Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. máj 2022

Putin a Kirill – tankami za život a kresťanské hodnoty?

Prezident Putin a patriarcha Kirill odôvodňujú vojnu proti Ukrajine ideológiou ruského imperiálneho nacionalizmu aj údajným bojom za kresťanské hodnoty. Konzervatívni kresťania a pro-life aktivisti, ktorí v mene ochrany života a rodiny roky podporovali aj exkomunistov, neonacistov a superkorupčníkov teraz napriek obrovským materiálnym škodám, miliónom utečencov, a tisícom zabitých a umučených mlčia. Alebo naďalej šíria Putinovu propagandu.
Putin a Kirill – tankami za život a kresťanské hodnoty?

Slovenská viera ruským bludom

Nielen ľavičiari, ale aj viacerí konzervatívci a kresťania vrátane duchovných roky prezentovali Rusko ako záchrancu Slovenska a kresťanských hodnôt pred skazeným západným „liberalizmom“. Ten je podľa nich väčším zlom a nebezpečenstvom než komunizmus. Spolu s liberálmii, a nacionalistami tvrdili, že komunistická minulosť u politikov či veľkokapitalistov nie je dôležitá. Aj niektorí pro-liferi a ináč dobrí kňazi či biskupi ako príčinu „potratových“ či rodinných problémov označujú vágne definovaný „západný liberalizmus“, a v mene boja proti nemu podporujú bývalých komunistov, neonacistov a korupčníkov.

Spolu s vplyvom dezinformačných „alternatívnych“ a zväčša proruských webov to spôsobilo, že na Slovensku od ruskej okupácie Krymu v r. 2014 do februára 2022 výrazne stúpla podpora Ruska, dôvera Putinovi a nedôvera v EÚ, NATO a USA. V tom je Slovensku najhoršie z okolitých krajín. (viaceré prieskumy tu: https://www.postoj.sk/99037/putinov-stalinizmus-ukrajina-a-krestanske-slovensko )

Po ruskom útoku na Ukrajinu 24. februára sa zdvihla veľká vlna pomoci utečencom, niektorí pochopili ako sa pri dôvere v Putina mýlili, ale viacerí na čele s Ficom a Čarnogurským naďalej ruskú agresiu ospravedlňujú a obviňujú z nej Ukrajinu a Západ. Podľa prieskumu SAV z marca 2022 viac ako 30 % Slovákov verí, že vojnu na Ukrajine zámerne vyvolali západné mocnosti a Rusko iba reagovalo na ich provokáciu. Prokremeľskému naratívu ospravedlňujúcemu či obhajujúcemu vojnu ruských vojsk na Ukrajine celkovo dôveruje 22 %  oslovených respondentov.

Ešte aj český prezident Zeman, ktorý roky silno podporoval dobré vzťahy s Ruskom agresiu jasne odsúdil. lebo: „Na druhej strane existujú hodnoty ako napríklad ľudské životy, ktoré sú predsa len nad obchodnými záujmami.“ Podporil aj dodávky zbraní pere Ukrajinu. Český prezident Zeman Slovenskí kresťania, ktorí roky označovali Rusko ako záchrancu kresťanských hodnôt teraz zväčša mlčia alebo naďalej šíria ruskú propagandu ospravedlňujúcu túto vojnu.

Krivý meter antiliberálnych rusofilov

Väčšina tvrdení o skvelom ruskom kresťanstve stojí na pocitoch, kritike skutočných či zveličených chýb Západu, a ignorovaní alebo mylnom vysvetlení ich príčin. Rusko označujú za záchrancu kresťanských či konzervatívnych hodnôt poukazovaním na ich porušovanie na Západe, ale takmer nikdy vecným porovnaním Ruska (a Číny či iných marxistických režimov) so Západom.

V Rusku je však nielen výrazne menšia občianska i náboženská sloboda a väčšia korupcia aj sociálna nespravodlivosť, ale spolu s Čínou aj najviac umelých potratov. V porovnaní so Slovenskom a EÚ je tam aj omnoho až násobne viac rozvodov, vrážd a samovrážd.

Podobným spôsobom a krivým metrom podporujú Putinovo Rusko v konflikte s Ukrajinou. Šíria všetky možné skutočné aj ruskou propagandou vymyslené chyby a prehrešky Ukrajincov, so zamlčaním príčin a podstatných súvislostí, zamieňaním príčin a následkov, a najmä bez vecného porovnania s rovnakými či väčšími chybami a zločinmi Ruska voči Ukrajine.

