Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. február 2016

Váha preferenčných hlasov

 

Podmienkou zmeny v poradí kandidátky je získať 3 percentá preferencií (krúžkov) z celkového počtu hlasov, odovzdaných v prospech konkrétnej strany. Verejnosť má však veľmi slabú predstavu o tom, čo táto podmienka znamená v číslach. Cieľom tohto príspevku je vniesť do veci trochu konkrétnosti. Z politických strán sa pre tento zámer len vyprofilované subjekty, ktorých minulosť možno analyzovať aj prostredníctvom číselných dát. Napríklad KDH.

V roku 2010 volilo KDH 216 000 občanov. V roku 2012 volilo KDH 225 500 občanov, teda v absolútnych číslach došlo k miernemu nárastu.

Pred 4 rokmi 3 percentá predstavovali 6765 krúžkov, ktoré jednotlivý kandidát potreboval získať, aby sa v kandidátke strany prekrúžkoval na tie miesta, ktoré získajú politický mandát. Táto podmienka vysvetľuje, prečo sa poslancami stali aj niektorí kandidáti, ktorí získali menej krúžkov ako viacerí, čo mandát nezískali. 

Na ilustráciu, v roku 2012 mala profesorka Eva Grey 5 065 preferenčných hlasov, to znamená, že jej chýbalo 1700 krúžkov, aby sa dostala do parlamentu. V tomto roku sa ukáže, či jej voličská podpora v priebehu posledných rokov narástla tak, aby prekonala stanovený trojpercentný limit. Pri predpoklade rovnakého počtu voličov KDH ako v 2012 to nie je nereálne, v prípade nárastu voličov KDH by preferenčných hlasov musela mať priamoúmerne viac.

Kandidátka KDH do volieb v roku 2016 prináša aj nové mená. Vďaka ich poradiu na kandidátnej listine však vzniká dojem, že niektoré sú len návnadou v prospech strany, keďže za predpokladu rovnakého počtu mandátov, aký KDH získalo v minuloročných voľbách, im samo poradie mandát negarantuje. KDH vysvetľuje poradie viacerých nových kandidátov skúsenosťou z nedávneho obdobia, kedy dalo popredné miesta novým tváram, ktoré stranu zakrátko opustili. Argument je pochopiteľný, no i tak sa zdá, že vedenie KDH hrá zvláštnu hru, v ktorej sa trúfalo spolieha na trpezlivosť konzervatívnych voličov. Lenže čo keď tých trpezlivosť prejde? Môžu sa uraziť, neprijať pravidlá a nehrať. Ale majú aj možnosť prijať hru a dosiahnuť zmenu. V tejto situácii chcem vyjadriť presvedčenie, že  zmena je možná, a že k nej možno prispieť. Je to aj nanajvýš potrebné, veď len politický subjekt schopný vnútornej obnovy dokáže v parlamente plniť svoju úlohu

Mnohé osobnosti vstupujú do politiky preto, že z ich pracovných pozícií, či z prostredia ich neziskových organizácií, nemôžu dosiahnuť potrebné zmeny. Ich prítomnosť je potrebná pri riešení dlhodobo pretrvávajúcich problémov v oblasti školstva, zdravotníctva, kultúry, ale aj pri čelení novým výzvam v súvislosti so závažnými pohybmi vo svete.

Inzercia

Nie je možné, aby Maroš Čaučík, zakladateľ koledníckej akcie Dobrá novina, ktorej sa v priebehu  jej dvadsaťročného trvania účastnilo množstvo dobrovoľníkov, nezískal potrebné preferenčné hlasy. Veď v Dobrej novine sa vystriedali už desaťtisíce detí, a mnohé z nich medzičasom dosiahli volebné právo. Hoci kolednícka akcia odráža určitý hodnotový svet, a nikdy nešlo a nepôjde o aktivitu uzavretú do akéhokoľvek straníckeho rámca, celkom určite generuje sympatizantov kandidátovi, ktorý vynikajúco pozná nielen svoju vlasť, ale i rozvojový svet s jeho krásou a problémami.  

Nie je možné, aby nezískal mandát Marek Michalčík, ktorému postačia preferenčné hlasy  zlomku ľudí s prolife hodnotami.

Nie je možné, aby nezískal mandát Albín Maslaňák. A nielen preto, že môže očakávať podporu z okolia obce Oravské Veselé, kde je starostom. Ako ukázal dokumentárny film Stopy v snehu, tento muž v časoch komunizmu preukázal odvahu a statočnosť, keď prenášal cez hory zakázanú literatúru. Iste ho podporí aj hodnotovo uvedomelá spoločenská skupina, predstavovaná  bývalými politickými väzňami a ich okolím.

Zoznam 150-člennej kandidátnej listiny ponúka podstatne viac možností, a tak sú uvedené mená len príkladom na to, že je koho krúžkovať. Žiaľ, každý volič má len štyri krúžky. No i tak, krúžkovanie predstavuje slobodu. Riziko jeho úspešnosti je jedine v príliš širokom rozptyle preferencií – ten by, paradoxne, mohol konzervovať status quo. Na druhej strane, širší rozptyl by naznačoval aj širšiu podporu KDH, čo by mohlo vyústiť do zisku vyššieho počtu mandátov.    

V posledných rokoch sa slovenskej verejnosti podarili mnohé veľké veci, a to neraz temer bez inštitucionálneho zázemia. Tentoraz stačí nádej na zmenu, hlbšie zamyslenie a trocha námahy.

ekonómka

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.