Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. máj 2022

Marián Gavenda / Netolizmus - „soft démonizmus“, ale s „hard“ dôsledkami

Rozhovor o internetových závislostiach, ich príčinách, prejavoch a dôsledkoch.
Marián Gavenda / Netolizmus - „soft démonizmus“, ale s „hard“ dôsledkami

Časté používanie internetu je pre dnešného človeka samozrejmosťou až pracovnou nutnosťou. Existuje jasná hranica, ktorá určuje, kedy je človek od internetu závislý? Marián Gavenda v rozhovore vysvetľuje, ako táto nová závislosť zasahuje všetky dimenzie ľudského života. Ak človek tejto novej závislosti podľahne, prenechá jej svoju slobodu, ťažko sa z nej dostáva.

V modernom svete pribudla nová závislosť s názvom netolizmus; čo je pre túto virtuálnu drogu charakteristické?

Netolizmus, či zaužívaný ekvivalent závislosť od internetu znamená širokú škálu a stupne chorobnej závislosti, teda hranie webových hier, chatovanie a celkovo používanie sociálnych sietí, surfovanie.

Patrí do skupiny virtuálnych drog; problém však je, že nie je zaradená... Zdieľať

 

ČLÁNOK BOL PRESMEROVANÝ; celé znenie si môžete prečítať tu: https://juliakubicova.webnode.sk/l/marian-gavenda-netolizmus-soft-demonizmus-ale-s-hard-dosledkami/

 

 

Mons. Marián Gavenda 
študoval na Pápežskej lateránskej univerzite v Ríme a Pápežskej gregoriánskej univerzite. Po návrate na Slovensko pôsobil ako šéfredaktor Katolíckych novín, spolupracoval s rôznymi rozhlasovými i televíznymi stanicami. V rokoch 2000 - 2006 bol hovorcom Konferencie biskupov Slovenska. V jeho profilovej relácii Medzi nebom a zemou sa vystriedalo vyše dvesto hostí. Problematike médií sa venuje aj odborne, rozpracoval samostatnú disciplínu „mediálna spiritualita“.

Vo vydavateľstve VEDA vyšli z problematiky médií jeho monografie: „Filmovať mystiku“ (2016)  a „Liturgické prenosy“ (2020). Tematiku mediálnej spirituality vyučuje na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Medzi jeho hobby patrí popri turistike a cestovaní fotografovanie, ktoré tiež spája so svojím pôsobením v médiách.

 

Prečítajte si tiež: Médiá v službách dobra alebo v područí zla?

Inzercia

Zaoberám sa témami - spiritualita a mystika, fenomén utrpenia, Krásy a umenia. Šiesty rok pôsobím aj ako externá redaktorka. Moje články pre Postoj si môžete prečítať tu: https://svetkrestanstva.postoj.sk/autor/kubicova-julia

Odporúčame

Blog
Médiá v službách dobra alebo v područí zla?

Médiá v službách dobra alebo v područí zla?

Každoročne v 7. veľkonočnú nedeľu - nedeľu pred zoslaním Ducha Svätého - pápež i biskupi na odporúčanie Druhého vatikánskeho koncilu vyzývajú ľud k modlitbám za pracovníkov v masmédiách. Prečo? Nie sú azda modlitby za iných ľudí, napríklad týraných, trpiacich, bez domova, chorých či závislých, dôležitejšie? 

Blog
Vážený predseda OĽANO I. Matovič

Vážený predseda OĽANO I. Matovič

Posledné vyjadrenie voči hlave štátu: Súčasnú prezidentku považujem za „falošnú a veľakrát zákernú ženu“ bolo za čiarou. Som fanúšikom tejto koalície, ale tieto útoky voči hlave štátu treba zastaviť!

Blog
Putin a Kirill – tankami za život a kresťanské hodnoty?

Putin a Kirill – tankami za život a kresťanské hodnoty?

Prezident Putin a patriarcha Kirill odôvodňujú vojnu proti Ukrajine ideológiou ruského imperiálneho nacionalizmu aj údajným bojom za kresťanské hodnoty. Konzervatívni kresťania a pro-life aktivisti, ktorí v mene ochrany života a rodiny roky podporovali aj exkomunistov, neonacistov a superkorupčníkov teraz napriek obrovským materiálnym škodám, miliónom utečencov, a tisícom zabitých a umučených mlčia. Alebo naďalej šíria Putinovu propagandu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.