Náboženská sloboda

Niektorí kresťania aj pod vplyvom dezinformačných médií označovali obmedzenia bohoslužieb na zabránenie šírenia covid-pandémie, ako útok liberálnych vlád proti Cirkvi. Ignorovali fakt, že také platili aj vo Vatikáne, kde sa tiež dva roky neslávili verejné veľkonočné bohoslužby, že aj pápež podporil tieto protikovidové opatrenia vrátane očkovania. Niektorí aj to označili za znak Františkovho či Vatikánskeho liberalizmu. A naznačovali, že záchrancom skutočného kresťanstva je Rusko. Aj v tom ignorujú fakty a „kresťanskými“ argumentami spolu s moskovským patriarchom Kirillom podporujú Putinovu vojnu proti Ukrajine.

V júli 2016 Putin schválil „protiteroristický“ zákon, ktorý podobne ako Stalinov v r. 1929 zakazuje šírenie viery v domácnostiach, médiách, internete alebo iných miestach, ktoré na to nedostanú vládny súhlas. Aj misionársku činnosť a mnoho ďalších náboženských aktivít.  https://www.postoj.sk/15489/putin-schvalil-kontroverzny-zakon-ziadna-evanjelizacia-mimo-kostolov

Milan Šášik, Slovák, ktorého za biskupa vysvätil, a za administrátora Mukačevskej eparchie menoval Ján Pavol II. povedal, že na západe Ukrajiny je omnoho lepšia náboženská i morálna úroveň aj menej potratov než na východe. „Keď sa pozriete na štatistiky ukazovateľov ako účasť na bohoslužbách či denná modlitba, tie čísla sú v Rusku veľmi nízke. Sám zo svojej skúsenosti viem, že úroveň duchovného života v Rusku je biedna.... Rusko sa určite nestane záchrancom kresťanských hodnôt.“ Rozhovor tu:  https://www.postoj.sk/58188/mam-pocit-ze-nas-niekto-zahana-do-kuta

Gréckokatolícky arcibiskup Borys A. Gudziak : „Na Ukrajine máme ruské školy, ruská pravoslávna cirkev tam má tisíce farností. Pre porovnanie, v Rusku sú státisíce ukrajinských gréckokatolíkov a nemajú ani jednu zákonom registrovanú farnosť. Ukrajinci v Rusku, ktorých je štyri až šesť miliónov, nemajú ani jednu ukrajinskú jazykovú školu,“ (Postoj, 27. 1. 2022)

Rusko a Ukrajina – kresťanstvo 2022

Na Kryme, ako aj v separatistických oblastiach Donecka a Luhanska Rusko skutočne brutálne zakročuje proti autokefálnym pravoslávnym, proti katolíkom, baptistom a iným náboženským menšinám. O náboženskej slobode pod nadvládou Moskvy nemôže byť ani reči.  https://svetkrestanstva.postoj.sk/103996/svaete-rusko-je-z-velkej-casti-propaganda-ktora-ma-coraz-hlbsie-trhliny

„Patriarcha Kirill a ďalší hierarchovia Ruskej pravoslávnej cirkvi v uplynulých desaťročiach mlčali, keď bola v Rusku pošliapavaná dôstojnosť a sloboda, keď boli zabíjaní odporcovia vlády, keď boli napádané celé národy – v Čečensku, Sýrii a na Donbase,“ píše kňaz Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny Bohdan Ohulčanský.  (Postoj, 10. 3. 2022)

Ruskí vojaci 11. 4. zničili rímskokatolícky seminár pri Kyjeve, pričom ukradli kalich a monštranciu, ktoré v roku 2001 použil pápež Ján Pavol II. počas návštevy Ukrajiny. „Prišli vojaci s ťažkou technikou a zo seminára si odniesli všetko, čo sa dalo – klimatizácie, práčky, počítače, internetové routery, kuchynské vybavenie, dokonca aj obľúbené staré tenisky nášho rektora, v ktorých si chodil zabehať," Informoval latinský biskup kyjevsko-žytomyrskej diecézy Vitalij Kryvyckyj. Budova seminára zostala po odchode ruských jednotiek kompletne zničená  https://www.teraz.sk/spravy/ruski-vojaci-zautocili-na-seminar-pr/625928-clanok.html  Aj tu:   TASR - Ruskí vojaci zaútočili na seminár pri Kyjeve, ukradli ...

