Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. máj 2022

Návod pre muža, aby jeho žena žiarila krásou

Vtedy sa Pán Boh raduje, keď muž so ženou tancuje. (slovenské príslovie)
Návod pre muža, aby jeho žena žiarila krásou

Keď som bol ešte tínedžer, zachytil som v jednej TV relácii časť rozhovoru s už staršou ženou, asertívnou emigrantkou, preživšou koncentračného tábora, ktorej meno si žiaľ nepamätám. Bol to jej pohľad, ako by malo vyzerať, na základe jej bohatých životných skúseností, šťastné partnerstvo medzi mužom a ženou. Bola to nejaká chvíľa môjho osvietenia, lebo jej slová som počúval len okrajovo, ale ich podstatu si pamätám dodnes. Povedala, že na to, aby žena mohla vytvoriť šťastné partnerstvo s mužom, muž nemusí byť dokonalý, ale nemôže byť nespoľahlivé egocentrické decko. Že, ak sa správa muž dospelo, spoľahlivo, zodpovedne a má rád ženu, je to dobrý potenciál na šťastné partnerstvo. Potom podobné slová som tiež viackrát počul z úst mojej mamy, že pre fungovanie vzťahu medzi mužom a ženou, ako i rodinného života, na muža musí byť spoľah. Keď sa manželia dohodnú, že muž príde po dieťa zo škôlky o 16:00 hod., tak to nezanemená, že nakoniec príde po dieťa upachtená žena o hodinu neskôr, lebo muž sa akosi stratil, či už v práci, alebo na iných svojich chodníčkoch. Dokonca aj kňaz na našej svadbe kázal o zodpovednosti vo vzťahu.

Neskôr, keď som prekročil asi hranicu dvadsiatichdvoch-troch rokov, do mojej pozornosti sa dostalo množstvo článkov a prednášok, kde sa riešilo, že dnešní mladí muži oveľa dlhšie bývajú s rodičmi a ešte aj v dospelosti využívajú starostlivosť rodičov, najmä mám (navarenie, upratanie, opratie a pod.). Potom, keď takýto muž vkĺzne do spoločného života so ženou, neraz očakáva pokračovanie v takejto starostlivosti a vznikajú prvé konflikty typu: „Veď košele mi žehlila aj moja mama, prečo by ich nemala žehliť i moja manželka?“  Ženy však očakávajú, že budú mať po svojom boku samostatného, spoľahlivého a dospelého muža, avšak zisťujú, že ich milý má od niektorých týchto kvalít celkom ďaleko. Samozrejme, každý si to vo vzťahu zariadi po svojom. Ženy neraz vo vzťahu k mužom príjmu na seba všelijaké úlohy a pre dobro vzťahu a rodiny im tolerujú rôzne výstrelky a spoločný život funguje. Veď, kde nieto žalobcu, nieto ani sudcu.  

Mne sa však páči postoj asertívnych žien, ktoré sú si vedomé svojej hodnoty, a ktoré sú si vedomé, čo sú ich úlohy vo vzťahu, a čo ich úlohy vo vzťahu nie sú. Niekedy pre porozumenie a empatiu vo vzťahu nie je zlé, vymeniť si so ženou úlohy. Výstižne túto múdrosť vyjadril napr. pri matkách Ernest Hemingway: „Najlepšia matka je žena, ktorá zobudí o tretej hodine ráno muža, pretože má dojem, že dieťa plače.“ Muž takto vidí, koľko energie ženu stoja tieto jej námahy.

O čo ale vlastne v dobrom vzťahu medzi mužom a ženou ide? Podľa mňa o uvedomenie si toho, že do vzťahu nevstupujem preto, že chcem niečo dostať, ale preto, že chcem niečo dať. I muž, i žena. Svojim konaním už výrazne neovplyvňujem len svoj život, ale aj život toho druhého a neskôr aj životy detí. Nejde o to zabiť pre dobro druhého a detí všetky svoje koníčky a záujmy, ale o to, aby z prvého miesta ustúpili na nižšie priečky a podriadili sa spoločnému dobru. Práve pri asertívnej žene, vedomej si svojej hodnoty, môže muž ešte viac dozrieť do svojich úloh i identity. A nejde tu len o spoľahlivosť, zodpovednosť a pod., ale aj o skutočné milovanie ženy. Milovaná a šťastná žena žiari krásou. Ktorý muž by nechcel mať po svojom boku takúto ženu? Láska k žene je tiež najlepším odkazom pre deti. Giovanni Battista Basile, taliansky básnik to pekne vyjadril: „Najdôležitejšou vecou, ktorú môže otec urobiť pre svoje deti, je, že bude milovať ich matku.“

Áno, každý muž ma polovicu receptu na to, ako vytvoriť na tejto zemi „dobrú manželskú polievku“. Vo vzťahu môžeme zažívať malé nebo, ale aj veľké peklo. Čo to bude, nezávisí od našich rodičov, svokrovcov, či susedov, ale len od nás, muža a ženy vo vzájomnom vzťahu. Ako sa však hovorí: „šťastná žena, šťastné manželstvo“zo šťastnej tvári, krása žiari.

Inzercia

Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom "...lebo, Ty si so mnou.".

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.