Marián Gavenda / Netolizmus - „soft démonizmus“, ale s „hard“ dôsledkami

Časté používanie internetu je pre dnešného človeka samozrejmosťou až pracovnou nutnosťou. Existuje jasná hranica, ktorá určuje, kedy je človek od internetu závislý? Marián Gavenda v rozhovore vysvetľuje, ako táto nová závislosť zasahuje všetky dimenzie ľudského života. Ak človek tejto novej závislosti podľahne, prenechá jej svoju slobodu, ťažko sa z nej dostáva.
V modernom svete pribudla nová závislosť s názvom netolizmus; čo je pre túto virtuálnu drogu charakteristické?
Netolizmus, či zaužívaný ekvivalent závislosť od internetu znamená širokú škálu a stupne chorobnej závislosti, teda hranie webových hier, chatovanie a celkovo používanie sociálnych sietí, surfovanie.
Patrí do skupiny virtuálnych drog; problém však je, že nie je zaradená... Zdieľať
ČLÁNOK BOL PRESMEROVANÝ; celé znenie si môžete prečítať tu: https://juliakubicova.webnode.sk/l/marian-gavenda-netolizmus-soft-demonizmus-ale-s-hard-dosledkami/
študoval na Pápežskej lateránskej univerzite v Ríme a Pápežskej gregoriánskej univerzite. Po návrate na Slovensko pôsobil ako šéfredaktor Katolíckych novín, spolupracoval s rôznymi rozhlasovými i televíznymi stanicami. V rokoch 2000 - 2006 bol hovorcom Konferencie biskupov Slovenska. V jeho profilovej relácii Medzi nebom a zemou sa vystriedalo vyše dvesto hostí. Problematike médií sa venuje aj odborne, rozpracoval samostatnú disciplínu „mediálna spiritualita“.
Vo vydavateľstve VEDA vyšli z problematiky médií jeho monografie: „Filmovať mystiku“ (2016) a „Liturgické prenosy“ (2020). Tematiku mediálnej spirituality vyučuje na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Medzi jeho hobby patrí popri turistike a cestovaní fotografovanie, ktoré tiež spája so svojím pôsobením v médiách.
Prečítajte si tiež: Médiá v službách dobra alebo v područí zla?