Ivan Reves, gréckokatolícky kňaz: „Kyrill sa roky prispôsoboval ideológii ruského sveta (Russki Mir), ktorý považuje Ukrajinu za súčasť Ruska.“ V Mariupole teraz vidno „ovocie ruského sveta: zbombardované domy a chrámy“. Podľa Revesa imperializmus ruského pravoslávia nie je kresťanský. Okrem ideologického dôvodu nároku Moskvy na moc vidí aj praktický dôvod: „Západná Ukrajina bola studnicou duchovných povolaní pre Moskovský patriarchát.“ https://www.die-tagespost.de/kirche/aktuell/moskauer-patriarchat-im-freien-fall-art-227280

Ruské vojsko zničilo od 24. februára už viac než 60 ukrajinských chrámov, kostolov a iných náboženských objektov. Na Ukrajine sú priemerne bombardované dva kostoly denne, vyhlásil vyšší arcibiskup Svajtoslav Ševčuk. Na konferencii, ktorú organizovala poľská katolícka tlačová agentúra KAI tiež poukázal na to, že cirkev je celý čas so svojimi veriacimi a podzemia chrámov sa premenili na kryty, kde ľudia nájdu jedlo aj ďalšie potrebné veci. Rusi bombardujú pietne miesta bez ohľadu na cirkevnú príslušnosť. Na východe Ukrajiny sú to najčastejšie kostoly Moskovského patriarchátu.

Koptský pravoslávny biskup: „Som nesmierne sklamaný z Putina!"  https://www.die-tagespost.de/politik/koptisch-orthodoxer-bischof-von-putin-bin-ich-aufs-schwerste-enttaeuscht-art-226202

Dôsledkom toho ako moskovský patriarcha podporuje Putinovu agresiu je návrh zákona zakazujúceho ruskú pravoslávnu cirkev na Ukrajine. https://svetkrestanstva.postoj.sk/102872/do-ukrajinskeho-parlamentu-putuje-zakon-o-zakaze-ruskej-pravoslavnej-cirkvi  Aj to, že sa prehlbuje rozdelenie medzi pravoslávnymi cirkvami a viaceré sa dištancujú od moskovského patriarchátu.

https://www.postoj.sk/102999/preco-rusko-nici-ukrajinske-chramy

Kirill versus František

Pápež František od začiatku kritizuje tento útok ako neospravedlniteľnú agresiu, Kainovu vojnu proti bratovi, svätokrádež https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2022-03/papez-pri-anjel-pana-agresia-proti-ukrajine-je-svatokradezna-kr.html „Ukrajinou tečú potoky krvi a sĺz. Toto nie je len vojenská operácia, ale vojna rozsievajúca smrť, skazu a utrpenie,“ https://www.postoj.sk/101239/patriarcha-kirill-sklamal-papez-frantisek-pritvrdil

Ruská štátna agentúra Novosti zverejnila 3. 4. návod na likvidáciu Ukrajincov, ktorí sa považujú za samostatný národ a usilujú o štátnu nezávislosť. ( https://www.postoj.sk/103070/statna-agentura-zverejnila-plan-co-by-malo-rusko-spravit-s-ukrajino )

Inzercia

Moskovský patriarchát vystupuje ako služobník ruského štátu, hovorí ukrajinský cirkevný historik a kňaz Andrij Mychalejko. https://www.die-tagespost.de/kirche/aktuell/putin-kann-den-krieg-nicht-gewinnen-art-227278

Moskovský patriarcha Kirill 4. apríla, po 6 týždňoch zabíjania a ničenia v Ukrajine, keď už boli dokázané vraždy, mučenie a znásilňovanie civilistov, vyzval ruských vojakov, aby „bránili svoju mierumilovnú krajinu.“... „Rozhodne sa neusilujeme o vojnu ani o nič, čo by mohlo ublížiť druhým,“ vyhlásil počas bohoslužby (čtk, reuters) Viac aj tu: https://www.postoj.sk/103460/patriarcha-kirill-vyzval-ludi-aby-sa-zomkli-okolo-vedenia-krajiny

Pápež, ktorý predtým roky, a teraz znova usiloval o stretnutie s Kirillom nedávno pripravované stretnutie zrušil. S odôvodnením, že vojnu by to nezastavilo, a Rusko by to mohlo falošne interpretovať. Pápež František uviedol, že sa v júni nestretne s patriarchom Kirillom. 

