Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. máj 2022

Návrat otcov

„A obráti srdce otcov k synom a srdce synov k ich otcom...“ (Mal 3, 24)
Návrat otcov

Žijeme dobu, v ktorej čoraz viac otcov, akoby nanovo nachádza svoje odveké miesto v rodinách a pri výchove detí. Teší ma, že môžeme čoraz viac pozorovať všade na verejnosti s malými deťmi už nielen ich mamy, či staré mamy, ale aj otcov, resp. celkovo mužov. Zoberme si napr. detské ihriská, neraz sa tam s deťmi nazbiera pekná partia mužov. Business sa tak nemusí výlučne tvoriť v kanceláriách, či na iných pracovných akciách. Dovolil by som si tvrdiť, že začíname žiť dobu NÁVRATU OTCOV, kedy mnohí muži skutočne úprimne a usilovne, neraz až úsmevne, vstupujú od samotného začiatku do života svojich detí.

Prečo je však vlastne otec v živote detí taký dôležitý? Veď mamy zvládnu všetko. Videli sme to na nespočetnom množstve žien, ktoré boli z rôznych dôvodov na výchovu deti samé. Aké úlohy plní otec v živote svojej dcéry, a aké úlohy plní v živote svojho syna? Samozrejme, otec je rodič a preto musí robiť všetky možné veci, aby svojim deťom poskytol potrebné materiálne a psychické dobrá (jedlo, bezpečie, domov, pokoj, starostlivosť a pod.). Je super, ak je to možné realizovať v milujúcom vzťahu so ženou. Z toho, čo som zatiaľ zakúsil a vo viacerých knihách prečítal, otec však okrem „bežnej“ starostlivosti a úloh v rodine odpovedá synovi aj na jeho základné životné otázky: „Mám na to? Zvládnem to? Som na to dostatočné dobrý?“ a dcére: „Som krásna? Som hodná lásky? Zaslúžim si byť milovaná?“. Teda u otca nachádzajú deti potvrdenie, ktoré im niekto iný v danej kvalite poskytne len ťažko. Toto nie sú otázky, ktoré odznejú raz a otec v rámci zdravého rozumu odpovie: „Áno! Máš na to. Jasne, že si hodná lásky a ešte akej!“, ale tieto otázky sprevádzajú dieťa každý deň jeho života a dieťa potrebuje na ne počuť hodnovernú odpoveď, niekedy slovami a niekedy bez slov. Tak dieťa dozreje v svojej identite, zdravej sebaistote a sebavedomiu.

Ak je otec taký dôležitý, aký by mal byť ideálny otec? Vo vzťahu k žene (manželke, partnerke) som dospel k tomu, že by mal byť milujúci, verný a zodpovedný, aby sa žena vedela naňho spoľahnúť. Spoľahnúť sa nedá na decko, klamára, egocentrika, a áno, ani workoholika. Vo vzťahu k deťom by mal byť prítomný, láskavý a pevný. Mal by byť tým, ktorý žene a deťom ukazuje, že ich miluje, a že z nich má radosť. Prečo aj žene? Lebo je to matka detí a deti sa tešia z lásky rodičov a bolí ich, ak sa rodičia nemajú radi. Mal by byť tým, ktorý svoju rodinu vie vtiahnuť aj do dobrodružstva, ktoré všetkých primerane vytrhne z denných zvykov, preto tiež dávka odvahy a kreativity u otca nikdy nezaškodí. A áno, otec musí niečo vydržať a držať a držať... Veď deti nenasledujú ani tak otcove rady, ako jeho život. Spisovateľ Clarence Budington Kelland povedal: „Otec mi nepovedal, ako mám žiť. Žil a nechal ma sledovať ho, ako žiť.“ Teda ďalšia nezastupiteľná úloha otca je sila jeho príkladu. Z dobrého, a žiaľ i zlého života otca sa vie dieťa naučiť riadne veľa. Dobrý život otca je vždy pre dieťa požehnaním. Zlý život otca zase môže byť veľkým prekliatím (znevýhodnením).

Všetkých nás otcov, i tých budúcich, vyzývam, žime dobu NÁVRATU OTCOV a vstúpme do nej oboma nohami. Snažme sa byť dobrými otcami našich rodín ako len vieme. Ak zavše niečo spackáme, poprosme o odpustenie a odpustime si i my sami a vykročme opäť. Pozorujme spolu ako sa biblickým slovom obracajú srdcia otcov k synom (deťom), aby sa aj srdcia synov (detí) mohli obrátiť k nám, ich otcom. A osobitne milujme naše dcéry, lebo ako trefne poznamenal wrestler John Sino: „Je obdivuhodné, keď otec vezme svojho syna na ryby. Ale v nebi je špeciálne miesto pre otca, ktorý vezme svoju dcéru na nákupy.“

 

Inzercia

Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom "...lebo, Ty si so mnou.".

Odporúčame

Blog
Prečo progresivizmus smeruje k regresii alebo falošná hrozba teokracie

Prečo progresivizmus smeruje k regresii alebo falošná hrozba teokracie

Medzi výrazné prúdy dnešného myslenia a života patrí progresivizmus, ktorého ideálom je pokrok. Progresivizmus kritizuje všetko, o čom je presvedčený že pokroku bráni – na čele s Katolíckou cirkvou, v ktorej vidí hrozbu diktatúry. V čom spočíva ideologické pozadie a základný problém tohto súčasného fenoménu a ako by sme naň mohli odpovedať?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.