politik, ktorý tieto dve kvality pestuje, alebo hoc aj od dnes len začne pestovať, neoľutuje a neoľutujú ani jeho voliči. A snáď sa raz,  a možno aj čoskoro, dočkáme čias, kedy si jedni nebudú v parlamente fotiť ponožky a nadšene o tom informovať svojich facebookových priateľov, druhí nebudú protestne, či tragikomicky, určite však neslušne odchádzať počas rečníckych prejavov iných osôb a tretí nebudú skandovať pred davom slová, ktoré by iste nechceli počuť na adresu svojich dcér, matiek a manželiek.

Inzercia

Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom "...lebo, Ty si so mnou.".

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
100 rokov od narodenia Marty Marsinovej

100 rokov od narodenia Marty Marsinovej

Rómka, s ktorou sedela v cele, jej núkala žiletku. Dozorkyňa, ktorú volali Matka Sulivanová, jej povedala: „Ja by som vám všetkým protištátnym dala "kravatu" na krk.“ Písal sa rok 1959 a Martu Marsinovú, uznávanú jazykovedkyňu, vyvliekla ŠtB priamo z akadémie do väzenia. Spoločne s Máriou Pecíkovou patrila, podľa Judity Stempelovej, k prvým aktivistkám starajúcim sa o dievčenskú mládež z radov laikov. Dnes si pripomíname 100 rokov od jej narodenia.

Blog
Prečo je minulosť krásna?

Prečo je minulosť krásna?

Je zvykom pozerať sa na dávne historické obdobia ako na romantický čas hrdinov a dobrých mravov. Nie je to vecou prítomnosti, už starí Gréci rozdelili dejiny človeka tak, že zlatý vek bol zároveň ten najstarší. Ako keby sme mali pocit, že kedysi boli ľudia lepší a odvážnejší, vytvorili toho viac a boli šťastnejší. Či už to je pár rokov alebo tisícročí, vždy je prítomný istý smútok. Takéto premýšľanie môže mať viacero príčin.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.