František v rozhovore pre argentínske noviny La Nación povedal, že plán na usporiadanie stretnutia bol "pozastavený", pretože vatikánsky diplomati oznámili, že takéto stretnutie „by mohlo v tejto chvíli spôsobiť veľa zmätku".

Najnovšie v rozhovore pre talianske noviny povedal niekoľko formulácií, ktoré vzbudili kontroverzné reakcie. Podstatné z neho je toto: „S Kirillom som hovoril 40 minút prostredníctvom Zoomu. Prvých dvadsať mi s papierom v ruke prečítal všetky ospravedlnenia vojny. Počúval som ho a povedal som mu: Ničomu z toho nerozumiem. Brat, my nie sme klerici štátu, nemôžeme používať jazyk politiky, ale jazyk Ježiša. Sme pastiermi toho istého svätého Božieho ľudu. Preto musíme hľadať cesty k mieru, zastaviť paľbu zbraní. Patriarcha sa nemôže stať Putinovým miništrantom,“ Pápež František pre Corriere della SeraKirill mi 20 minút obhajoval vojnu, nemôže sa stať Putinovým miništrantom

Moskovský patriarcha Kirill   Rusko nikdy nikoho nenapadlo. Bojujeme proti nadpozemským pekelným silám  Rusko nikdy nikoho nenapadlo,“ povedal najvyšší predstaviteľ Ruskej pravoslávnej cirkvi 2. mája v Katedrále archanjela Michala v moskovskom Kremli. Je „pozoruhodné, že táto veľká a mocná krajina nikdy nikoho nenapadla – len bránila svoje hranice“

4. mája moskovský patriarchát zverejnil kritiku toho čo pápež povedal o svojom rozhovore s Kirillom. (tu: https://www.ekai.pl/patriarchat-moskiewski-krytykuje-papieza/ ) Citovali Kirilla, podľa ktorého sa konflikt začal v roku 2014. To je pravda. V roku 2014 Ukrajina „odstavila“ proruského prezidenta a skorumpovanú vládu, a rozhodla sa pre orientáciu na demokratický Západ. Následne začalo Rusko podporovať akcie separatistov a obsadilo Krym. Ukrajina bránila územnú celistvosť a začal ozbrojený konflikt

Tankami za život a rodinu?

Putin a Kirill použili ešte jeden argument, ktorý zaberá najmä na niektorých konzervatívcov: že Rusko na Ukrajine bojuje proti zápzadnému dúhovému liberalizmu, škodiacemu „tradičnej“ rodine. Pripomenulo mi to známeho slovenského kňaza, ktorý žiadal „vypratať liberálov buldozérom“. Jeho priaznivci v mene boja proti Istanbulskému dohovoru a za protipotratový zákon podporovali SMER exkomunistu Fica, exkomunistu mečiarovca Hrabina, k nacizmu sa hlásiacich Kotlebovcov.

Viacerí z nich aj v rozpore s názormi pápeža odmietali protikovidové opatrenia na ochranu zdravia a života. Keď teraz Rusko bojuje proti „liberalizmu“ tankami a raketami, bombardovaním škôl, nemocníc a kostolov, vraždením a znásilňovaním tisícov civilistov, títo „konzervatívni kresťania“ mlčia, alebo ho naďalej podporujú či ospravedlňujú. Pro-liferi a duchovní, ktorí rozosielali petície či písali na FB, aj pre pár nešikovných slov predsedu KDH, sú teraz ticho. Nevadí im že 10 miliónov ukrajinských utečencov = 200-300 tisíc rozbitých rodín, z ktorých mnohé prídu o otcov, synov, bratov? Ani svedectvá o brutálnom znásilňovaní žien? To je menšie zlo ako ID? Keď Ruska manželovi schvaľuje znásilňovanie na Ukrajine, ( https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-znasilneni-telefonat-manzelka-rusky-vojak-ochrana-valka.A220414_092609_zahranicni_remy )  to je prejav tej ruskej duchovnosti, ktorá je lepšia než skazený Západ?

