Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. máj 2022

Prečo je minulosť krásna?

Je zvykom pozerať sa na dávne historické obdobia ako na romantický čas hrdinov a dobrých mravov. Nie je to vecou prítomnosti, už starí Gréci rozdelili dejiny človeka tak, že zlatý vek bol zároveň ten najstarší. Ako keby sme mali pocit, že kedysi boli ľudia lepší a odvážnejší, vytvorili toho viac a boli šťastnejší. Či už to je pár rokov alebo tisícročí, vždy je prítomný istý smútok. Takéto premýšľanie môže mať viacero príčin.
Prečo je minulosť krásna?

Jednou z nich môže byť to, že je na tom čosi pravdy. Nemôžme očakávať, že veľké činy a úžasní ľudia budú v dejinách rozložení rovnomerne. Skrátka existovali obdobia, kedy ich bolo oboch viac ako je dnes. A my právom k týmto dobám vzhliadame.

Ďalej to môže byť takzvaný spomienkový optimuzmus prenesený na celé ľudstvo. Možno sme len naučení premýšľať o našom detsve a vzdialených udalostiach krajšie ako o tých prítomných a keď si pozrieme napríklad dokumentárny film, automaticky začneme chváliť dané obdobie už len z toho dôvodu, že je nám vzdialené.

Iná možnosť je nespokojnosť so súčasnosťou. Máme pocit, že nás trápi mnoho zložitých problémov a okolo nás je veľa utrpenia. História však nezvykne zaznamenávať utrpenie, ale skôr to, čo stojí za zaznamenanie, čiže slávne víťazstvá a veľké rozhodnutia; zvyčajne poznáme životy panovníkov a úspešných ľudí, čo je v podstate správne. Avšak tieto prefiltrované dejiny môžu vytvoriť dojem, že ľudia sa netrápili malichernosťami ako dnes a problémy buď nemali, alebo to boli problémy vznešené, ktoré definovali vývoj ľudstva. Keď považujeme problémy súčasnosti za niečo výnimočne temné, nevieme si predstaviť, že v minulosti to mohlo byť podobné, najmä ak sa to zvyčajne nedozvieme. To ale znamená, že takéto konzervatívne zmýšľanie vychádza z pesimizmu a frustrácie z prítomnosti, čo by vlastne aj u niektorých ľudí sedelo.

Dojem, že “kvalita ľudstva” sa zhoršuje môže existovať aj sám osebe a bez predchádzajúcich príčin. V tomto prípade však pravdepodobne súvisí s negatívnym názorom na človeka samotného a na jeho schopnosti. Z toho je už len krôčik k videniu dejín ako neúspešného podniku neúspešného tvora, pričom v minulosti to ešte nebolo až tak veľmi pokazené ako je to dnes.

Inzercia

Pocit, že svetu chýba niečo, čo kedysi mal je vo všeobecnosti veľmi zvláštny, možno až smiešny. Človek zasnene premýšla o vzdialenom veku a vzdychá nad tým, že také niečo sa už nezopakuje. Nemôžeme predsa vedieť ako to bolo, no nie? Nedáva zmysel, aby ľudia túžili po niečom, čo nemajú ako získať a s vedomím, že to už nikdy nezískajú. Zbytočne to odvádza pozornosť od súčasnosti a budúcnosti.

Na všetko ale môže existovať ešte jeden pohľad. Ten pocit krásnej minulosti môže byť niečo skutočné. Pokojne to môže byť dôsledok toho, že sme ako ľudstvo v priebehu našich dejín niečo stratili.. Ozvena hlbokého praveku, morálnej čistoty a jednoty so svetom, spomienka na rajskú záhradu. Preto nás pri pohľade do minulosti podvedome zaplaví smútok, pretože tušíme, že človek sa kedysi dávno musel vzdať niečoho veľmi pekného.

Možno to je príčinou smútku za jednoduchosťou a krásou, ktorú vďaka našej “vyspelosti” už nedosiahneme. Možno nevieme s určitosťou povedať, kedy v minulosti to krásne obdobie bolo a tak je ním pre jedných socializmus, pre druhých Prvá republika a pre ďalších zase stará monarchia a vzdialenejšie časy.

Na to, prečo je minulosť krásna sa zrejme odpovedať nedá, aspoň teda nie rozumne. Avšak otázka prečo ju ako krásnu vnímame môže mať širokú škálu odpovedí, od klamu až po dotyk pravdy. Stačí si vybrať.

Odporúčame

Blog
O čo skutočne ide v spore o interrupcie

O čo skutočne ide v spore o interrupcie

Spoločensky citlivá otázka interrupcií je úzko spojená s definíciou ľudského života  a jeho práva na život. Kľúčovou je otázka odkedy môžeme hovoriť o ľudskom živote a odkedy môžeme tento život chrániť zákonom. V USA sa v súčasnosti mení pohľad na interrupcie. Na vzostupe je pro-life hnutie, v rámci ktorého na scénu prichádzajú mladí ľudia ochotní hľadať pravdu a za pravdou si aj stáť bez ohľadu na náboženskú alebo politickú identitu a príslušnosť. Americká spoločnosť hľadá pravdivé a objektívne argumenty, ktorými možno brániť právo na život pre nenarodených. Mimoriadne sympaticky pôsobí hnutie Secular Pro Life- hnutie vyslovene bez náboženského presvedčenia. Aj obyčajného človeka však môže zaraziť to, akým spôsobom je problematika práva na život a otázky interrupcií prezentovaná médiami ako spor konzervatívneho a liberálneho názorového a hodnotového prúdu. Je nutné na problematiku interrupcií pozerať očami liberála alebo konzervatívca? Nebráni nám toto delenie na dva filozofické tábory v komplexnom pochopení východísk pre argumentáciu a v hľadaní reálnych, nie len imaginárnych odpovedí a riešení?

Blog
Prečo sa už po lockdownoch nevrátim do kostola?

Prečo sa už po lockdownoch nevrátim do kostola?

Počas lockdownov boli kostoly zatvorené a osobná účasť na omšiach nebola možná. Cez internet sme sa vedeli pripojiť online do ktorejkoľvek farnosti a sledovať ju v pohodlí našich obývačiek. Mohli sme si vybrať mesto, farnosť, kňaza, omšu za sprievodu organu alebo “rýchlu dvadsaťminútovku”, ktorou sme si odbavili povinnosť svätiť nedeľu. Tieto časy skončili a všetko sa začalo vracať do pôvodných koľají. Skoro všetko. Môj rebríček priorít sa zmenil a do kostola sa už na nedeľnú bohoslužbu nevrátim z viacerých dôvodov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.