Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. apríl 2022

Podporujem MUDr. J.Mikloška! Najlepší kandidát: Komisár pre deti

Parlamentu sa od konca minulého roka ani po štyroch pokusoch nepodarilo zvoliť novú komisárku alebo komisára pre deti. O post komisára alebo komisárky pre deti sa budú uchádzať štyria kandidáti. Sú nimi bývalá poslankyňa parlamentu Natália Blahová, riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Janette Mottová, zakladateľ neziskovky Úsmev ako dar Jozef Mikloško a Júlia Lindtnerová. Všetkých štyroch záujemcov o pozíciu detského komisára navrhli poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).[1]

Treba si uvedomiť, že ide o obsadenie veľmi dôležitej inštitúcie z pohľadu ochrany práv detí, ale aj s ohľadom na budúcnosť Slovenska. Všetci dobre vieme, že rodina na Slovensku je rozbitá, zhruba 50% manželstiev sa nevydarí, trpia a doplácajú nato tí nevinní a bezbranní - deti. Pamätám si  na rozhovor zhruba pred 20 rokmi so Š. Turanským (1956 – 2020 - bývalý provinciál Salezianov, 2008 – 2010 radca pre región Strednej a Severnej Európy)

„Vieš, pôsobil som predtým na Západe a tam sú rodiny úplne rozbité, a príde to aj k nám.“

Aká bude budúcnosť Slovenska?

Oblasť pôsobenia:

Komisár pre deti sa podieľa na ochrane práv detí podporou a presadzovaním práv priznaných dieťaťu podľa Dohovoru o právach dieťaťa a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Na  rozdiel od ostatných orgánov ochrany práv sa komisár zaoberá výlučne právami detí. Prípady alebo situácie, v ktorých môže Komisár pre deti pomôcť, vymedzujú ustanovenia zákona č. 176/2015 Z. z. o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Každý má právo obrátiť sa na komisára pre deti vo veci porušovania práv dieťaťa alebo ohrozovania práv dieťaťa. Dieťa má právo obrátiť sa na komisára pre deti priamo alebo prostredníctvom inej osoby aj bez vedomia rodičov, poručníka, opatrovníka alebo inej osoby, ktorej bolo dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov. [2]

Prečo je práve  J. Mikloško najlepší kandidát?

Celoživotný príbeh a oblasť pôsobenia je všeobecne známa. V krátkosti uvediem verejne známe fakty. Je lekár, pediater, profesor. Je ženatý a má štyri deti. Vyrastal vo veriacej rodine. Jeho otec bol politik (pozn. Jozef Mikloško st.). Lásku k deťom má v sebe, ako sa vraví odjakživa. Ešte za totality počas štúdia na vysokej škole spolu s kamarátmi každý týždeň navštevovali deti v detskom domove. Od roku 1992 je predsedom Spoločnosti priateľov detí z detských domov Úsmev ako dar. Od roku 2012 je tiež vedúcim katedry Prenatálnej a perinatálnej medicíny, psychológie a sociálnych vied pri Vysokej škole sv. Alžbety v Bratislave. V minulosti pôsobil na rôznych postoch, okrem iného napr. aj ako externý poradca predsedu NR SR pre oblasť detských práv (2003 – 2006) a člen pracovnej skupiny ministra práce, sociálnych vecí a rodiny pre reformu v oblasti náhradnej starostlivosti (2003 – 2004). Za svoju činnosť už získal viaceré ocenenia [4] Na stránke www.nrsr.sk je dostupný profesný životopis, ktorý len potvrdzuje, že  danej problematike ochrane práv detí sa venuje 30 rokov.

Chcem len pripomenúť, že v Decembrovej voľbe 2021 J. Podmanický už navrhol uvedeného kandidáta. Žiaľ, dostal len 4 hlasy. Prečo nehlasovali kresťanskí politici za daného kandidáta? Spomeniem niekoľkých politikov, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu: Žitňanská J., Záborská A., Vašečka R., Krajčí M., Dobeš P., Kuffa Š., a ďalší ostatní. Verím tomu, že v parlamente ich je minimálne  30-40.

Každý poslanec pred nástupom do NR SR skladá sľub - citujem.

"Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života."

Priznám sa, že som bol sklamaný z výsledku tohto hlasovania. Neviem si pomôcť, ale myslím si, že poslanci plnili nariadenia svojich bossov a nemali odvahu hlasovať za kandidáta, ktorý nie je nositeľom politického trička OĽANO, pričom výrazne prevyšuje ostatných uchádzačov.

Som presvedčený, že hlavným kritériom zvoliteľnosti nemôže byť stranícke tričko OĽANO! Bol to práve I. Matovič, ktorý sľuboval, pred voľbami, že verejné funkcie nebudú obsadzovať iba na základe kritéria „naši ľudia straníci“.

Inzercia

Vážení páni poslanci a pani poslankyne,

Prosím Vás, nájdite odvahu a hlasujte za J. Mikloška, o ktorom som presvedčený, že je najlepší kandidát pre Komisára. Spojte sa pre dobro detí.

Nezapchávajme si uši pred nárekom trpiacich, vykorisťovaných a prenasledovaných, nezatvárajme oči pred ranami a bolesťami nášho sveta, nezatvárajme srdce pred chudobnými a marginalizovanými. [4]

 

 

        [1.] Webnoviny 14.4.2022

        [2.]  www.komisar pre deti

        [3.] www.hanusovedni.sk

        [4.] ODPOLEDNE KŘESŤANSTVÍ - Odvaha k proměne, T. Halík, 2021

 

Pochádzam z Oravy, z dediny pod Babiou Horou. V r. 1912 z Krakowa vystúpil na vrchol B.Hory V.I Lenin, a preto tam mal osadený pamätník. O niekoľko desaťročí neskôr tam prichádza z Krakowa K. Wojtyla. Dnes tam nájdete jeho pamätník. Zaujímam sa o kultúru a ekonomiku. Moje heslo: Kde je cieľ, tam je vôľa!

Odporúčame

Blog
Drahý ukrajinský ľud! Xénia, Ivan, Maxim...

Drahý ukrajinský ľud! Xénia, Ivan, Maxim...

Pápež František včera zasvätil Ukrajinu a Rusko Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Dal tým najavo, že si uvedomuje mimoriadnosť situácie a zároveň vyplnil Fatimské posolstvo. Toto silné gesto vnímam ako potvrdenie jeho slov: „Táto doba nie je epochou zmien, ale zmenou epochy. “ [1] Buďme pripravení.

Blog
Prečo je táto (Veľká) noc odlišná od iných?

Prečo je táto (Veľká) noc odlišná od iných?

Včera v podvečer po východe prvej hviezdy začali sláviť Veľkú noc aj židia, Pesach potrvá sedem dní do 23. apríla. Pri sederovej večeri (seder = poriadok) znela včera 15. apríla v židovských ortodoxných rodinách štyri razy hebrejská otázka: má ništanná hallajlá hazé michol hallelót? - prečo je táto noc odlišná od všetkých nocí? Každá Veľká noc je odlišná od iných, nie je len ďalšia v poradí ale je špecifická okolnosťami v ktorých ju prežívame, no exkluzívnosť jej dodáva najmä jej zásadný spásny obsah. V príspevku predstavíme pozoruhodné štvorice sederovej večere a štvoricu Ježišových činov vo večeradle a štvoricu miest, kde sa završuje naša záchrana a dielo milosti.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.