Aký strom, také ovocie

Ovocím Božieho Ducha je život, radosť, pokoj vychádzajúci zo spravodlivosti, dobro konajúca láska, milosrdenstvo, tvorivé zveľaďovanie Zeme. Nemocnice, univerzity aj katedrály.

Vieme aké bolo ovocie komunizmu a nacionálneho socializmu – po sľuboch raja na zemi realita násilia, neslobody, milióny zničených životov. A aké je ovocie za 105 rokov ruskej politiky pod vedením komunistov od Lenina a Stalina, cez Brežneva až po Putina? Napriek obrovskému nerastnému bohatstvu väčšina ľudí v Rusku žije v chudobe a neslobode, zatiaľ čo pár vyvolených si užíva superluxus. Čo vybudoval Putin okrem svojho prepychového sídla v cene ročného príjmu 180 tisíc Rusov?

Vojna Ruska proti Ukrajine znova napĺňa varovanie z Fatimy. Za dva mesiace priniesla obrovské materiálne a kultúrne škody, tisíce zabitých vrátane civilistov, nenávisť medzi dvoma slovanskými národmi aj v radoch fanúšikov proruských webov. Už sú dôkazy o stovkách umučených a znásilnených. Prehĺbila rozdelenie Pravoslávnej cirkvi. Zničené desiatky chrámov a cirkevných budov, stovky škôl a nemocníc. Pri raketovom útoku na železničnú stanicu, kde čakali civilisti na evakuáciu, zahynulo 8. apríla vyše 50 ľudí z toho 5 detí, 100 bolo zranených. (fakty tu: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusove-zasahli-balistickou-raketou-preplnene-nadrazi-v-kramatorsku-zahynuly-desitky-lidi-40393262  Vyše 600 zabitých civilistov pri bombardovaní divadla v Mariupole, Desiatky zavraždených a znásilnených civilistov len v malej Buči...

Vojna spôsobila katastrofu, ktorá bude mať globálne dôsledky „väčšie ako čokoľvek, čo sme videli od konca druhej svetovej vojny“ - povedal Šéf potravinového programu OSN David Beasley. Pre konflikt na Ukrajine raketovo rastú ceny potravín. Najhoršia potravinová kríza od 2. svetovej vojnyPre niektorých bude znamenať uskromnenie, pre iných hladomor

Uškodila aj Rusku.  Nielen ekonomicky, ale aj tým, že z Ruska za prvý  mesiac odišlo vyše 200-tisíc Rusov, prevážne zo strednej triedy, vzdelaných, kvalifikovaných, tvorivých. Odvtedy mnohí ďalší. Vyvolal u miliónov normálnych ľudí na celom svete odpor proti Rusku. Miliónom ľudí na celej zemi priniesol nedostatok či zdraženie potravín,  základných životných potrieb a prehĺbenie chudoby. Aký duch prináša takéto ovocie? Komu slúžia tí, čo podporujú Putina?

Zbrojenie a rabovanie.

Komu spravil Putin dobre okrem seba, svojej verchušky a trollov, ktorých platí za šírenie jeho propagandy? …. Zbrojárskym firmám, lebo väčšina krajín EÚ, ktoré náklady na zbrojenie od konca Studenej vojny výrazne znížili, teraz ako reakciu na ruskú agresiu rozpútanú 24. 2. 2022 ohlásila ich zvyšovanie.

Množia sa aj svedectvá o ruskom rabovaní. Na Ukrajine je v márniciach a chladiarenských železničných vozňoch uložených približne 7 000 nevyzdvihnutých tiel mŕtvych ruských vojakov. S odvolaním na ukrajinského prezidentského poradcu Arestovyča o tom informovala spravodajská stanica Sky News. https://www.info.sk/sprava/208928/rusko-na-ukrajine-udajne-zanechalo-priblizne-7000-tiel-svojich-vojakov/

Namiesto toho Rusi odvážajú z Ukrajiny množstvo spotrebného tovaru, ktorý ukradli v obchodoch a rodinných domoch. veci, ktoré armáda v obsadených obciach a mestách ukradla. Ukrajinský analytik Roman Rukomeda pre web euractiv.com tvrdí, že ide o charakteristiku ruskej armády. „Mnohé telá svojich vojakov si nevzali a radšej využili miesta na svojich nákladných autách na ukradnutú elektroniku, koberce a oblečenie z ukrajinských domov a bytov, kde zabíjali a znásilňovali civilistov," Video ako ruskí vojaci posielajú z Bieloruska ulúpený tovar tu: https://youtu.be/6vyY4rnJ7lA Matkám a ženám zabitých povedia, že Ukrajinci znemožnili odviesť telá a sami majú zisk z lúpeže.

