Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. máj 2022

Bieda parlamentných "konzervatívcov"

Dlhé a úmorné trápenie vedúce k hlasovaniu o vydaní Fica príslušnému súdu sa chýli ku koncu. Zrodí sa zrejme v neskorých hodinách, resp. v skorých ranných hodinách, avšak treba vydržať. Umelo naťahovaná rozprava v parlamente, kde Smer a Hlas jednotne rozpráva dookola rovnaké a mnohokrát aj právne nezmyselné reči sa skončí a malo by sa hlasovať. Čo ukazuje prípad Fica v parlamente o stave slovenskej "konzervatívnej" scény?
Bieda parlamentných "konzervatívcov"

Hneď na úvod musím povedať, že sa hlásim ku konzervatívnym hodnotám a kultúrne a náboženské dedičstvo Slovákov si veľmi vážim. Počítam s tým, že sa ešte veľakrát dostanem aj do ostrejšej výmeny s "progresívnymi" spoluobčanmi a nemám s tým problém. Naopak, konzervatívci na Slovensku by sa nemali báť prihlásiť k svojim hodnotám- a nemali by sa báť ani ťažkej konfrontácie, kde sa oponenti dopúšťajú všetkých možných faulov. Taká je politická aréna. 

Problém je ale v tom, že tí, ktorí sa hlásia ku konzervatívnym, alebo aj inak, ku kresťanským hodnotám v spoločnosti a vo verejnom živote to akosi prenášajú často len na otázky kultúrno-etické. V praxi to potom vyzerá tak, že konzervatívnych politikov vníma verejnosť len cez veľmi úzky výsek tém - a to je ešte ten lepší prípad. Horší nastane, ak konzervatívni politici majú "hodnotový hokej" v témach, ktoré trápia celú spoločnosť a kde zásadný postoj patrí k základnej výbave solídneho politika na ktorejkoľvek strane politického spektra. Je to napríklad aj vzťah k spravodlivosti. A tu práve prípad hlasovania o Ficovi v parlamente ukazuje, ako viacerí tí "konzervatívni" politici jednoducho neprechádzajú testom integrity. A ukazuje sa, prečo je také ťažké presvedčiť verejnosť, že aj takíto ľudia vedia urobiť pre krajinu vo verejnom živote veľa dobrého.

Pozrite sa na prípad poslankyne Hatrákovej z OĽANO. Mne jej bolo osobne ľúto, keď som videl ten naozaj neférový hejt a hon na čarodejnice, vedený progresívnym Denníkom N a viacerými aktivistami, keď sa uchádzala o post detského ombudsmana. Nebolo to fér, nebolo to pekné, ani korektné. Ale čo mám povedať progresívnym kolegom, keď vidím, ako tá istá pani Hatráková dnes rozpráva nezmysly o jednom z kľúčových principiálnych rozhodnutí v dejinách spravodlivosti na Slovensku? Ako mám brániť túto političku, keď povie, že za vydanie Fica na to, aby o ňom normálne rozhodoval súd, nezahlasuje? A ešte povie, že to neurobí preto, lebo Fico nie je obyčajný človek. Pani Hatráková, on je obyčajný človek, ktorý má navyše oveľa väčšiu zodpovednosť ako obyčajní ľudia, a preto je v záujme spravodlivosti, aby predstúpil pred súd! Zásada spravodlivosti má byť jedna z prvých, ktorú dôsledne uplatňuje človek, ktorý sa hlási ku kresťanstvu. Alebo prípad "Kuffovcov". To je mimoriadne smutný príbeh, keď sa na mene a s podporou kňaza, ktorý sa ale zároveň naozaj obetavo stará o najbiednejších, vyviezli do parlamentu ľudia, ktorí podporujú morálne bahno zlodejov a mafiánov a nechajú sa orchestrovať nejakým Tarabom. 

Alebo potom poslanec pôvodne za OĽANO Čepček. Veď ja mu neupieram osobnú statočnosť v tom, že si stojí za hodnotami ochrany života. Ale ak on ide rozprávať, že nebude hlasovať preto, lebo je obvinenie postavené na vode, musím sa len trpko zasmiať, nakoľko pán evidentne vôbec nepochopil, že v parlamente Fica nikto súdiť nebude. Komentovať postoj poslancov Sme rodina, ktorí sa formálne a facebookovo hlásia ku kresťanstvu ani nebudem, lebo každý asi už pochopil, že v hnutí to nie je o hodnotách konzervativizmu, tobôž nie kresťanstva.

Ale toto je obrovský problém, s ktorým sa slovenskí konzervatívci boria dlho a nedokážu ho prelomiť. Darmo budeme ukazovať na hrubé fauly oponentov, keď nie sme schopní ukázať spoločnosti jasný postoj k evidentnému zlu a k evidentnej nespravodlivosti. Ak nepoznáme zákon, alebo ak dokonca sedíme v svorkách založených za účelom koristenia zo spoločného, potom sa nečudujme tej okrídlenej vete, že "liberáli či progresívci" nás valcujú. Lebo v prvom rade sa takto valcujeme sami. A tento chaos, ktorý spôsobujú aj slovenskí "konzervatívci" sa prejavuje napríklad v tom, že po kritike mafiánskych praktík a trestnej činnosti okolo ľudí Fica vám píšu ľudia správy, že ste liberál, vyhrážajú sa kandelábrom a titulujú človeka ako zradcu národa a náboženstva. Absurdné. Ale v prípade Hatrákovej či Kuffovcov mi naozaj nezostáva nič iné, iba pokrútiť hlavou presne tak, ako to robia aj liberáli či progresívci. V tejto otázke im veru nemôžem nijako oponovať. 

Je teda dosť možné, že Fica nakoniec na vrchole pyramídy, kde slobodne zastrašuje, vyhráža sa a celkovo ukážkovo verejne predvádza význam slova "kolúzne konanie" podržia aj ľudia, ktorí sa najviac hlásia k hodnotám kresťanstva či konzervativizmu. A bude to hanba a bude to prehra všetkých, ktorí ctia spravodlivosť a nie sú pritom naklonení progresívnemu aktivizmu. Je zrejmé, že ak slovenskí "konzervatívci" nebudú mať jasno aspoň v základnej požiadavke, ktorou je spravodlivosť, potom veľmi ťažko dosiahnu uznanie a rešpekt u väčšinovej spoločnosti. A prikrytie Fica, o ktorom má podľa ústavy a zákona rozhodnúť súd, to veru spravodlivosťou nie je.

 

 

Inzercia

Právnik, so skúsenosťami z rôznych úrovní štátnej správy a advokácie. Venujem sa témam boja proti korupcii a organizovanému zločinu. Som konzervatívec, s víziou profesionálnych štátnych inštitúcií, ktoré slúžia občanovi a sú pilierom právneho štátu a spravodlivosti.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ako to je s obvinením Fica a Kaliňáka?

Ako to je s obvinením Fica a Kaliňáka?

Včerajšok si slovenský volič zapamätá už len preto, že prvýkrát v histórií bol obvinený bývalý viacnásobný premiér Fico a bývalý viacnásobný minister vnútra Kaliňák. Túto "veľkú rybu" dokonca zobrali policajti rovno z rybačky, Fico sa vďaka poslaneckému mandátu podobnému osudu zatiaľ vyhol. Čo si treba pri sledovaní tejto kauzy všimnúť?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.