Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. apríl 2022

RNDr. Vladimír Jukl SF

Vladimír Jukl, Silvester Krčméry spolu s kardinálom Jánom Chryzostomom Korcom sa nezmazateľným spôsobom zapísali do histórie vzniku a pôsobenia podzemnej cirkvi a masového hnutia nenásilného odporu veriacich proti komunistickej diktatúre na Slovensku.
RNDr. Vladimír Jukl SF

Dňa 30. apríla 2022  o 12 hod. bude v Katedrále svätého Martina v Bratislave slúžená svätá omša pri príležitosti 10. výročia odchodu do večnosti kňaza, matematika Vladimíra Jukla, ktorý bol spoluzakladateľom sekulárneho inštitútu Spoločenstvo Fatima.

V. Jukl bol počas komunistického režimu odsúdený na 25 rokov odňatia slobody, no hrozil mu aj trest smrti. Po návrate z väzenia sa so S. Krčmérym opätovne tajne zapojili do organizovania náboženského života na Slovensku. Počas normalizácie stáli pri zakladaní samizdatových časopisov, podpisových akciách za náboženskú slobodu, organizovaní Sviečkovej manifestácie v roku 1988 a veľkých pútí osemdesiatych rokov v Šaštíne, vo Velehrade a v Nitre.

Založili Spoločenstvo Fatima, o ktorom pre Rádio LUMEN povedal jeho člen E. Valovič tieto slová: "Žijeme kresťanským svedectvom všade tam, kde sme, doma či v práci. Snažíme sa nasledovať príklad našich dvoch orodovníkov, ktorí - veríme, že sú už v nebi." Zároveň sa už v septembri 2020 začali zbierať svedectvá o "svätosti života" Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho, ktoré je možné zaslať mailom na adresu: eugen.valovic@gmail.com.

Inzercia

Foto: Archív Spoločenstva Fatima

Doplnené foto (zo spomienky): Karol Dubovan a tlačová správa.

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Hostia z Ukrajiny potrebujú viac...

Hostia z Ukrajiny potrebujú viac...

Počas veľkonočnej vigílie sme boli svedkami toho, ako jedna pani z Ukrajiny celú liturgiu preplakala. Nebola vedená k viere, no dnes vníma bohatstvo duchovného života a chce to odovzdávať aj svojej dcérke, svojej rodine. Lívia nám napísala: "Moje mamičky s deťmi sme vzali aj do Litmanovej, mamky chodievajú na nedeľné sväté omše, momentálne sú ich mestá bombardované, ako samy hovoria, veľmi silno potrebujú vnímať Božiu pomoc a prítomnosť." Nestačí, ak našim priateľom z Ukrajiny poskytneme "len" materiálnu pomoc. Potrebujú viac. Potrebujú nádej. Ako im ju sprostredkovať?

Blog
Kuleba ušil na nás kulehu. Koniec vojny na Vianoce. Briti dávajú azyl na 3 roky.

Kuleba ušil na nás kulehu. Koniec vojny na Vianoce. Briti dávajú azyl na 3 roky.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba ušil na nás kulehu. V auguste sa vojna otočí a skončí do konca roku. Toto rusi nedopustia a ako to môže skončiť píšem na konci úvodu, lebo Kuleba robí to isté čo Biden. Briti od začiatku vojny dávajú azyl na 3 roky, teda rátali, že sa dovtedy skončí. Toto zaplatí hlavne Európa, ktorá bude mať ropu a plyn 3 krát drahší a bude hlavne z Ameriky. Američani zarobia na predaji zbraní hlavne Európe. Staré zbrane pošlú na Ukrajinu. Biden nadáva Putinovi, teda nechce mier chce ho iba poraziť, čo je z vojna na veľa rokov. Tento pokus zrušiť Rusko ako štát môže priniesť použitie atómových zbraní alebo ruské rakety, s rýchlosťou 5 a viac machov ktoré nikto nevie zostreliť, ostreľujúce západné metropoly.

Blog
„Chcú Rusi vojnu?“ a iné pesničky

„Chcú Rusi vojnu?“ a iné pesničky

V roku 1790 ruská armáda dobyla pevnosť Izmajil. Toto víťazstvo nemalo veľký význam - Turci ju čoskoro získali späť. Avšak to inšpirovalo jedného z otcov ruskej poézie Gavrila Deržavina k vytvoreniu básne, ktorá sa stala textom prvej hymny Ruskej ríše a najpompéznejšou oslavou jej moci.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.