Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. máj 2022

Prečo sa už po lockdownoch nevrátim do kostola?

Počas lockdownov boli kostoly zatvorené a osobná účasť na omšiach nebola možná. Cez internet sme sa vedeli pripojiť online do ktorejkoľvek farnosti a sledovať ju v pohodlí našich obývačiek. Mohli sme si vybrať mesto, farnosť, kňaza, omšu za sprievodu organu alebo “rýchlu dvadsaťminútovku”, ktorou sme si odbavili povinnosť svätiť nedeľu. Tieto časy skončili a všetko sa začalo vracať do pôvodných koľají. Skoro všetko. Môj rebríček priorít sa zmenil a do kostola sa už na nedeľnú bohoslužbu nevrátim z viacerých dôvodov.
Prečo sa už po lockdownoch nevrátim do kostola?

Osobnosť kňaza nemôže byť dôvod

Do kostola sa už nevrátim kvôli kňazovi. Iste, charizmatická osobnosť kňaza vie pritiahnuť ľudí, ale svätej omši to na hodnote nepridáva. Aj zamračený a na prvý pohľad nie veľmi priateľský farár premieňa hostiu na Božie Telo rovnako ako obľúbený a vtipný “týpek”, ktorý vie svojou charizmou pritiahnuť masy ľudí. O osobnosť nejde. Kvôli tomu už do kostola nechodím.

Posvätno treba hľadať v tichu, nie v hluku

Do kostola sa už nevrátim kvôli hudbe. Nechodím tam počúvať veľkolepé zvuky organa, alebo husle či gitary na mládežnickych omšiach. Na koncert pôjdem inokedy a inde. Znakom posvätna a osobnej blízkosti je ticho. V tichu, keď nič neprehlušuje vnútorný hlas, sa dejú zázraky. Nie je podstatné či kantor na konci omše zahrá Bachovo prelúdium, alebo na piatkovú omšu príde zahrať moja obľúbená gospelová kapela. Sprítomnenie obety je rovnaké na odpustovej slávnosti, kvôli ktorej zbor nacvičoval piesne 3 týždne dopredu, ako aj v malej kaplnke, kde má starožitné harmónium pokazené dva klávesy a súzvuk hry a hlasu nie je práve najpríjemnejší. Kvôli hudbe sa už do kostola nevrátim.

Dobrú kázeň si viem vygoogliť za 10 sekúnd

Do kostola sa už nevrátim kvôli kázni. Svojho obľúbeného kazateľa si viem vyhľadať behom niekoľkých sekúnd na internete. Obľúbené témy si vypočujem v podcaste alebo si prebehnem zoznam článkov internetového denníka. Už si nevyberám kostol podľa toho či priemerný čas nedeľnej homílie sú štyri, alebo dvadsaťpäť minút. Naozaj potrebujem optimalizovať tých pár minút nedele, vďaka ktorým budem doma obedovať skôr? Kvôli kázni sa už do kostola nevrátim.

Inzercia

Toto sú pre mňa dôvody, prečo už do kostola nechodím.

 

Do kostola som sa po lockdownoch vrátila kvôli živému stretnutiu s Kristom. Eucharistia bola to, čo mi chýbalo najviac, a čo je podstatou všetkých svätých omší. Ak sa toto nestane dôvodom, môžeme si beztrestne a pokojne naďalej sledovať nedeľné omše online popri rôznych iných činnostiach - od neskorých raňajok a pochlipkávaní čaju, až po vešanie prádla a odbiehania k miešaniu nedeľného obeda. Počas lockdownov, kedy nebola osobná účasť na svätej omši možná, som nič z uvedených dôvodov nepovažovala za dôležité. Jediné, čo som postrádala bola plná účasť na Eucharistii, ktorá sa online nedala ničím nahradiť. 

 

Kde nejde o pravdu, tam ma to nezaujíma. Tak sa ju snažím hľadať. Vyštudovala som ekonómiu a IT, v súčasnosti som popri práci študentkou 33. ročníka SLH.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.