Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. máj 2022

Dve kvality, ktoré mnohým súčasným politikom chýbajú

Komu niet rady, tomu niet pomoci. (slovenské príslovie)
Dve kvality, ktoré mnohým súčasným politikom chýbajú

Posledné roky čítame a počúvame, že Slovensko ma problém s politickými elitami. Ako tak sledujeme vyjadrenia mnohých starých i nových politikov, musíme uznať, že je to pravda. Kde nastal zlom? Mali sme niekedy dobré a teraz máme zlé politické elity? Podľa mňa nie. Problém vidím v dvoch kvalitách, ku ktorým je potrebné sa všetkým ľuďom v politickom priestore vrátiť, resp. ich začať používať.

Prvá kvalita je mlčanie, a to vo význame, nie, že nič nehovorím, ale hovorím vtedy, keď je to potrebné a užitočné. Už sv. Augustín ľudí poúčal, že kto nevie mlčať, toho nepriateľ ľahko premôže. A arabské príslovie pripomína: „Keď rozprávaš, tvoje slová by mali byť lepšie ako tvoje mlčanie.“

Druhá kvalita je sebaovládanie. Ľudová múdrosť hovorí: „Nedostatok sebaovládania podkopáva dôveru.“ A tá dôvera, je pre každého politika dosť dôležitá.

Verím, že každý politik, ktorý tieto dve kvality pestuje, alebo hoc aj od dnes len začne pestovať, neoľutuje a neoľutujú ani jeho voliči. A snáď sa raz,  a možno aj čoskoro, dočkáme čias, kedy si jedni nebudú v parlamente fotiť ponožky a nadšene o tom informovať svojich facebookových priateľov, druhí nebudú protestne, či tragikomicky, určite však neslušne odchádzať počas rečníckych prejavov iných osôb a tretí nebudú skandovať pred davom slová, ktoré by iste nechceli počuť na adresu svojich dcér, matiek a manželiek.

Inzercia

Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom "...lebo, Ty si so mnou.".

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.