Príčiny vojny - vlády obmedzujú slobodu

Nielen kresťania sa oprávnene pýtajú z čoho pramení konflikt, ako zastaviť vojnu a či je správne pomôcť napadnutej Ukrajine aj zbraňami. Cirkev to rieši už stáročia. Dobrý preľad je tu: https://svetkrestanstva.postoj.sk/102289/je-moralne-dodavat-zbrane-napadnutemu-statu-maju-vojaci-hriech

Aktualizácia po 2. svetovej vojne: Máme „hlboký zármutok pri myšlienke na osudy tých, čo boli vyštvaní zo svojej vlasti z politických dôvodov. Zástupy politických utečencov, ktoré sú v súčasnej dobe priam nesčíselné, sprevádzajú veru veľmi mnohé, až neuveriteľné utrpenia.
Tento zjav svedčí o tom, že vlády určitých národov priveľmi obmedzujú slobodu, na ktorú má každý občan právo a ktorá umožňuje život dôstojný človeka. Spomenuté štáty dokonca ohrozujú, ak celkom nepotlačujú, samo právo na slobodu.“

„Vzájomné medzinárodné vzťahy majú sa okrem toho usporiadať na zásadách slobody. To znamená, že ani jeden národ nesmie nijakým činom nespravodlivo utláčať iné národy, ani sa neoprávnene miešať do ich záležitostí. … Pius XII. určil tieto múdre smernice: "V novom poriadku, založenom na mravných zásadách, niet miesta pre narušovanie slobody, celistvosti a bezpečnosti iných národov bez ohľadu na ich územnú veľkosť alebo obranyschopnosť….   Preto v tomto našom atómovom veku bolo by už nerozumné pokladať vojnu za vhodný prostriedok na nápravu utrpených krívd.“ Napísal to Ján XXIII. v encyklike Pacem in terris. ( https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/c/pacem-in-terris ) V čase Studenej vojny, ktorú vyvolal Sovietsky zväz, po ním vyvolanej Kubánskej kríze. Podobnosť zo súčasnosťou nie náhodná.

Rusko alebo demokratický Západ?

Aby bolo jasno. Týmto nespochybňujem a neospravedlňujem chyby Západu a Ukrajiny. Len ukazujem, že vo väčšine z nich je na tom Rusko rovnako alebo horšie ako Západ a Ukrajina. Preto tí, čo poukazovaním na tieto chyby propagujú Rusko ako našu záchranu pred skazeným liberálnym Západom, alebo ospravedlňujú Putinovu agresiu proti Ukrajine, sa tragicky mýlia, alebo úmyselne klamú a demagogicky zvádzajú. Nechcem text rozširovať o analýzu príčin, ani špekulovať kto konkrétne to robí zo zavinenej alebo nezavinenej nevedomosti, a kto pre osobný prospech. Treba však na to upozorňovať a chrániť Slovensko aj Cirkev pred takýmito škodcami.

Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Obrátenie Ruska – zasvätenie alebo denacifikácia?

Obrátenie Ruska – zasvätenie alebo denacifikácia?

Putinova armáda aj mesiac po viacnásobnom zasvätení Ruska Panne Márii zo všetkých ukrajinských miest najbrutálnejšie ničí práve Mariupol. Pribúdajú tisíce zabitých, vrátane umučených a znásilnených civilistov. Kremeľ naďalej šíri bludy, ktorým verí nielen väčšina Rusov, ale aj viacerí slovenskí kresťania. Nič nenaznačuje skorú zmenu. Kde sa stala chyba a prečo samotné zasvätenie Ruska nestačí?

Blog
SklamAnie a Betty

SklamAnie a Betty

Mať psa je výhoda i povinnosť. Príležitosť i výzva. Prostriedok na prevetranie si myšlienok a to aj vtedy, keď presviedčam samú seba, že „Nemám čas.“ A okrem toho, je to aj priestor, kde spoznávam mnoho ľudí i príbehov. Ten dnešný bude o Betty.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.