Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. máj 2022

Memento mori

Memento Mori!

Hovorievali mnísi a snáď ešte aj hovoria, ba viac verím, že si to pripomínajú. Smrť ako súčasť života, ktorá dodá motiváciu konať morálne a rozlišovať podstatné od nepodstatného. To podstatné je Láska, no ako ju rozpoznať v záplave emócií? Toľko možností ako konať, ako sa vyhnúť pravde, láske. Strach s toho aby som nevyzeral slabý niekedy môže spôsobiť, že sa správam inak ako by som chcel. Strach ktorí je umocnený o istotu toho, že na všetko mám čas a všetko môžem spraviť ako ja chcem.  Zrazu príde vojna a ráno namiesto autobusu príde tank. S ním smrť. Možno by som chcel spraviť ešte toto či ono ... Mám nejakú istotu, že budem mať ja ďalšiu možnosť vykonať po čom túžim? Napríklad úprimne ľúbiť? A dá sa úprimne ľúbiť bez záväzku? Viem sa rozhodnúť pre záväzok v čase pokoja, mieru? Ak neviem uvedomujem si, že smrť je súčasťou života a môže prísť kedykoľvek?   Niekde som čítal, že kresťan by mal prejsť metanoiou, mal by byť schopný úprimnej lásky  a neustále tak na sebe pracovať, stávať sa hlbšie ponoreným vo vzťahu, v symbióze ako bol Adam a Boh v raji pred hriechom. Jednoducho vedieť, kde je moje miesto, kde milovať a kde byť. Hľadať však takto svoje miesto v pravde, láske, pokore, záväzku, predpokladá vzdanie sa nesmrteľnosti a teda časovej neobmedzenosti mojich plánov. Je to pomôcka ako si uvedomiť, že čas na ponáranie sa do hĺbky pravdy je jasne ohraničený prítomnosťou. Či už je to  prítomnosť vojny a smrti všade naokolo alebo tichosť lesa. Memento mori! Nie ako pripomienka smrti, ale ako pripomienka prítomnosti a života v nej! 

Inzercia

Rád sa zamýšľam nad vecami z rôznych pohľadov. Niekedy len tak jednoducho inokedy viac komplikovanie. No to čo mám rád je plodná debata s priateľmi na rôzne témy so snahou o zachytenie pravdy a následnej interpretácie zachyteného v živote. A keď si k tomu dáme pohár dobrého vína, znie to ako fajn inšpirácie sem tam niečo pozdieľať aj verejne.

Odporúčame

Blog
Aktuálna výzva

Aktuálna výzva

V úvode svojho príspevku ďakujem Pánu Bohu, že Ukrajinu stále posilňuje v boji za slobodu, čo je Božia hodnota, a preto ju treba brániť. Ďalej ďakujem vládam civilizovaného sveta za ich doterajšie rozhodnutia v prospech obrany nevinného. Ďakujem, samozrejme, aj našej vláde na čele s OĽaNO, ktorú si vážim a dôverujem jej. V neposlednom rade moja vďaka patrí pani prezidentke za jej priamy a rezolútny postoj, ako aj všetkým ľuďom, čo nezahmlievajú a zlé nenazývajú dobrým a naopak.

Blog
Synoda - spoločné kráčanie

Synoda - spoločné kráčanie

Synodálny proces, spoločné kráčanie cirkvi, cesta synodality... Čo to vlastne znamená? A čo to znamená v praxi? Zovšadiaľ počuť tieto zaujímavé, no málo hovoriace výrazy, ktorými sa „oháňa“ nejeden klerik, či laik. Občas mám dojem, že sa v tom stále trochu strácame a tápeme. Stále veľa ľudí počulo toto slovo možno len niekde v oznamoch a ďalej „prežuté“ už nebolo. A naopak už badať aj „synodálne“ skupinky preberajúce jednotlivé jej témy. Rozmýšľam, či cirkev na Slovensku dáva, čo najviac môže, aby „ohlasovala“ túto novú cestu, po ktorej sa cirkev rozhodla kráčať.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.